Żaluzje fasadowe

Żaluzje fasadowe na wymiar z lamelami w kształcie liter Z i C

wybierz rodzaj

Żaluzje fasadowe

Żaluzje fasadowe – charakterystyka

Żaluzje fasadowe należą do grupy osłon okiennych zewnętrznych. Wpisują się w nowoczesne trendy architektoniczne, w których estetyka i nowatorski design idą w parze z wielowymiarową funkcjonalnością. Nowoczesne budownictwo wymaga rozwiązań łączących wygodę użytkowania i energooszczędność wpływającą na ograniczenie kosztów eksploatacji – inteligentne budownictwo. Osłona zewnętrzna w postaci żaluzji fasadowych w okresie letnim skutecznie zabezpiecza pomieszczenia przed nagrzewaniem, a podczas zimy chroni budynek przed utratą ciepła. Skutkuje to wymiernymi oszczędnościami związanymi np. z ograniczeniem używania klimatyzacji (lato), zmniejszeniem rachunków za ogrzewanie (zima).

Żaluzje fasadowe mogą także wpływać na estetykę budynków; bardzo dobrze komponują się z nowoczesnymi przeszklonymi projektami. Ich wygląd cechuje minimalizm więc w rzeczywistości bardzo dobrze komponują się z zabudowaniami projektowanymi w różnych stylach architektonicznych.

Cechy żaluzji fasadowych

Żaluzje fasadowe jako nowoczesne żaluzje zewnętrzne znajdują zastosowanie nie tylko w domach czy nowoczesnych budynkach mieszkalnych, ale także w budynkach użyteczności publicznej, biurowcach, witrynach sklepowych czy siedzibach firm. Mają wiele funkcji i zalet, które warto znać.

Funkcje żaluzji fasadowych związane są ściśle z miejscem ich montażu; umieszczane są po zewnętrznej stronie okna. Z uwagi na to bardzo skutecznie chronią budynek przed nagrzewaniem dzięki temu, że pomiędzy żaluzją, a szybą okienną tworzy się poduszka powietrzna, a sama osłona jest barierą dla promieni słonecznych. Najwięcej ciepła do środka pomieszczeń dostaje się w wyniku zetknięcia się słońca z szybą; może to być nawet 80%. Po zamontowaniu żaluzji fasadowych ten problem znika, a we wnętrzach, w czasie ciepłych miesięcy, panuje przyjemny chłód. Ta sama zaleta sprawdza się kiedy na zewnątrz jest chłodno tyle, że działa w odwrotny sposób. Opuszczona żaluzja fasadowa zabezpiecza budynek przed nadmierną utratą ciepła, którego najwięcej „ucieka" przez okna. Dzięki temu można zredukować rachunki związane z ogrzewaniem wnętrz zimą.

Żaluzje fasadowe mają jeszcze jedną istotną zaletę – ich budowa jest identyczna z budową klasycznych żaluzji wewnętrznych. Konstrukcja składa się z ułożonych poziomo lameli czyli ruchomych listew, których nachylenie można zmieniać w zależności od intensywności światła słonecznego i kąta jego padania. Tym samym wnętrza nie muszą być całkowicie zaciemnione, a do środka będzie dostawało się świeże powietrze. Pomieszczenia mogą być dobrze doświetlone także zimą, kiedy słońce nie jest tak intensywne, a listwy żaluzji mogą być cały czas uniesione. To samo dotyczy dni bardziej pochmurnych. Intensywność światła może być też regulowana przy użyciu automatyki pogodowej, która mierzy położenie słońca i steruje lamelami.

Żaluzje fasadowe antywłamaniowe – jako osłona zewnętrzna ten rodzaj żaluzji może także pełnić funkcje antywłamaniowe. Opuszczony pancerz chroni wnętrza przed próbami włamania, utrudniając dostanie się do środka. Żaluzje fasadowe wytłumiają także pomieszczenia i zabezpieczają przed hałasem dochodzącym z zewnątrz.

