Markizy balkonowe

Markizy balkonowe na wymiar

wybierz rodzaj

Markizy balkonowe

Charakterystyka markiz balkonowych

Markizy balkonowe mogą kojarzyć się przede wszystkim z wakacjami na południu Europy. Praktycznie każdy balkon jest tam wyposażony w taką osłonę – materiał gładki lub w pasy, opuszczony pod kątem. W krajach południowych od późnego poranka do wczesnego wieczora, a głównie w czasie sjesty, bez takiego rodzaju ochrony przebywanie w mieszkaniu (szczególnie bez klimatyzacji) byłoby niezwykle uciążliwe. W Polsce od kilku już lat mamy do czynienia z bardzo upalnym latem. Założenie markizy balkonowej jest idealnym sposobem na ochronę balkonu i wnętrza pomieszczenia przed słońcem i nagrzewaniem.

Markiza balkonowa podobna jest do markizy tarasowej, składa się na nią konstrukcja ramion bocznych montowana do muru lub poręczy oraz materiał osłony, który rozsuwamy/zsuwamy w zależności od potrzeb. Różnica polega na tym, że balkon ma mniejszą głębokość niż taras w związku z czym markiza balkonowa ma mniejszy wysięg i jest pochylona (najczęściej pod kątem 45°). W przypadku osłon na balkon jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż typowa markiza tarasowa. Nie odbiega natomiast od niej jakością zarówno osprzętu, jak i materiału.

Rola markizy balkonowej polega na skutecznej ochronie przeciwsłonecznej i obniżeniu temperatury w mieszkaniu. Jednocześnie nie zaburza estetyki budynku. Balkon w mieszkaniu zwykle pełni funkcję użytkową, jest miejscem, które powiększa mieszkanie o dodatkową przestrzeń. Lubimy na nim przebywać szczególnie kiedy jest ciepło. Jednak kiedy na zewnątrz panuje nieznośne gorąco lub pada lekki deszcz staje się to niemożliwe. Ponadto wysoka temperatura na zewnątrz oznacza także nieprzyjemną temperaturę w mieszkaniu. Markiza skutecznie ochroni balkon przed słońcem, a mieszkanie przed nagrzaniem.

Cechy markiz balkonowych

Historia markiz zewnętrznych sięga czasów starożytnego Rzymu; w tamtym czasie służyły one do ochrony przed słońcem trybun Koloseum. Dzisiaj pełnią tę samą funkcję; montowane po stronie zewnętrznej przede wszystkim mają zapewnić wytchnienie od upału podczas gorącego lata.

Podstawową zaletą markiz balkonowych jest oczywiście osłona przed słońcem. Rozsunięty materiał ustawia się pod kątem dzięki czemu osłania on całą powierzchnię balkonu bez względu na położenie słońca. W ten sposób mieszkanie powiększa się o miejsce na zewnątrz, w którym można komfortowo odpocząć nawet w południe. Lato to czas kiedy lubimy przebywać na dworze jednak podczas upałów staje się to męczące, a nawet niebezpieczne kiedy temperatury są bardzo wysokie. Ponadto podczas upałów trudno odpocząć nawet w domu. Do wnętrza 80% ciepła przenika przez szyby okienne. Osłony zewnętrzne są skuteczne w ochronie przed gorącem ponieważ nie dopuszczają do zetknięcia promieni słonecznych z szybą. W ten sposób markiza balkonowa efektywnie ochłodzi mieszkanie, co jest szczególnie istotne jeśli jego okna wychodzą na południe.

Kolejną zaletą markiz balkonowych jest korzystna cena. Z uwagi na zmianę klimatu coraz więcej osób decyduje się na tego typu rozwiązania zyskując skuteczną i trwałą osłonę za rozsądną cenę. Ponadto nie każdy chce i może korzystać z klimatyzatorów. Założone w jednym pomieszczeniu mogą nierówno rozkładać temperaturę w mieszkaniu – w jednym pomieszczeniu będzie chłodno, a w drugim gorąco. Nietrudno wtedy o przeziębienie. Klimatyzacja to także dodatkowe koszty związane z energią. Markiza balkonowa jest tu dobrym kompromisem; chronimy mieszkanie przed upałem, ale bez generowania dodatkowych kosztów stałych.

