Urządzamy imprezę w domu - pamiętaj o zabezpieczeniu osłon okiennych!

« Wstecz do bloga

Wielkimi krokami zbliża się Nowy Rok, a wraz z nim huczny czas imprez karnawałowych. Wielu z nas wykorzysta go z pewnością na organizację imprezy w domu. Niestety, choć tak zwane domówki są zwykle najbardziej udanymi spotkaniami towarzyskimi, są też imprezami, które wyjątkowo często wymykają się spod kontroli. Wiele mówi się o tym, aby zabezpieczyć cenne elementy wyposażenia na czas imprezy. Osłonom okiennym zwykle nie poświęca się aż tak dużej uwagi, tymczasem również one mogą ucierpieć podczas imprezy. Jak więc temu przeciwdziałać?

Imprezowe zagrożenia dla osłon okiennych

Czy zabezpieczanie osłon okiennych na czas domowej imprezy ma w ogóle sens? Okazuje się, że może być mądrym posunięciem, bo istnieje co najmniej kilka zagrożeń, z istnienia których dobrze jest zdawać sobie sprawę.

Największe ryzyko dotyczy zaplamienia rolet materiałowych. Goście lubią przemieszczać się po pomieszczeniu z napojami i posiłkami. Nawet, jeśli impreza rozpoczyna się przy stole, należy liczyć się z tym, że już wkrótce pojawią się przy nim pierwsze wolne miejsca. Okna są przy tym ulubionym punktem spotkań towarzyskich. Pojawiają się przy nich palacze (o sposobach walki z zagrożeniem, jakie mogą stanowić przeczytasz poniżej), amatorzy długich rozmów przy drinku, a także osoby, które trzecią porcję tortu lubią zjeść z dala od złośliwych spojrzeń. Przedstawiciele każdej z tych grup mogą oblać materiał rolety winem, zostawić na nim kawałek ciasta albo ubrudzić go sokiem owocu. Nawet nowoczesne tkaniny, które odpychają od siebie kurz, mogą nie poradzić sobie z takim wyzwaniem.

Zabrudzenia nie są jednak jedynym zagrożeniem, jakiego należy się spodziewać. Na imprezach nie brakuje gości ciekawych świata, którzy mają tendencję do rozsuwania lameli i ręcznego podnoszenia tkanin, z których wykonane są rolety, aby co jakiś czas sprawdzać, czy nie nadchodzi już spóźniony gość albo oczekiwany z niecierpliwością dostawca pizzy. Wygięcie lameli to najmniej kłopotliwy ślad ich obecności. Osoby takie często są w stanie doprowadzić do uszkodzenia mechanizmu sterującego roletą.

Zagrożenie dla osłon okiennych mogą też stanowić goście, którzy lubią bawić się czymś podczas rozmowy. Osoby te zwykle nie są świadome swojego nawyku, a bawią się dosłownie wszystkim, co znajdzie się pod ręką. Niestety, jak już wspomniano, wiele gorących dyskusji odbywa się tuż przy oknie. Nie powinniśmy być więc zaskoczeni odkrywając, że do zabawy idealnie nadaje się także sterujący roletą mechanizm sznurkowy. Jeśli został jedynie zaplątany, dość szybko poradzimy sobie z poniesioną stratą. Jeśli jednak w ferworze dyskusji doszło do jego zerwania, problem będzie poważniejszy.

Na końcu warto wspomnieć o palaczach. Choć skłonność do sięgania po papierosy jest dziś coraz częściej piętnowana, nie oznacza to wcale, że wszyscy nasi znajomi uporali się z tym zgubnym nałogiem. W zdecydowanej większości przypadków palacze pamiętają o tym, że mogą być kłopotliwi, starają się więc palić na świeżym powietrzu. Im dłużej trwa jednak impreza, tym mocniej zacierają się granice tego, co jest dopuszczalne, a co nie. Niestety, niejednokrotnie efektem ubocznym mogą być dziury wypalone nie tylko w firanach i zasłonach, ale również w tkaninach, z których zostały wykonane rolety.

