Rolety rzymskie

Rolety rzymskie na wymiar materiałowe w systemie z usztywnieniem poziomym (szpros) lub bez usztywnienia:

wybierz rodzaj

Rolety rzymskie

Charakterystyka rolet rzymskich

Rolety rzymskie to wyjątkowy rodzaj osłon okiennych. Przede wszystkim są kompromisowym rozwiązaniem pomiędzy klasycznymi roletami, a firanami i zasłonami. Ponadto pasują do wystrojów wnętrz projektowanych w różnych stylach. Łączą w sobie funkcjonalność, czyli zdolność do skutecznego zacieniania pomieszczeń z wyjątkową estetyką, opartą głównie na sposobie układania się materiału po zwinięciu rolety – tkanina tworzy ozdobny lambrekin.

Rolety rzymskie na wymiar produkuje się z naturalnych materiałów, dlatego uważane są za idealne rozwiązanie dla osób, dla których tradycyjne firany i zasłony są zbyt ciężkie, a przez to dominujące w przestrzeni okiennej i zmniejszające wizualnie pomieszczenie, natomiast klasyczne rolety wydają się im zbyt surowe. Rolety materiałowe rzymskie ocieplają wnętrza bez konieczności wieszania firan/zasłon. Ich naturalny wygląd będzie komponował się z różną stylistyką wnętrz: od minimalistycznych np. aranżowanych w stylu skandynawskim, aż po bardziej tradycyjne.

Cechy

Rolety rzymskie szyte są z materiałów o różnym stopniu przepuszczalności światła: od delikatnych tkanin przepuszczających promienie słoneczne po grubsze, całkowicie zaciemniające. W ten sposób można je stosować w zastępstwie firan (materiały cieńsze) i/lub zasłon (materiały grubsze). Wybierając rolety rzymskie do kuchni, salonu czy łazienki możemy zdecydować się na materiały o większym stopniu przepuszczalności światła. W ten sposób w pomieszczeniach uzyskamy efekt delikatnego zacienienia przy jednoczesnej możliwości korzystania ze światła słonecznego i ograniczeniu widoku z zewnątrz. Z kolei wybierając rolety rzymskie do sypialni, czy pokojów dziecięcych, możemy zdecydować się na tkaniny grubsze, które po opuszczeniu nie będą przepuszczały świata słonecznego lub sztucznych świateł ulicznych, które szczególnie nocą mogą być bardzo uciążliwe i zakłócać sen. W obu przypadkach uzyskujemy ładny efekt wizualny wraz z dopasowaniem do charakteru wystroju wnętrza.

Dopasowanie do wystroju zapewnia także szeroka oferta kolorystyczna. W ofercie sklepu internetowego Knall mamy materiały w rozbudowanej palecie barw. Barwy jaśniejsze, przede wszystkim kolor biały, wybierane są częściej przy tkaninach delikatniejszych. Natomiast kolory beżowe, szare, odcienie czerwieni lub nawet kolor czarny stosowane są częściej przy materiałach bardziej mięsistych i grubszych. Tym samym dopasowujemy zarówno kolor, jak i stopień w jakim tkanina przepuszcza światło, do projektu wystroju pomieszczenia.

Kolorystyka.

Grubość materiału wiąże się również ze sposobem w jaki zaprojektowana jest roleta rzymska materiałowa. Do wyboru są tu dwa rodzaje: ze szprosami i bez szprosów. Szpros to pręt wsuwany w tuneliki specjalnie uszyte w tkaninie rolety, powodujący usztywnienie tkaniny. Rolety ze szprosami sprawdzają się przy materiałach grubszych, które, aby ładnie się układały przy zwijaniu/rozwijaniu, potrzebują dodatkowego podtrzymania. Natomiast tkaniny cieńsze, a przez to delikatniejsze niekoniecznie będą musiały być wyposażone w szprosy. Szprosy są rozmieszczone w odległościach nie większych niż 30 cm przy tkaniach cięższych (nie przepuszczających światła) i odległościach 20/25 cm przy tkaniach lekkich i cienkich. Natomiast jeśli w jednym pomieszczeniu np. salonie połączonym z kuchnią wisi kilka rolet wyposażonych w szprosy, to powinny znajdować się one w identycznych odległościach – po zwinięciu fałdy materiału będą identyczne, a całość idealnie się skomponuje.

Wybór rolety materiałowej: ze szprosami czy bez szprosów zależy także od wielkości okna, w którym ma zostać powieszona osłona. Szprosy stosuje się przede wszystkim w roletach o większych wymiarach, nie wystąpi wtedy problem z ułożeniem materiału w równe poziome fałdy. Zasada ta dotyczy też materiałów cieńszych, transparentnych i półprzeźroczystych. W oknach o mniejszej powierzchni można zrezygnować ze szprosów nawet przy tkaninach nieco grubszych - materiał układa się tu gęściej, tworząc delikatną formę.

