Zasłony - ochrona nowoczesnych wnętrz przed słońcem

Zasłony coraz częściej pojawiają się w aranżacjach nowoczesnych wnętrz. Sprawiają, że stają się one przytulne, nawet te charakteryzujące się otwartą przestrzenią i dużą powierzchnią. Szyte z naturalnych materiałów wysokiej jakości w niczym nie przypominają zasłon sprzed lat. Różnice w grubości tkanin, odmienne faktury i rozbudowana kolorystyka sprawiają, że bez problemu można je dopasować zarówno do funkcji pomieszczeń, jak i projektu ich wyglądu.

Zasłony, podobnie jak rolety i żaluzje, przede wszystkim pełnią funkcję ochrony wnętrz przed słońcem. Zasunięte mają zmniejszać temperaturę panującą w pomieszczeniach oraz ograniczać szkodliwe działanie promieni UV, które mogą m.in. powodować blaknięcie kolorów ścian czy mebli. Jednak na szczególną uwagę zasługuje ich funkcja dekoracyjna. Zasunięta powierzchnia zasłon sprawia, że dom staje się wyjątkowo przytulny. Odsłonięte także potrafią przyciągnąć uwagę tworząc wokół okien coś na kształt ramy. W obu przypadkach są dekoracyjnym dopełnieniem wystroju wnętrza. Należy jednak pamiętać, że nawet odsunięte zasłony cały czas zajmują dość sporo przestrzeni (w porównaniu do zwijanych rolet/żaluzji) dlatego trzeba przemyśleć ich kolor i grubość tkaniny, tak aby nie „przytłoczyły" pomieszczeń. Dotyczy to szczególnie tych o mniejszej powierzchni.

Materiały i kolory zasłon
Materiały, z których szyje się zasłony są naturalne, identyczne jak te w ofercie rolet rzymskich. Co ważne wybierać można nie tylko z dużej palety kolorów, ale także grubości tkanin. W ten sposób zasłony zyskują dodatkowo funkcję firan.

Funkcjonalność to istotne słowo przy doborze sposobu osłony przestrzeni okien. Tym bardziej, że większe przeszklenia pojawiają się nie tylko w budownictwie jednorodzinnym, ale także w projektach nowoczesnych mieszkań. Dobrze doświetlone wnętrze to miejsce pełne przestrzeni i takie, w którym naprawdę dobrze się czujemy. Tym istotniejsze staje się to w jaki sposób ochronimy je przed zbyt dużym nagrzewaniem podczas upałów, zachowując przy tym styl wystroju domu/mieszkania.

Funkcjonalność zasłon skupia się przede wszystkim wokół różnic w grubości tkanin. W ofercie dostępne są tkaniny transparentne, półprzepuszczające światło; idealnie sprawdzą się w salonie (szczególnie jeśli tworzy dużą przestrzeń łącząc się z kuchnią). Dodatkowo można zdecydować się na jasne kolory. W ten sposób stworzymy miejsce pełne delikatnie stłumionego światła. Takie rozwiązanie dobrze sprawdzi się też w mniejszych pomieszczeniach; delikatna tkanina w połączeniu z jasnymi kolorami ich optycznie nie pomniejszy i nie przytłoczy. Z kolei w pokojach, w których potrzebujemy zaciemnienia sprawdzą się grube faktury materiałów. Zasunięte całkowicie odetną promienie słoneczne, tworząc głęboki cień.

Kolory w wypadku materiałów zasłon cechuje duża różnorodność; do wyboru mamy tu rozbudowaną paletę kolorów jasnych (od bieli po różne odcienie ecru), cały wachlarz pasteli, barwy ciemne (brązy, granaty, szarości, czerń), a dodatkowo jaskrawe, przyciągające uwagę kolory (fuksja, pomarańcz, zieleń itp.). Ponadto materiały cechuje różnorodność faktur tworzących różnorodne wzory.

Sposoby upięć
Piękny, naturalny materiał i kolor dobrany do aranżacji wnętrza to jedno. Równie istotną rzeczą jest sposób upięcia materiału zasłony. Ma się on estetycznie układać po zsunięciu/rozsunięciu bez względu na grubość tkaniny. Dopiero wtedy całość staje się niezwykle dekoracyjna.
Do wyboru mamy trzy sposoby upięć:

  • Na karnisze sufitowe – ringi, szelki lub taśmy z kieszonkami. Ringi występują w kolorach srebrnym, satynowym i patynowym brązowym.
  • Na specjalne szyny sufitowe – sterowanie ręczne lub sznurkowe. Zasłony na taśmach z różnymi rodzajami upięć.
  • Mikroflex – system, w którym do układania materiału wykorzystuje się niewielkie plastikowe haczyki (trzy rodzaje upięć).

Ponieważ obecnie zasłony szyte są z naturalnych tkanin wysokiej jakości dba się także o to, aby w możliwie jak najmniejszym stopniu przyciągały zanieczyszczenia. Ich antystatyczność sprawia, że dbałość o czystość i estetyczny wygląd zasłon nie jest już tak dużym problemem.

Blog