Montaż żaluzji fasadowych

Żaluzje fasadowe produkuje się z materiałów bardzo wysokiej jakości dzięki czemu są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Listwy (lamele) wytwarzane są z profilowanego aluminium o kształcie litery C lub Z (do wyboru). W zestawieniu z odpowiednio dobranymi prowadnicami oraz osłonami w postaci blachy lub aluminiowej kasety o owalnym albo kwadratowym przekroju żaluzja fasadowa istotnie wpływa na estetykę elewacji budynku. Same listwy dostępne są w różnych szerokościach i kolorach i nie ma problemu z ich dopasowaniem do kolorystyki fasady. Wykonuje się je z bardzo trwałych materiałów dodatkowo utrwalanych termicznie, co w efekcie daje odporność na działanie zmiennych warunków atmosferycznych (śnieg, silny wiatr, mróz) i promieni UV (brak efektu blaknięcia koloru).

Żaluzje fasadowe mogą być zakładane nie tylko w budynkach będących w trakcie budowy, ale także w zabudowaniach gotowych. W budynkach gotowych zakładane są żaluzje fasadowe natynkowe natomiast w budynkach będących w trakcie budowy stosuje się żaluzje fasadowe podtynkowe. Żaluzje podtynkowe wyposażone są w kasetę do montażu podtynkowego posiadającą wypust umożliwiający wykonanie zewnętrznej wyprawy tynkarskiej; wykonaną z ekstrudowanego aluminium.

W obu rodzajach, żaluzjach podtynkowych i natynkowych, poliestrowe elementy tekstylne utrwalane są termicznie, a drabinkę wzmacnia się dodatkowo Kevlarem. Otwory w lamelach
są zawinięte, po to by chronić tasiemki przed przetarciem. Liczba standardowych kolorów listew – 15; dodatkowo możliwość lakierowania na dowolny kolor z palety RAL. Żaluzje fasadowe wyposażone są w napęd elektryczny lub ręczny.

Żaluzje fasadowe kalkulator – przy składaniu zamówienia w sklepie internetowym Knall kalkulator kosztów pojawia się automatycznie w lewym dolnym rogu.

Rodzaje żaluzji fasadowych

Sklep internetowy Knall oferuje żaluzje fasadowe w dwóch grupach – podtynkowe i natynkowe. W obu przypadkach zamówienia przygotowywane są na wymiar indywidualnie podany przez Klienta. Przy składaniu zamówienia wybiera się także kolorystykę.

Żaluzje fasadowe podtynkowe/natynkowe o kształcie lameli C lub Z
Przy opcji lameli C napęd może być elektryczny lub ręczny; maksymalna szerokość 4,5m, maksymalna wysokość 5m. Przy opcji lameli Z napęd tylko elektryczny; maksymalna szerokość 4,5m, maksymalna wysokość 3m.

Informacje dodatkowe

Jak mierzyć
Żaluzje fasadowe produkowane są na indywidualnie podany wymiar dlatego można je wykorzystać przy różnych projektach i w budynkach z oknami o niestandardowych wymiarach. Żeby uniknąć błędów w mierzeniu należy zapoznać się z instrukcją znajdującą się tutaj pomiarowanie.

Jak dobrać kolor
Kolor żaluzji zewnętrznych, w tym żaluzji fasadowych, dobiera się do koloru elewacji budynku. W tym wypadku całość powinna tworzyć spójny i estetyczny wygląd. Wybór kolorystyki w ofercie jest tak dobrany żeby można było dobrać żaluzje fasadowe do różnych elewacji.

Jak zamontować
Żaluzje fasadowe zakładane są po zewnętrznej stronie okna. Mogą być montowane w domach istniejących (natynkowe) lub będących w trakcie budowy (podtynkowe). Instrukcja montażu znajduje się tutaj Instrukcje montażu. W przypadku żaluzji zewnętrznych montaż lepiej powierzyć profesjonalnej ekipie; szczególnie przy większej ilości zamawianych osłon i w budynkach piętrowych.

Jak czyścić
Czyszczenie osłon zewnętrznych najlepiej powierzać profesjonalnej ekipie, która dysponuje specjalnym sprzętem i środkami czyszczącymi. Jest to konieczne np. w budynkach piętrowych, gdzie trudno zastosować myjkę ciśnieniową w oknach na wyższym poziomie. Ponadto kłopot może sprawić samodzielne dokładne czyszczenie przestrzeni pomiędzy listwami.


Polecamy