Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne na wymiar w systemach adaptacyjnych tradycyjne lub z moskitierą:

wybierz rodzaj

Rolety zewnętrzne

Charakterystyka rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne na wymiar to bardzo specyficzna kategoria osłon okiennych. Poza funkcją związaną z ochroną wnętrz przed słońcem pełnią także inne, takie których nie posiadają osłony wewnętrzne. Ten rodzaj rolet staje się coraz częstszym elementem wyposażenia domów, siedzib firm oraz budynków użyteczności publicznej. Powodem jest praktyczność wynikająca właśnie z wielofunkcyjności połączonej z nowoczesnością instalacji oraz ewentualności indywidualnego doboru parametrów rolety, a także wysoką estetyką opartą na możliwości wyboru kolorystyki dopasowanej do elewacji budynku.

Rolety zewnętrzne przeciwsłoneczne cechuje bardzo wysoka zdolność do ochrony wnętrza domu przed nieprzyjemną temperaturą podczas upałów. Wysoka skuteczność wynika tu ze sposobu montażu – pancerz rolety umieszczony po zewnętrznej stronie okna i stanowi barierę dla promieni słonecznych. Nie dotykają one szyby dzięki czemu temperatura w środku budynku jest odczuwalnie niższa niż na dworze - to okna w 80% odpowiadają na nagrzewanie. Ponadto właściwości rolet zewnętrznych polegające na ochronie przeciwsłonecznej w trakcie chłodnej wiosny i jesieni oraz zimą zapobiegają utracie ciepła; tak działa poduszka powietrzna tworząca się między szybą, a pancerzem rolety i będąca dodatkową warstwą izolującą – około 30% ciepła ucieka właśnie przez okna. Ma to upływ na minimalizowanie utraty energii przez budynek i wymierne oszczędności.

Rolety zewnętrze produkowane są z najlepszych materiałów, co przekłada się na ich bardzo wysoką jakość. Jakość materiałów ma tu kluczowe znaczenie ponieważ osłony zewnętrzne narażone są na działanie różnych czynników atmosferycznych; słońca, deszczu lub gradu, wiatru, śniegu. Profile wykonane są z wysokogatunkowej blachy aluminiowej. Sama blacha rolety wyposażona jest w dwuwarstwowe powłoki lakiernicze w systemie PUR – RA, który charakteryzuje się podwyższoną odpornością na ścieranie. Pianka wypełniająca profile izoluje wnętrza termicznie i dźwiękowo.

Rolety zewnętrze produkuje się także w różnych wersjach kolorystycznych, tak aby można je było dobrać do koloru całości elewacji. Kluczowe jest jednak to, że produkowane są na indywidualny wymiar, który określa się przy składaniu zamówienia.


Cechy rolet zewnętrznych


Poza funkcją związaną z ochroną przeciwsłoneczną rolety zewnętrze mają jeszcze kilka innych, ważnych zalet związanych z funkcjonowaniem budynku. Należą do nich:

  •  Ochrona przeciwwłamaniowa. Rolety antywłamaniowe zawdzięczają swoją funkcję wysokogatunkowym materiałom i specjalnej blasze, z których są produkowane oraz odpowiedniej konstrukcji. Takie zabezpieczenie skutecznie pomoże chronić dom przed próbą włamania.
  • Ochrona dźwiękowa. Pancerz rolety izoluje budynek akustycznie. Wnętrza są wyciszone, co jest szczególnie ważne kiedy dom znajduje się w centrum miasta lub w pobliżu miejsc, w których panuje natężony ruch.
  •  Ochrona przed owadami. W ofercie rolet zewnętrznych są także takie, które dodatkowo wyposażone w moskitierę. Moskitiera opuszcza się niezależnie od pancerza rolety.

Rodzaje

Montaż rolet zewnętrznych może być uwzględniony w projekcie budynku, ale mogą one także zakładane w budynkach już istniejących.


Rolety podtynkowe zakładane są w obiektach znajdujących się w trakcie budowy; przeznacza się je do zabudowy otworu okiennego w ścianach zewnętrznych i wewnętrznych budynków. Istnieje możliwość montażu w budynku już istniejącym, ale wymaga to określonych modyfikacji w obrębie nadproża. Rolety podtynkowe posiadają wpust z przodu skrzynki, który daje możliwość dokonania dowolnej obróbki tynkarskiej. Prowadnice są również skonstruowane w sposób pozwalający na ich częściową zabudowę. W ofercie są także prowadnice pozwalające ocieplić nadproże. Kaseta oraz prowadnice rolety wykonane są z ekstrudowanego aluminium. Zaletą rolet podtynkowych jest optyczne „wtopienie się" w budynek i tym samym idealne dopasowanie do całości elewacji.

Rolety zewnętrzne natynkowe to inaczej rolety adaptacyjne przeznaczone przede wszystkim do montażu w budynkach już istniejących. Ich montaż nie wymaga specjalnych przygotowań i nie są one zintegrowane z oknem – brak ingerencji w stan budynku. Można je montować we wnęce okiennej lub bezpośrednio na ścianie. Wielkość skrzynki rolety uzależniona jest od wysokości profilu pancerza rolety oraz wysokości otworu okiennego.


Opuszczać/podnosić rolety można ręcznie lub za pomocą napędu elektrycznego. Rolety zewnętrzne elektryczne wyposażone są w silnik elektryczny umożliwiający sterowanie pancerzem rolety za pomocą pilota. Rolety sterowane manualnie wyposażone są w specjalną korbę połączoną z taśmą lub linką. System rolet zewnętrznych można także wyposażyć w czujniki zmierzchu, sterowanie czasowe lub stworzyć układ zintegrowany z automatyką domową.

Kolorystyka


Standard – w grupie znajdują się jednolite kolory rolet zewnętrznych: biały, biel kremowa, szary, srebrny beżowy, ciemno beżowy,  brązowy, ciemno brązowy, szary antracyt i czarny.
Exlcusive – w grupie znajdują się kolory drewnopodobne rolet zewnętrznych: złoty dąb (dwa odcienie), mahoń i orzech (dwa odcienie).

Informacje dodatkowe

Jak mierzyć
Sposób odpowiedniego pomiarowania rolet zewnętrznych znajduje się tutaj pomiarowanie. Ten typ rolet może być zakładany w budynkach już gotowych (natynkowe) oraz w obiektach będących w trakcie budowy (podtynkowe). Wymiary podaje się przy składaniu zamówienia.

Jak dobrać kolor
W przypadku rolet zewnętrznych punktem odniesienia jest kolor elewacji. Całość powinna wyglądać harmonijnie. Paleta kolorów rolet jest tu tak skomponowana, aby można je było dobrać do istniejącej elewacji lub do projektu architektonicznego budynku.

Jak zamontować
Instrukcja do montażu rolet zewnętrznych znajduje się tutaj instrukcje montażu. W zakładce należy zapoznać się z instrukcją montażu rolet typu screen, jest ona identyczna. W przypadku braku doświadczenia lub dużej ilości zamawianych rolet zalecamy zatrudnienie profesjonalnej ekipy montażowej.

Jak czyścić
Rolety zewnętrzne samodzielnie najlepiej czyścić myjką ciśnieniową – sprawdza się to przy budynkach jednopoziomowych. W przypadku osłon znajdujących się wyżej najlepiej zatrudnić profesjonalną ekipę, która dysponuje odpowiednim sprzętem i detergentami.


Polecamy