Markiza – super pomocnik w tworzeniu cienia

« Wstecz do bloga

W ostatniej części bloga pisaliśmy o pergolach, które potrafią stworzyć w ogrodzie dodatkową zacienioną przestrzeń. Mogą osłonić obszar nad tarasem lub/i przy tarasie powiększając w ten sposób powierzchnię, na której możemy odpocząć podczas gorących dni lub spędzić czas w większym gronie przyjaciół. Mogą też stanąć w dowolnym miejscu ogrodu i stworzyć przytulne miejsce do czytania czy po prostu relaksu.

Dzisiaj nadal pozostajemy w temacie tworzenia cienia w przestrzeni tarasu. Jeśli pergola może powiększyć zacienioną przestrzeń przy tarasie to nad tarasem równie dobrze sprawdzi się markiza. Weekend majowy, który świeżo za nami z pewnością nie rozpieszczał nas pogodą, ale mamy nadzieję na dużo słońca i ciepła w nadchodzącym lecie. Warto pomyśleć o czymś co umożliwi nam komfortowe przebywanie na powietrzu nawet podczas wysokich temperatur. Markiza doskonale się tu sprawdzi.

Zalety markiz tarasowych
Markizy tarasowe to bardzo estetyczny i funkcjonalny produkt wykorzystywany do tworzenia zacienionej przestrzeni przede wszystkim nad tarasem, ale można te umieszczać także nad balkonem czy oknem. Tym bardziej, że sklep internetowy Knall oferuje markizy produkowane na indywidualnie podany wymiar. Rozmiar zatem można bez problemu dopasować do potrzeb.

Markizę montuje się do ściany zewnętrznej domu, spodu balkonu lub krokwi dachowej. Do każdego sposobu montażu dobrane są odpowiednie uchwyty. Najbardziej skomplikowany może być montaż do ściany zewnętrznej, bo zależy od rodzaju ściany, jej ocieplenia itp. Z kolei materiały markiz to specjalne tkaniny akrylowe, akrylowe wodoodporne i poliestrowe pokrywane PCV. Dzięki temu zachowują estetyczny wygląd na długi czas. Ponieważ cała konstrukcja znajduje się na zewnątrz to musi być odporna na działanie czynników atmosferycznych np. podmuchów wiatru; wykorzystywane profile są tu grubsze i odporne na rdzewienie dzięki malowaniu metodą proszkową.

Estetyka markiz tarasowych
Markiza tarasowa jest w pełni widoczna po rozciągnięciu. Powinna tworzyć ładną całość z elewacją domu/budynku. Z tej przyczyny materiały zaprojektowano w różnych zestawach kolorystycznych. To pozwala kupić produkt, który estetycznie wkomponuje się w kolorystykę domu. Materiał po zwinięciu może chować się w kasecie lub możemy wybrać markizę bez kasety, wybór zależy przede wszystkim od miejsca montażu.

Specjalne materiały wykorzystywane w produkcji markiz sprawiają, że długo pozostają one estetyczne, pomimo oddziaływania promieni słonecznych lub lekkiego deszczu (wilgotną markizę należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia przed ponownym zwinięciem). Rozciągnięty materiał markizy daje nie tylko cień, ale także tworzy przytulny obszar, w którym można się przyjemnie relaksować. Zaletą jest też niewątpliwie to, że sami decydujemy o tym czy w danej chwili potrzebujemy cienia czy też nie. Jeśli chcemy się np. przez chwilę opalać chowamy materiał – jest to bardzo proste i szybkie. A kiedy mamy już dosyć słońca rozwijamy całość i tworzymy cień. Miejsce do odpoczynku gotowe. Możemy też schować się pod markizą podczas krótkiego i lekkiego deszczu, ciesząc się widokiem i zapachem mokrej ziemi w ciepły dzień.

Blog

Sprawdź również.

Sposoby na zacienienie ogrodu

Sposoby na zacienienie ogrodu

Przydomowe ogrody lub podmiejskie działki to miejsca, w których latem przyjemnie płynie czas. Zieleń i słoneczna pogoda sprzyjają odpoczynkowi. Jednak nie...

Więcej »

Wszystkie artykuły i porady »