Żaluzje pionowe Wertikale

Wertikale na wymiar żaluzje pionowe na wymiar classic oraz premium z lamelami o szerokości 127 mm i 89 mm:

wybierz rodzaj

Żaluzje pionowe Wertikale

Wertikale – charakterystyka 

Wertikal (vertical) to inaczej żaluzja pionowa, montowana wewnątrz pomieszczenia. Wyróżnia się na tle innych osłon wewnętrznych sposobem montażu oraz ułożeniem i fakturą lameli.

Verticale wewnętrzne montowane są na specjalnej szynie wyposażonej w mechanizm sterujący. Sama żaluzja składa się z pasów materiału ułożonych pionowo. Pasy nie są sztywne, a sterując mechanizmem ustawia się je w dowolnym kącie nachylenia, tak aby do pomieszczeń wpadała odpowiednia (pożądana) ilość światła.

Wertikale, podobnie jak inne typy osłon, służą przede wszystkim do osłaniania wnętrz przed nadmierną ilością światła słonecznego, a co za tym idzie utrzymywania odpowiedniej (komfortowej) temperatury panującej w pomieszczeniach podczas upałów. Zapewniają także osłonę przed spojrzeniami z zewnątrz. Kojarzone są głównie z pomieszczeniami biurowymi, salami konferencyjnymi, aulami i budynkami użyteczności publicznej takimi jak szkoły, uczelnie, biblioteki, urzędy czy szpitale. Jednak wysoka jakość zarówno osprzętu, jak i materiałów oraz szeroki wybór kolorystyki żaluzji pionowych sprawiają, że coraz chętniej stosowane są też w domach prywatnych.

Nietypowy design wertikali sprawia, że bardzo dobrze komponują się z wystrojem pomieszczeń. Nie zajmują miejsca wokół okien i mogą przesłaniać także duże powierzchnie okienne lub przeszklone ściany. Pionowe pasy żaluzji (lamele) mogą wizualnie podnieść niski sufit, sprawiając że pomieszczenie wyda się wizualnie bardziej przestrzenne. Wertikale znajdują zastosowanie szczególnie w budynkach o modernistycznej architekturze; z charakterystycznymi geometrycznymi kształtami, dużymi oknami oraz wieloma oszklonymi przestrzeniami. Przy wielu przeszkleniach bardzo istotne jest zapewnienie odpowiedniej ochrony pomieszczeń przed słońcem i intymności osobom przebywającym wewnątrz. Żaluzje pionowe bardzo dobrze sprawdzają się w dużych domach/budynkach o rozległym układzie wnętrza.

Cechy wertikali

Wertikale dzięki swoim zaletom skutecznie osłonią pomieszczenia przed słońcem i pozytywnie wpłyną na ich estetykę.

Szyna żaluzji montowana jest do ściany lub sufitu, a do niej podpinane są pionowe pasy materiału. Szerokość pasów to 89 mm lub 127 mm. Wybór zależy przede wszystkim od wielkości pomieszczenia; w tych bardziej przestrzennych lepiej sprawdzą się lamele szersze, a w mniejszych węższe. Regulując ustawienie pasów regulujemy jednocześnie dopływ światła. Uchylając je zwiększamy ilość światła, w zależności od pory dnia i intensywności słońca. Okna można także całkowicie odsłonić przesuwając lamele na jedną stronę okna. Z uwagi na rozbudowaną paletę kolorystyczną do pomieszczeń biurowych można dobrać jasne kolory materiałów, co sprawi że nawet podczas upałów, kiedy żaluzje są całkowicie zasunięte, będzie można korzystać ze światła dziennego. Będzie ono przytłumione, ale w pomieszczeniach nadal będzie można komfortowo pracować; tym bardziej biorąc pod uwagę przyjemną temperaturę uzyskaną dzięki osłoniętym szybom. Do sterowania verticalem służy mechanizm koralikowy, możliwe jest także zastosowanie sterowania elektrycznego.

Materiał lameli jest miękki, ale nie znaczy to, że nieestetycznie się układa. Cały system jest tak zaprojektowany żeby lamele idealnie do siebie pasowały i estetycznie się układały. Pasy na dole są wyposażone w specjalne obciążniki, posiadają także łańcuszkowe połączenie. Dzięki temu nie odstają od powierzchni okna i układają się równo z nią. Ponieważ materiał jest miękki to nawet po zasłonięciu pozwala na cyrkulację powietrza. Po odchyleniu, kiedy pasy ułożone są pod kątem prostym do szyby, także układają się ładnie i równo. Nawet kiedy okna są lekko uchylone, a podmuchy wiatru poruszają materiałem, to ze względu na to, że na dole jest on połączony łańcuszkiem i dociążony pozostaje na swoim miejscu nie przeszkadzając osobom przebywającym w pomieszczeniu (rozwiane pasy).

