Stylowe osłony okienne z materiałów naturalnych

« Wstecz do bloga

Materiały naturalne w wystroju wnętrz zaspokoją nawet najbardziej wymagające gusta aranżacyjne. Kamień, drewno, szkło i naturalne tkaniny tworzą wyjątkowy klimat i idealnie wpisują się w właściwie każdy ze stylów wystroju wnętrz. Ponadto naturalne materiały są bezpieczniejsze dla domowników niż syntetyczne i mają w sobie „to coś", co wpływa na nasz dobry nastrój i samopoczucie. Kluczem do ich wykorzystania jest umiar i odpowiednie zastosowanie – kamień jest surowy, drewno ma urok tradycji, szkło jest lekkie. Całość aranżacji powinna być dobrze przemyślana, tak żeby powstała harmonijna całość.

Rodzaj podłogi, styl mebli, materiały wykończeniowe decydują o ogólnym charakterze wnętrza, ale to tkaniny i dodatki podkreślają wystrój i stawiają kropkę nad i. Nawet we wnętrzach minimalistycznych i ascetycznych pojawiają się różnorodne tkaniny, między innymi właśnie w dekoracji okien. Bez tkanin dom staje się zimny, ma także gorszą akustykę – dźwięki odbijają się od twardych powierzchni ścian i mebli, tworząc niemiły pogłos. Światło wpadające przez nie osłonięte niczym okna nagrzeje pomieszczenia do nieprzyjemnej temperatury, a dodatkowo promienie UV spowodują blaknięcie kolorów ścian i mebli. Tkaniny podkreślą aranżację, a różnorodność ich gatunków pozwali dobrać je do stylu i kolorystyki pomieszczeń.

Materiały naturalne w osłonach okien to żaluzje drewniane, rolety rzymskie i ozdobne zasłony – mamy tu różnorodność, która pozwala na swobodny wybór osłony pasującej do gustu i potrzeb.

Charakterystyczne cechy osłon naturalnych
Żaluzje drewniane – zbudowane z lameli o różnej szerokości (25mm, 50mm lub 65mm) działają identycznie jak żaluzje klasyczne. Przy pomocy mechanizmu sznurkowego lub taśmowego (drewniana obudowa i gałka także zrobiona z drewna) regulujemy stopień nachylenia listew w zależności od potrzeb tj. pory dnia i stopnia nasłonecznienia pomieszczeń. Lamele zrobione z drewna są grubsze dlatego, po zasunięciu, są większą barierą dla promieni słonecznych i skutecznie chronią wnętrza przed nagrzaniem.

Rolety rzymskie to wyjątkowy rodzaj osłon okiennych. Szyte z dekoracyjnych naturalnych tkanin są kompromisem pomiędzy żaluzjami/roletami, a zasłonami. Mają zdolność idealnego wpasowania się w przestrzeń okienną (identycznie jak klasyczne żaluzje/rolety), a przy tym w całości są wykonane z tkaniny – po zwinięciu układa się ona w regularne fałdy tworząc nad oknem dekoracyjny lambrekin. Rolety wyposażone są w specjalne fiszbiny podtrzymujące materiał, który dzięki temu nie odstaje od okna i ładnie się układa. Materiały rolet mają różną fakturę i grubość, dlatego z łatwością mogą zastąpić zarówno zasłonę, jak i firanę.

I wreszcie dekoracyjne zasłony – rozwiązanie dla osób gustujących w bardziej klasycznych rozwiązaniach. Ostatnio w aranżacjach wnętrz, szczególnie tych bardziej przestrzennych, pojawiają się coraz częściej. Szyte są z materiałów identycznych jak rolety rzymskie i dzięki różnorodności tkanin mogą także pełnić funkcję firan. Dostępne są w dwóch rodzajach upięć; na ringach (karnisz rurowy) lub z wykorzystaniem specjalnych haczyków Microflex.

Kolorystyka i faktura materiału
W żaluzjach drewnianych mamy do wyboru klasyczne odcienie drewna oraz kolory takie jak np. czerń czy biel. Szerokość listew pozwala dobrać osłonę do wielkości pomieszczenia – węższe lamele (25mm) sprawdzą się w mniejszych wnętrzach; szersze (50 lub 65mm) w większych. Chodzi o to, aby optycznie nie przytłaczały i nie pomniejszały pomieszczeń.

Z kolei tkaniny rolet rzymskich i zasłon to różnorodność barw, faktur oraz motywów dekoracyjnych. Dlatego łatwo dopasować je do odmiennych aranżacji. Pamiętajmy jednak, że mniejsze pomieszczenia nie lubią ciemnych kolorów i zbyt wielu dekorów na tkaninach – stają się wtedy optycznie mniejsze.

Wszystkie osłony w sklepie internetowym Knall robione są na podany wymiar, dlatego żaluzje drewniane, rolety rzymskie lub zasłony łatwo dopasujemy do rozmiaru okna.

Blog

Sprawdź również.

Brązowy kolor

Brązowy kolor

Brazowy to barwa, która kojarzy się z przyrodą, ziemią i ciepłem. Jest to kolor ciepły i stabilny, kojarzący się z bezpieczeństwem i niezmiennością. W wielu...

Więcej »

Wszystkie artykuły i porady »