Zabezpieczenia osłon okiennych – sprawdzone sposoby

Zabezpieczenie osłon okiennych na czas imprezy może odbywać się na kilka sposobów i czasem naprawdę skuteczne są radykalne rozwiązania. Jeśli to my organizujemy imprezę, będziemy mieć pewne wyobrażenie na temat tego, kto będzie w niej uczestniczył i jaki jest potencjał destrukcyjny naszych gości. Niekiedy więc najlepszymi rozwiązaniami będą te, które są najbardziej radykalne. Jeśli więc nasza osłona okienna jest szczególnie cenna, a wiemy, że przebieg imprezy może nas zaskoczyć, nie podejmujemy niepotrzebnego ryzyka. Zmieńmy eleganckie firany na te, które i tak planowaliśmy wyrzucić, zwińmy żaluzje i rozsuńmy rolety rzymskie tak, aby znajdowały się poza zasięgiem gości. Oczywiście, usunięcie osłony okiennej może sprawić, że nasza impreza stanie się atrakcją także dla sąsiadów, poniżej prezentujemy jednak sposób na uporanie się z tym problemem.

Nawet, jeśli rolety i żaluzje nie są na tyle cenne, aby je demontować lub podnosić na wysokość sufitu, nie zostawiajmy ich całkowicie opuszczonych. Jak przedstawiliśmy powyżej, możemy natrafić na gości, którzy będą chcieli przyjrzeć się temu, co dzieje się na zewnątrz i sami będą próbowali je podnieść, co nie musi skończyć się najlepiej. Znacznie lepszą opcją jest więc ustalenie wysokości na jakiej mają się znaleźć mniej więcej w połowie długości ramy okiennej. Dzięki takiemu rozwiązaniu goście nie będą mieli ograniczonego widoku, a roleta lub żaluzja nadal będzie, przynajmniej częściowo, ograniczać widoczność z zewnątrz. Owszem, takie ustawienie osłon okiennych narazi szyby okienne na ryzyko ubrudzenia. Nie oszukujmy się jednak – mycie okien po imprezie jest znacznie mniej stresujące niż pranie rolet.

A co z palaczami? Tu naszym sojusznikiem będzie zapobiegliwość i stanowczość. Nie zmuszajmy ich do palenia na balkonie, bo wcześniej lub później i tak przestaną stosować się do tego zalecenia, a i tam mogą wyrządzić spore szkody. Co więcej, pobyt nawet dwóch lub trzech osób na balkonie w połączeniu z toczoną przez nie emocjonującą rozmową może dać się we znaki sąsiadom. Znacznie lepszą opcją jest wyznaczenie pomieszczenia, w którym palenie jest dopuszczone. Najlepiej, jeśli będzie to rzadziej używany pokój, choć może być to również kuchnia, a więc pomieszczenie, w którym wietrzenie jest dla nas czymś oczywistym. Jeśli na oknach znajdują się wyższej jakości osłony okienne, już na początku imprezy można je podciągnąć do góry. Dobrze też od razu uchylić okno instruując palaczy, jak wygląda proces jego otwierania i zamykania. Stworzenie im palarni z pewnością zminimalizuje ryzyko strat w innych pomieszczeniach. Zmniejszy też uciążliwość palaczy dla otoczenia.

zaluzje-mechanizm-sznurkowy.jpg (84 KB)

Osłony okienne podczas imprezy – tych błędów unikaj

Choć imprezy lubią wymykać się spod kontroli, a goście potrafią być nieprzewidywalni, do uszkodzenia osłon okiennych dochodziłoby z pewnością rzadziej, gdybyśmy byli nieco bardziej przewidujący. Warto uczyć się więc na błędach popełnionych przez inne osoby.

Jeśli chcemy zabezpieczyć mechanizm sznurkowy przed uszkodzeniem go przez gości, nigdy nie owijajmy go o klamkę okna. Prawdopodobieństwo, że ktoś zechce przewietrzyć pokój wzrasta wraz z kolejną godziną imprezy. Niestety, rośnie też prawdopodobieństwo tego, że osoba ta nie dostrzeże sznurka, a mocując się z klamką urwie go doprowadzając do na tyle poważnego uszkodzenia mechanizmu, że będzie ono wymagało specjalistycznego, dość kosztownego wsparcia, aby go naprawić.

