Aranżacje wyglądu wnętrz w roku 2020

Początek roku to czas, w którym zaczynamy przyglądać się zmianom zachodzącym w sposobach aranżacji wystroju wnętrz. Co nowego się pojawi, co pozostanie, co przeminie? Co roku projektanci kreują nowe propozycje. Warto je poznać, bo stanowią ciekawą inspirację dla zmian.

Zmiany w wystroju domu/mieszkania czy urządzanie nowego; w obu przypadkach trendy mogą być interesującą podpowiedzią. Poznanie wnętrzarskich ciekawostek pozwoli odmienić wygląd domu. Nowy kolor, nowe dodatki czy tekstylia i nagle nasze wnętrza stają się całkiem inne.

Kluczowe trendy
Rok 2020 niesie ze sobą sporo zmian w aranżacji wnętrz. Na pierwszy plan wysuwają się: rośliny, kolory ziemi, naturalne materiały, wzornictwo, recykling. Pod tymi słowami – kluczami kryje się sekret wnętrzarskich nowości roku 2020.

Rośliny – pojawiają się wszędzie; zarówno we wzornictwie dodatków, jak i jako element aranżacji. Roślinne wzory na pościeli, dywanach, tapetach, zasłonach czy tapicerkach nie są nowością. Pojawiają się w projektach architektów już od jakiegoś czasu. Kolorowe kwiaty i ciemna zieleń liści łączą się ze sobą tworząc wyjątkowy klimat (warto zaznaczyć, że wzory są duże). W tym roku dochodzą do tego naturalne rośliny (w trendach pojawia się nawet słowo „biofilia"). Kwiaty i rośliny doniczkowe oraz ich wszechobecna zieleń mają tworzyć klimat miejskiej dżungli, oczyszczać powietrze w mieszkaniach oraz poprawiać nasz nastrój i samopoczucie. Rok 2020 to zdecydowany powrót ku naturze.

Kolory ziemi – rok 2020 należy do kolorów inspirowanych naturą. Brąz, odcienie barwy piaskowej, koral, rudy, a przede wszystkim zieleń w różnych odcieniach (jednym z najmodniejszych będzie odcień neo mint). Zieleń to kolor ponadczasowy, w tym roku ma być wyrazem harmonii z przyrodą, połączeniem nowoczesności, spokoju płynącego z natury i świeżości, której w miejskim otoczeniu często brakuje. Mocne akcenty kolorystyczne to nie tylko ściany, ale także akcesoria, dodatki, obicia mebli lub fronty szafek.

Naturalne materiały – kolor zielony idealnie współgra z drewnem i kamieniem, które są kluczowymi materiałami wykorzystywanymi przy wykańczaniu wnętrz. Najmodniejsze będą ciemne odcienie drewna: heban, mahoń i palisander, a także ciepłe odcienie dębu i orzecha. Koniecznie z widocznym rysunkiem słojów. Kamienne blaty powinny z kolei mieć widoczny wzór żyłkowania.

Wzornictwo afrykańskie – w projektach widać wyraźną inspirację kulturą tego kontynentu. W zdobieniach domowych tekstyliów (poduszki, koce) pojawiają się etniczne wzory i wyraziste tektury. W kolorystyce dochodzi głęboki kobalt, czerwień i słoneczna żółć. Wzory to powtórzenia figur geometrycznych, a także motywy centek i pasków. We wnętrzach urządzanych w tym stylu nie powinno zabraknąć dodatków w postaci afrykańskich rzeźb i ręcznie robionych przedmiotów stylizowanych na pamiątki z podróży, plecionek oraz grubo tkanych tkanin.

Recykling – w projektach wyraźnie zaznacza się ekotrend. Oznacza on wykonywanie mebli i dodatków z materiałów recyklingowych oraz renowację starych stołów, szaf, komód, krzeseł itp.

Jako „kropka nad i" w wnętrzarskich nowościach pojawia się...lampa. W roku 2020 lampy i żyrandole powinny przypominać instalacje artystyczne, kompozycję sieci przewodów i punktów świetlnych. Ważna jest tu więc lekka geometryczna konstrukcja dopełniająca wystrój nowoczesnego wnętrza.

Co w oknach
Osłanianie okien to przede wszystkim naturalne materiały, bez względu na to czy decydujemy się rolety/żaluzje czy zasłony. Okna są elementem dopełnienia wystroju bez efektu zdominowania wnętrza; to ważne ponieważ w modzie cały czas pozostają duże przeszklenia, przez które do domu ma wpadać jak najwięcej światła.

Rok 2020 to intensywne kolory dodatków i ścian (pojedynczych, podkreślających aranżację) zatem kolorystyka osłon powinna być neutralna. Do wyboru mamy całą paletę kolorów ziemi, a  zestaw barw w ofercie zarówno rolet, jak i zasłon pozwoli dobrać ich odpowiedni odcień.

Blog