Zasłony Mikroflex na szynach

Zasłony na szynach to innowacyjny sposób układania zasłon, mają one na stałe wszyte niewielkie plastikowe haczyki, które sprawiają, że materiał jest zawsze pofałdowany w równych odstępach.

wybierz rodzaj

Zasłony Mikroflex na szynach

Cechy ozdobnych zasłon i firan

Wybór zasłon i/lub firan ozdobnych jako sposobu ochrony wnętrz przed słońcem sprawia, że jednocześnie stają się one bardzo istotnym elementem dekoracji wnętrz. Potrafią nadać im elegancji, ale niewłaściwie dobrane potrafią je przytłoczyć - dlatego warto poznać najważniejsze zasady ich doboru. Ponadto zasłony na wymiar pozwalają dopasować osłonę do wnętrz o różnej wielkości, w których znajdują okna o odmiennych, często niestandardowych, wymiarach.

Przede wszystkim zasłon i/lub firan nie można wpasować w przestrzeń okna. Ta cecha sprawia iż są osłoną bardzo dekoracyjną, ale i zajmującą sporo miejsca wokół okien. Dlatego najlepiej sprawdzą się w większych pomieszczeniach, w których nie będą sprawiać dominującego wrażenia; szczególnie po zasłonięciu okna. Jeśli jednak zasłony mają być umieszczone w pomieszczeniach niedużych to trzeba pamiętać o tym, aby wybrać jasne kolory tkanin. W ten sposób uniknie się wrażenia ciężkości i poczucia, że wnętrze jest mniejsze niż w rzeczywistości. Ozdobne zasłony i/lub firany potrafią odmienić charakter pomieszczenia i stać się jego wyjątkowo gustowną ozdobą – zarówno po odsłonięciu jak i zasłonięciu.

Zasłony do salonu często szyte są z tkanin delikatniejszych i jaśniejszych (tylko funkcja firan), tak aby wnętrza były pełne naturalnego światła nawet kiedy materiał jest zasunięty. Można także łączyć materiały cięższe (funkcja zasłon) z lżejszymi (funkcja firan) lub zdecydować się na same zasłony, co współgra z obecną modą na otwartą przestrzeń okienną. Zasłony zaciemniające po zasunięciu skutecznie ochronią pomieszczenia przed słońcem i niekomfortowo wysoką temperaturą w domu/mieszkaniu, dodatkowo wprowadzą wyjątkowo ciepły klimat, szczególnie wieczorem.

Tkaniny zasłon ozdobnych są naturalne, identyczne jak w roletach rzymskich. Wysoka jakość tkanin oraz marszczenia sprawiają, że wyglądają i układają się bardzo atrakcyjnie. Jednocześnie wykorzystanie materiałów naturalnych idealnie wpisuje się w najnowsze trendy wystroju wnętrz, które oparte są na prostocie, minimalizmie i naturze. Dzięki temu zasłony i/lub firany (w zależności od wyboru rodzaju materiału) dopełniają wnętrza urządzane zgodnie z nowoczesnymi projektami architektury wnętrz. Jednocześnie nie można zapominać, że zasłony są najbardziej klasycznym sposobem osłaniania okien. Na przestrzeni lat zmieniały się tkaniny, modna na określone kolory oraz podnosiła się jakość wykorzystywanych materiałów. Coraz częściej także stosuje się same zasłony (bez firan), które po zsunięciu zostawiają otwartą przestrzeń (często dużych) szyb. Dom staje się pełen przestrzeni i światła, a jego wystrój łączy klasykę z nowoczesnością. W ten sposób zasłony stają się jedną z najbardziej uniwersalnych sposób na ozdabianie i osłanianie przestrzeni okna.

Materiały i kolorystyka

Wybór kolorystyki oraz materiału, z którego będą szyte zasłony powinien współgrać z wystrojem wnętrza oraz jego wielkością. Zadaniem zasłon przede wszystkim jest minimalizowanie ilości promieni słonecznych wpadających do pomieszczenia oraz dekorowanie jego wnętrza; firany mają głównie funkcję dekoracyjną. Odsłonięte okna sprawiają, że cały dom jest pełen światła i przestrzeni; jednak podczas ciepłych dni zbyt duża ilość wpadającego słońca wpływa także na nieprzyjemnie wysoką temperaturę. Zasunięty materiał zasłony ograniczy dopływ słońca, a co za tym idzie ciepła do wnętrz. Ponadto ograniczy szkodliwe działanie promieni UV, które mogą powodować blaknięcie kolorów ścian i mebli. Druga, równie ważna funkcja zasłon i firan, związana jest z uzupełnianiem stylu wystroju wnętrz. Ogromnym plusem zasłon i firan jest ich uniwersalizm, który sprawia, że wyglądają bardzo dobrze w pomieszczeniach urządzonych zarówno w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym. Oprócz tego sprawdzą się w domach/mieszkaniach o odmiennej wielkości (metrażu). Jednak w obu tych przypadkach trzeba odpowiednio dobrać grubość i fakturę tkaniny.

