Sposoby na zacienienie ogrodu

Przydomowe ogrody lub podmiejskie działki to miejsca, w których latem przyjemnie płynie czas. Zieleń i słoneczna pogoda sprzyjają odpoczynkowi. Jednak nie zawsze rosną w nich na tyle duże drzewa żeby część ogrodu była zacieniona. Taka osłonięta przed słońcem przestrzeń jest ważna zarówno dla naszego komfortu jak i bezpieczeństwa. Intensywne słońce i wysoka temperatura w południe potrafią dokuczyć dlatego warto zadbać o zacienienie części ogrodu.

Idealnie sprawdzą się tu markizy lub pergole. Zaletą tego typu produktów jest to, że dzięki nim można stworzyć zacienioną przestrzeń podczas upałów, ale kiedy na dworze jest chłodniej to przestrzeń ta może zostać ponownie odsłonięta. Wysokiej jakości materiały są odporne na działanie czynników atmosferycznych i na długo zachowują swój estetyczny wygląd. Ponadto wybór kolorów zapewnia łatwość dopasowania do elewacji i nie zakłóca wyglądu domu i ogrodu.

Ogród ma być miejscem odpoczynku, ale nic nie powinno zaburzać jego estetyki i harmonii natury. Dlatego i markizy, i pergole zostały zaprojektowane w taki sposób żeby ładnie komponowały się z domem i ogrodem. Każdy dom i ogród ma swój indywidualny styl dlatego produkty te różnią się charakterem i mają różnorodną kolorystykę.

Markizy

Markizy to kategoria produktów służąca do zacieniania powierzchni tarasu; montuje się je do ściany domu. Dzięki nim taras może być miejscem gustownie łączącym dom z ogrodem. Salon naturalnie się powiększa. Różnorodność oferty mebli ogrodowych oraz wszelkich dodatków np. tekstyliów lub oświetlenia daje możliwość stworzenia przytulnego miejsca relaksu. Jednocześnie przebywanie na świeżym powietrzu staje się przyjemne bez względu na panujący upał.

Markizy chronią przed słońcem oraz lekkim deszczem (w ofercie dostępne są również tkaniny wodoodporne). Materiał markizy rozciągany jest ręcznie lub automatycznie. Jej wymiary oznacza się w trakcie składania zamówienia przy czym w opisie podany jest wymiar maksymalny. Kolorystykę można dobrać do całości elewacji lub stylu domu. Jeśli jest to np. dom letniskowy położony pod miastem można zdecydować się na materiał w kolorowe pasy. Jeśli natomiast elewacja i ogród utrzymane są w konwencji minimalistycznej można wybrać tkaninę jednokolorową.  

Pergole

W przypadku pergoli można wybrać jedną z dwóch kategorii produktu – pergolę przyścienną lub wolnostojącą. Przyścienna spełnia funkcję identyczną jak markiza; zacienia przestrzeń tarasu. Służą do tego specjalne pióra, które można zamykać lub ustawiać pionowo lub specjalna tkanina.

Pergola wolnostojąca może natomiast stanąć na tarasie lub w dowolnym miejscu w ogrodzie. Przed montażem należy sprawdzić czy konieczne będzie przygotowanie podłoża. Dzięki pergoli można stworzyć ocieniony zakątek w wybranej części ogrodu. Może to być miejsce relaksu lub spotkań przy stole lub połączenie obu, bo pergole można łączyć modułowo. Dzięki temu powstanie obszar, który można podzielić na strefę jadalną i strefę odpoczynku. W opisie produktu należy sprawdzić czy dany rodzaj pergoli ma opcję łączenia modułowego. Kolorystyka jest utrzymana w palecie barw uniwersalnych, tak aby mogła estetycznie komponować się z domem i ogrodem.

Dodatkową zaletą pergoli jest wmontowane oświetlenie LED, dzięki któremu nie trzeba zastanawiać się nad doświetleniem przestrzeni pod pergolą po zapadnięciu zmroku.

Blog