Przy zakupie markiz balkonowych liczy się także ich odporność na warunki atmosferyczne i zabrudzenia. Solidna konstrukcja podtrzymująca materiał wykonana jest z ekstrudowanego aluminium charakteryzującego się trwałością i wysoką jakością. Materiał pokryty jest impregnatem co zapobiega niszczeniu przez takie czynniki jak słońce czy deszcz. Markiza na długi czas zachowuje swoje walory estetyczne.

Rodzaje

Markizy balkonowe w sklepie Knall oferowane są w czterech grupach produktowych:

  • Italia bez kasety. Markiza ma prostą konstrukcję nie wyposażoną w kasetę, do której chowa się materiał po zwinięciu. Zawiera uniwersalne uchwyty umożliwiające montaż do ściany i sufitu (balkon nad). Możliwość sterowania elektrycznego – silniki chronione obudową IP 44 oznaczającą zabezpieczenie przed rozbryzgami wody na obudowę z różnych kierunków (zacinający deszcz). Wyposażona w automatykę z czujnikami wiatrowo – wstrząsowymi.
  • Italia w kasetowa. Markiza o prostej konstrukcji, wyposażona w uniwersalne uchwyty zapewniające prosty montaż do ściany lub sufitu (balkon nad). Z możliwością sterowania elektrycznego, którego silnik chroni obudowa IP 44 zabezpieczająca przed deszczem. Wyposażona w automatykę z czujnikami wiatrowo – wstrząsowymi.
  • Italia poręczowa. Dla tego modelu charakterystyczne są ramiona mocowane do balustrady balkonu; konstrukcja umożliwia ustawienie odpowiedniego kąta pochyłu. Nie ma tu możliwości zastosowania napędu elektrycznego.
  • BORA. Markiza BORA montowana jest pionowo w stosunku do płaszczyzny okna. Wyposażona w napęd sprężynowy, bez możliwości zastosowania napędu elektrycznego.

Materiał markiz balkonowych pokryty jest specjalnym impregnatem, który zapobiega osadzaniu się brudu i kurzu na tkaninie w czasie kiedy markiza jest rozwinięta. W palecie kolorystycznej są materiały gładkie oraz pokryte charakterystycznymi dla markiz pasami w różnych kolorach. Tym samym produkt można łatwo dopasować do charakteru budynku i koloru fasady. Na końcu markizy znajduje się dekoracyjna falbana.

Informacje dodatkowe

Jak mierzyć
Pomiaru, przed zamówieniem markizy balkonowej, można dokonać samodzielnie, odpowiednie instrukcje znajdują się pod linkiem pomiarowanie. Markiza zamówiona na wymiar jest gwarancją skutecznej osłony całej przestrzeni balkonu.

Jak dobrać kolor
Kolorystyka markiz balkonowych to barwy gładkie lub materiał zdobiony pasami, które jednoznacznie kojarzą się z balkonami w miastach znajdujących się na południu Europy. Całość powinna być dostosowana do kolorystyki elewacji, tak aby tworzyła z nią estetyczną całość.

Jak montować
Montaż markizy balkonowej może być przeprowadzony samodzielnie. Potrzebne do tego instrukcje znajdują się tutaj instrukcje montażu. Jeśli jednak ktoś nie czuje się pewnie w takich pracach to najlepiej powierzyć założenie markizy specjalistom.

Jak czyścić
Żeby markiza balkonowa zachowała estetyczny wygląd można regularnie usuwać z niej zabrudzenia szczotką na długim kijku. Można także co jakiś czas zdemontować tkaninę i wyczyścić ją na mokro wilgotną gąbką. Materiał musi pozostać rozłożony do całkowitego wyschnięcia.


Polecamy