Największą zaletą wertikali jest to, że służą nie tylko do osłaniania okien, ale także do tworzenia ścianek działowych lub pełnią rolę lekkich i symbolicznych drzwi. Szynę można zamontować w dowolnym miejscu sufitu i stworzyć w ten sposób w pomieszczeniu osłonięte miejsce – ta opcja idealnie sprawdza się gabinetach kosmetycznych, lekarskich czy medycyny estetycznej i ogólnie wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba wydzielenia osobnej części bez konieczności wznoszenia dodatkowych ścian z np. kartongipsu.

Producenci warticali dbają o wysoką jakość materiałów, z których są produkowane oraz o rozbudowywanie palety kolorystycznej, także z opcją teksturowania. Dzięki temu żaluzje można łatwo dobrać do wystroju oraz zastosować materiał o różnym stopniu przepuszczalności światła/zaciemnienia, odpowiednim do funkcji pomieszczenia. Lamele są proste w konserwacji, aby zachowały swoją estetykę wystarczy regularnie usuwać z nich kurz. Ponadto można wybrać żaluzję, której materiał wyposażony jest w atest higieniczny (PZH) oraz atest niepalności (ITB).

Rodzaje

Estetyka i funkcjonalność wertikali sprawiają, że są bardzo uniwersalne jeśli chodzi o dopasowanie do wyglądu pomieszczeń.

Verticale na wymiar to dostępna w sklepie Knall możliwość zamówienia żaluzji pionowych idealnie dopasowanych do wielkości okna. W dostępnej na stronie internetowej zakładce Pomiarowanie można dowiedzieć się jak prawidłowo wymierzyć okno. Wertikale okienne na wymiar mają tę zaletę, że można dopasować je do okien o różnych, nawet niestandardowych, wymiarach. W ten sposób we wszystkich pomieszczeniach są identyczne osłony, co sprzyja harmonijnemu urządzeniu wnętrz.

Montaż jest prosty i szybki: za pomocą klipsów do sufitu lub przy pomocy wsporników do ściany. Sterować żaluzjami można ręcznie (mechanizm łańcuszkowy) lub przy pomocy napędu elektrycznego.
Systemy:
Classic – szerokość lameli 89mm i 127mm. W systemie możemy wybrać sterowanie ręczne (łańcuszek i sznurek) lub elektryczne. Wyposażony jest w prostą aluminiową rynnę w kolorach białym lub srebrnym.

W systemie dostępna jest rozbudowana paleta kolorystyczna materiałów, o różnym stopniu przepuszczalności światła, gładkich lub z ozdobnymi deseniami.

Informacje dodatkowe

Jak mierzyć
Pomiaru okna, w którym ma pojawić się wertikal należy dokonać samodzielnie i podać odpowiedni wymiar podczas składania zamówienia. Dokładana instrukcja sposobu pomiarowania wertikali znajduje się tutaj pomiarowanie.

Jak dobrać kolor
Kolor osłon zawsze dobieramy do stylu wystroju wnętrza i efektu jaki chcemy uzyskać. W jednym wypadku kluczem może być akcent kolorystyczny lub zwrócenie uwagi na ozdobny deseń; w drugim istotne będzie stworzenie delikatnego tła dla całości stylistyki pomieszczenia. Dostępna paleta kolorów pozwoli odpowiednio dobrać wertikal. Można jedynie pamiętać, że w mniejszych wnętrzach lepiej sprawdzają się kolory jasne, pozbawione ozdobnych deseni.

Jak zamontować
Wertikale to rodzaj osłon wewnętrznych, które można montować samodzielnie. Instrukcja umieszczona jest tutaj instrukcje montażu. W przypadku wertikali większych rozmiarów można powierzyć montaż profesjonalistom.

Jak czyścić
Wertikale produkowane są ze specjalnego materiału antystatycznego, co minimalizuje ilość osadzających się na nich zabrudzeń. Pionowe pasy tkaniny można oczyszczać przy pomocy specjalnej miotełki do kurzu. Można także co jakiś czas zlecić czyszczenie profesjonalnej firmie.


Polecamy