Jeśli posiadamy rolety lub żaluzje sterowane automatycznie, starajmy się ukryć pilot poza zasięgiem wzroku gości nawet, jeśli byłoby to dość niewygodne. Zabawa w podnoszenie i opuszczanie żaluzji nie budzi w nas z pewnością entuzjazmu. Osoby, które nie są zaznajomione z takim systemem, mogą mieć do niej jednak inny stosunek. Najmniejszym problemem po wprowadzeniu takiej zabawy do programu imprezy jest poszukiwanie zagubionego pilota. Znacznie poważniejszym jest zmiana jego ustawień albo uszkodzenie mechanizmu. W tym ostatnim przypadku może być konieczne skorzystanie z usług serwisowych, a te są zazwyczaj płatne.

Jeśli nasze osłony okienne posiadają lamele, zwińmy je nawet kosztem utraty części prywatności. Niestety, wraz z upojeniem alkoholowym rośnie tendencja do zabaw, które osobom trzeźwym nie wydają się nawet odrobinę śmieszne. Umieszczanie drobnych przedmiotów pomiędzy lamelami jest jedną z nich.

Rolety i żaluzje jako część imprezowego wystroju wnętrza

Jeśli nie chcemy podejmować radykalnych działań, a jednocześnie chcemy mieć pewność, że nasze osłony okienne będą bezpieczne nawet, jeśli goście będą bawić się ciut lepiej niż zakładaliśmy, uczyńmy z nich część dekoracji imprezowych. Pomieszczenie, które zostanie dodatkowo ozdobione, z pewnością będzie prezentować się ciekawiej niż dość surowe wnętrze. My zaś zyskamy dodatkowe zabezpieczenie, bo goście będą interesować się przede wszystkim dekoracjami, a nie tym, co znajduje się pod nimi.

Najłatwiejsze do wykonania są, oczywiście, te, które tworzy się z papieru. Jeśli impreza jest organizowana zimą, mogą być to papierowe bałwanki, śnieżynki, gwiazdki, a nawet malowane na kartkach brystolu kieliszki z szampanem. Przygotowanie tego rodzaju zdobień nie jest trudne i z pewnością poradzimy sobie z tym zadaniem nawet, jeśli nasze talenty plastyczne nie robią na nikim zbyt dużego wrażenia. Dwudziesty pierwszy wiek to jednak czas nowych możliwości. Jeśli więc opcja nam się podoba, nie mamy jednak talentu lub czasu na samodzielne przygotowywanie ozdób, z pewnością natrafimy na dziesiątki gotowych rozwiązań.

Ozdoby z papieru nie są zresztą jedynymi, jakie możemy umieścić na osłonach okiennych, aby wprowadzić wyjątkowy nastrój, a jednocześnie zabezpieczyć żaluzje i rolety. Do ich przygotowywania przydadzą się również skrawki materiału, bibuła, kolorowy papier, który z pewnością każdy z nas pamięta ze szkoły. Doskonale sprawdzą się przy tym również rozwiązania znajdujące się w naszych kuchniach takie, jak folia spożywcza.

Koncepcja ozdób imprezowych sprawdzi się także wtedy, gdy zdecydujemy się na podniesienie rolet i żaluzji tak, aby nie doszło do ich celowego lub przypadkowego uszkodzenia. Jak było to już wzmiankowane, wiele osób unika takiego rozwiązania obawiając się, że doprowadzi to do ograniczenia prywatności. Warto jednak pamiętać, że te same ozdoby, które można umieszczać przyczepione do tkaniny rolety, mogą również pojawić się na szybie. Tylko od nas zależy to, jak wiele ich będzie i jaką formę przybiorą. Jeśli jednak pomyślimy o nich odpowiednio wcześnie, z pewnością uda nam się zminimalizować prześwity do minimum. W rezultacie, nie tylko zabezpieczymy osłony okienne, ale również przyczynimy się do tego, że ciekawscy sąsiedzi dowiedzą się o imprezie tylko tyle, ile sami będziemy chcieli im opowiedzieć. Oczywiście, już po imprezie nie unikniemy mycia okien. Z pewnością jednak nie jest to koszt, którego nie będziemy w stanie ponieść.

Blog

Sprawdź również.

Zablokowany Mikołaj

Zablokowany Mikołaj

Co roku o tej porze na naszym blogu pojawia się historia o przygodach Mikołaja (Świętego). Niestety w tym roku nie bardzo jest o czym pisać – okazało się...

Więcej »

Wszystkie artykuły i porady »