Stylowe osłony okienne z materiałów naturalnych

« Wstecz do bloga

Materiały naturalne w wystroju wnętrz zaspokoją nawet najbardziej wymagające gusta aranżacyjne. Kamień, drewno, szkło i naturalne tkaniny tworzą wyjątkowy klimat i idealnie wpisują się w właściwie każdy ze stylów wystroju wnętrz. Ponadto naturalne materiały są bezpieczniejsze dla domowników niż syntetyczne i mają w sobie „to coś", co wpływa na nasz dobry nastrój i samopoczucie. Kluczem do ich wykorzystania jest umiar i odpowiednie zastosowanie – kamień jest surowy, drewno ma urok tradycji, szkło jest lekkie. Całość aranżacji powinna być dobrze przemyślana, tak żeby powstała harmonijna całość.

Rodzaj podłogi, styl mebli, materiały wykończeniowe decydują o ogólnym charakterze wnętrza, ale to tkaniny i dodatki podkreślają wystrój i stawiają kropkę nad i. Nawet we wnętrzach minimalistycznych i ascetycznych pojawiają się różnorodne tkaniny, między innymi właśnie w dekoracji okien. Bez tkanin dom staje się zimny, ma także gorszą akustykę – dźwięki odbijają się od twardych powierzchni ścian i mebli, tworząc niemiły pogłos. Światło wpadające przez nie osłonięte niczym okna nagrzeje pomieszczenia do nieprzyjemnej temperatury, a dodatkowo promienie UV spowodują blaknięcie kolorów ścian i mebli. Tkaniny podkreślą aranżację, a różnorodność ich gatunków pozwali dobrać je do stylu i kolorystyki pomieszczeń.

Materiały naturalne w osłonach okien to żaluzje drewniane, rolety rzymskie i ozdobne zasłony – mamy tu różnorodność, która pozwala na swobodny wybór osłony pasującej do gustu i potrzeb.

Charakterystyczne cechy osłon naturalnych
Żaluzje drewniane – zbudowane z lameli o różnej szerokości (25mm, 50mm lub 65mm) działają identycznie jak żaluzje klasyczne. Przy pomocy mechanizmu sznurkowego lub taśmowego (drewniana obudowa i gałka także zrobiona z drewna) regulujemy stopień nachylenia listew w zależności od potrzeb tj. pory dnia i stopnia nasłonecznienia pomieszczeń. Lamele zrobione z drewna są grubsze dlatego, po zasunięciu, są większą barierą dla promieni słonecznych i skutecznie chronią wnętrza przed nagrzaniem.

Rolety rzymskie to wyjątkowy rodzaj osłon okiennych. Szyte z dekoracyjnych naturalnych tkanin są kompromisem pomiędzy żaluzjami/roletami, a zasłonami. Mają zdolność idealnego wpasowania się w przestrzeń okienną (identycznie jak klasyczne żaluzje/rolety), a przy tym w całości są wykonane z tkaniny – po zwinięciu układa się ona w regularne fałdy tworząc nad oknem dekoracyjny lambrekin. Rolety wyposażone są w specjalne fiszbiny podtrzymujące materiał, który dzięki temu nie odstaje od okna i ładnie się układa. Materiały rolet mają różną fakturę i grubość, dlatego z łatwością mogą zastąpić zarówno zasłonę, jak i firanę.

I wreszcie dekoracyjne zasłony – rozwiązanie dla osób gustujących w bardziej klasycznych rozwiązaniach. Ostatnio w aranżacjach wnętrz, szczególnie tych bardziej przestrzennych, pojawiają się coraz częściej. Szyte są z materiałów identycznych jak rolety rzymskie i dzięki różnorodności tkanin mogą także pełnić funkcję firan. Dostępne są w dwóch rodzajach upięć; na ringach (karnisz rurowy) lub z wykorzystaniem specjalnych haczyków Microflex.

Kolorystyka i faktura materiału
W żaluzjach drewnianych mamy do wyboru klasyczne odcienie drewna oraz kolory takie jak np. czerń czy biel. Szerokość listew pozwala dobrać osłonę do wielkości pomieszczenia – węższe lamele (25mm) sprawdzą się w mniejszych wnętrzach; szersze (50 lub 65mm) w większych. Chodzi o to, aby optycznie nie przytłaczały i nie pomniejszały pomieszczeń.

Z kolei tkaniny rolet rzymskich i zasłon to różnorodność barw, faktur oraz motywów dekoracyjnych. Dlatego łatwo dopasować je do odmiennych aranżacji. Pamiętajmy jednak, że mniejsze pomieszczenia nie lubią ciemnych kolorów i zbyt wielu dekorów na tkaninach – stają się wtedy optycznie mniejsze.

Wszystkie osłony w sklepie internetowym Knall robione są na podany wymiar, dlatego żaluzje drewniane, rolety rzymskie lub zasłony łatwo dopasujemy do rozmiaru okna.

Blog

Sprawdź również.

Wszystkie artykuły i porady »