Dodatki w wystroju wnętrz

« Wstecz do bloga

Sposób wystroju wnętrz może kojarzyć się głównie z projektami dekoratorów, modnymi stylami i zmianami w sposobie w jaki urządzamy nasze domy i mieszkania. Jednak czasami wystarczy drobna zmiana w dodatkach, która całkowicie odmieni wygląd pomieszczeń.

Dekoracyjne dodatki mogą zmienić charakter otaczającej nas przestrzeni, odświeżyć wygląd mieszkania i wprowadzić do niego coś nowego. Co więcej wcale nie trzeba kupować nowych mebli żeby nadać wnętrzom bardziej modnego i nowoczesnego charakteru. Często to właśnie niebanalne dodatki czy drobne sprzęty sprawiają, że atmosfera domu ma w sobie „to coś”.

Tkaniny

Wszelkiego rodzaju tkaniny i tekstylia są wyjątkowym elementem wystroju wnętrz. Przede wszystkim dlatego, że potrafią nadać im ciepłego klimatu. Nawet style minimalistyczne i surowe wprowadzają do projektów tkaniny w charakterze dodatków. Zasłony, poduchy, narzuty czy pledy to nie tylko ciepło, ale i możliwość zastosowania akcentu kolorystycznego.

Dziś w dekoracjach wnętrz szczególnie modne są tkaniny naturalne. Dekoracyjne zasłony szyte z materiałów naturalnych są nie tylko skutecznym sposobem na ochronę wnętrz przed słońcem, ale także dekoracją przestrzeni okna i elementem wystroju. Szczególnie sprawdzają się w większych przestrzeniach, które dzięki zasłonom stają się bardziej przytulne.

Poduchy, narzuty, koce czy pledy to z kolei dodatki, które są i funkcjonalne, i dekoracyjne. Miękka poducha i ciepła narzuta to idealny scenariusz zimowego popołudnia. Jednak taki pozornie niedbale położony element może wprowadzić zaskakujący akcent dekoracyjny. Poduchy stały się dziś nieodłącznym elementem wystroju. Gładkie lub zdobione deseniem. Prostokątne lub okrągłe. Często szyte z materiałów identycznych co tkanina zasłon i będące idealnym uzupełnieniem stylu. Stają się dowodem, że w wystroju wnętrz powoli odchodzi się od wszechobecnego kiedyś minimalizmu.

Inne dodatki

Dodatki i akcesoria niewątpliwie mają największy wpływ na klimat domu. Często są również pamiątkami i mają wartość sentymentalną. Stanowią dekorację ale także mówią wiele o mieszkańcach.

Dodatkami mogą być np. dekoracyjne doniczki (mosiężne, kamienne), pojemniki czy designerska ceramika. Doniczki w tym sezonie będą dodatkiem wyjątkowym ponieważ dekoratorzy dużą uwagę przykładają do roślin doniczkowych w wystroju wnętrz. Coraz więcej jest w aranżacjach ich naturalnej zieleni.

Oświetlenie czyli wszelkiego rodzaju lampy i lampki to zarówno dekoracja jak i zabawa światłem. Szczególne oświetlenie boczne pozwala tworzyć wyjątkową atmosferę. Dekoracyjna oprawa i ciepłe światło sączące się z boku wprowadzi do naszego domu element wyjątkowej intymności.

Niewielkie meble to także ciekawy dodatek do wystroju. Mały stolik lub konsolka wykonane z drewna lub tak modnego w tym sezonie bambusa  to nie stylowy modny gadżet, ale i miejsce na podręczne akcesoria. Coraz częściej we wnętrzach pojawiają się też fotele, a właściwie jeden model tzw. fotel uszak. W ostatnim czasie stał się elementem wystroju nie tylko salonu, ale także gabinetu czy sypialni. Odmłodniał o nowoczesne kolory i różne kształty.

Wykorzystanie tekstyliów i dodatków jest najprostszym i jednocześnie skutecznym sposobem na odmianę aranżacji mieszkania. Za pomocą poduszek, narzut, lamp czy innych dodatków można stworzyć całkiem nowy wystrój. Nawet w stylach minimalistycznych tekstylia są bardzo ważne i nadają im stylu.

 

Blog

Sprawdź również.

Wszystkie artykuły i porady »