Do pomieszczeń mniejszych najlepiej będą pasowały te w jasnych kolorach, gładkie lub z bardzo delikatnym rozświetlającym wzorem oraz szyte z cieńszych materiałów. Dzięki temu wnętrze stanie się optycznie większe. Zasłony, w przeciwieństwie do rolet, nie są wkomponowane w okno, ale zajmują przestrzeń wokół niego; ciężkie i ciemne mogą zdominować mniejsze wnętrza. Podobnie jest przy intensywnych akcentach kolorystycznych ścian czy mebli – zasłony i/lub firany w takim wnętrzu są jedynie tłem i ich kolory powinny być neutralne.

Do wnętrz w stylu klasycznym będą pasowały tkaniny z lekkim połyskiem, cięższe i z ozdobnym deseniem jeśli znajdą się w większej przestrzeni; także w ciemniejszych kolorach. Z kolei wnętrza nowoczesne to jasne kolory, gładka tkanina lub tkanina z zaznaczoną linią prostą. We wnętrzach nowoczesnych sprawdzą się także wzory florystyczne.

Systemy zasłon Microflex

Zasłony Microflex to innowacyjny sposób układania zasłon, mają one na stałe wszyte niewielkie plastikowe haczyki, które sprawiają, że materiał jest zawsze pofałdowany w równych odstępach. Ten rodzaj upięcia może z powodzeniem zastąpić klasyczne zasłony na żabki. Ponieważ w codziennym użytkowaniu naturalne jest, że zasłony mogą być często rozsuwane i zasuwane to przy ich zakupie należy odpowiednio wymierzyć długość. Optymalnie powinny się kończyć około 1,5cm nad podłogą.

Parametry techniczne zasłon Microflex:

  • Marszczenie x 200% - oznacza to, że po umarszczeniu gotowa zasłona będzie dwa razy węższa.
  • Dół produktu – oryginalna taśma obciążająca lub dół pojedynczy o wysokości 10 cm.
  • Niewidoczny, kryty ścieg – zasłona/firana szyta na podszywarce.
  • Boki podwójnie założone o szerokości 3 cm każdy.
  • Taśma wzmacniająca pod fleksami o wysokości 8 cm w kolorze białym, ecru lub czarnym (dopasowanie do koloru tkaniny).
  • Wysokość haczyka Microflex – 7,5 cm; kolor biały.
  • Haczyk Microflex ustawiony fabrycznie na wysokości 2,5 cm (można swobodnie regulować).
  • Kolor nici: białe lub brązowe (dopasowanie do koloru tkaniny).
  • Konserwacja – wszyta wszywka z instrukcją czyszczenia tkaniny.
  • Pakowanie – zasłony/firany pakowane w folię i w karton.

Informacje dodatkowe

Jak mierzyć
Wymiary zasłon określa się w metrach; po upięciu na ringach lub haczykach Microflex całość będzie dwa razy węższa. Ringi (przelotki) mają średnicę 4cm, komplet zawiera 6 ringów na 1mb. Przy pomiarach należy założyć, że zasłona powinna kończyć się 1,5cm nad podłogą. W ten sposób jej dół nie będzie się brudził podczas zasuwania/odsuwania.

Jak dobrać kolor
Zasłony mogą pełnić funkcje zaciemniające wtedy można zdecydować się na ciemniejsze barwy i grubszą fakturę tkaniny. Mogą też spełniać funkcję firan i wtedy szyte są z delikatnych i transparentnych materiałów. Wybór często zależy tu od funkcji pomieszczenia, przykładowo w sypialni potrzebne będzie większe zaciemnienie, a w kuchni czy w salonie mniejsze. Kolorystyka zasłon zależy także od tego w jaki sposób urządzone są wnętrza; styl ten może wpłynąć na kolor, fakturę tkaniny czy decyzję o wyborze materiału ozdobionego wzorem. O kolorze może również zadecydować wielkość wnętrza; w tych mniejszych raczej nie powinny pojawić się zasłony w ciemnych kolorach, bo mogą pomniejszyć je optycznie.

Jak zamontować
Zasłony mogą być wieszane na karniszach rurowych lub specjalnych haczykach Microflex. W obu przypadkach tkanina będzie się estetycznie układała. W naszym sklepie są dostępne również karnisze elektryczne, które znacznie ułatwiają przesuwanie zasłon. Będzie to miało szczególne znaczenie przy dużych rozmiarach zamawianych zasłon oraz wtedy kiedy tkanina, z której mają być uszyte będzie gruba, a przez to także cięższa.

Jak czyścić
Zasłony mogą być prane w pralce, a następnie prasowane - zgodnie z instrukcją umieszczoną na materiale. W przypadku zasłon/firan w większych rozmiarach, których nie da się uprać w pralce trzeba skorzystać z usług pralni.


Polecamy