Rolety rzymskieRolety rzymskie do salonu, kuchni, sypialni, łazienki

Rodzaj pomieszczenia nie ma wpływu na to czy można, czy też nie, umieścić w nim roletę rzymską. Szerokość rolet okiennych rzymskich oferowanych w naszym sklepie on line sięga do 3mb (maksymalnie) – sprawdzą się zatem w większych oknach salonu lub balkonu. Przy modnych dużych przeszkleniach mogą być rozmieszczone podwójnie, jedna obok drugiej. Ten rodzaj rolet, pomimo tego, że szyte są z naturalnych materiałów, sprawdzi się też w kuchni i łazience. Trzeba tylko dbać o wentylację tych pomieszczeń, tak aby tkanina nie pozostawała wilgotna.

Rolety rzymskie w sklepie internetowym Knall

W sklepie internetowym Knall przygotowaliśmy ofertę rolet okiennych rzymskich w czterech grupach. W każdej z nich można wybierać materiały w rozbudowanej gamie kolorystycznej oraz o różnym stopniu przepuszczania światła. Produkty charakteryzują się estetyką i wysoką jakością, składają się z profilu przedniego z rzepem oraz z profilu nośnego. Ponadto nasz sklep on line oferuje rolety rzymskie na indywidualnie podany wymiar. W praktyce oznacza to, że możecie Państwo dopasowywać je do różnych typów pomieszczeń, w których okna mogą różnić się wielkością i mieć niestandardowe rozmiary: okien w salonie, balkonowych lub tarasowych, okien w kuchni, sypialni czy łazience. Nasze rolety rzymskie sterowane są mechanizmem łańcuszkowym, bardzo wygodnym i pozwalającym zatrzymać roletę na dowolnej wysokości okna. Co równie istotne, mechanizm jest niewielki i estetyczny. Profil, na którym umieszczony jest materiał wyposażono w specjalny rzep, nie ma więc kłopotu z utrzymaniem rolety w czystości. Wystarczy po prostu odpiąć ją i wyprać w letniej wodzie z delikatnym detergentem lub oddać do pralni.

Rolety okienne rzymskie zaciemniające montowane są na ścianie, we wnęce okiennej lub na ramie okna. Ich ceny uzależnione są od modelu, rozmiaru oraz rodzaju wybranego materiału.

Rodzaje

  • Model II (ze szprosami). Średnica szprosów wynosi 4 mm. Zastosowanie szprosów wpływa na to, że w tym modelu rolety rzymskiej można zastosować materiał grubszy, wzmocnienie utrzyma materiał ładnie ułożony. Minimalna długość zwiniętej fałdy materiału to 24 cm.
  • Model III (ze szprosami umieszczonymi z tyłu). Ten model polecany jest przede wszystkim przy większych rozmiarach rolet rzymskich, wykorzystywanych przy dużych przeszkleniach balkonów czy tarasów. Można tu także stosować tkaniny o grubszej fakturze. Minimalna długość zwiniętej fałdy materiału to 21 cm.

Informacje dodatkowe

Jak mierzyć
Odpowiedni do rozmiaru okna wymiar rolet rzymskich podawany jest podczas składania zamówienia. W celu odpowiedniego jego dokonania należy zapoznać się z instrukcją umieszczoną w naszej zakładce Pomiarowanie.

Jak dobrać kolor
Rolety rzymskie szyte są z materiałów naturalnych dlatego najczęściej dobiera się je do stylów wystroju, które opierają się właśnie na naturalnych dodatkach np. skandynawski czy boho. Wtedy wybiera się głównie barwy stonowane (np. beż, szarość). Jednak kolorystyka rolet rzymskich to także barwy żywe np. czerwień, a tkaniny mogą zdobić różne desenie. Dlatego bez względu na styl wnętrza rolety rzymskie można do niego dopasować odpowiednią kolorystyką.

Jak zamontować
Montażu rolet rzymskich można dokonać samodzielnie. Na naszej stronie umieściliśmy specjalne instrukcje montażu; można znaleźć je tutaj Instrukcje montażu.

Jak czyścić
Rolety rzymskie można prać w letniej wodzie zmieszanej z delikatnym detergentem; suszyć w pozycji rozłożonej i prasować zgodnie z instrukcją. Przy większych rozmiarach lepiej oddać osłonę do czyszczenia w pralni. To samo dotyczy delikatnych tkanin rolet rzymskich o funkcji firan.


Polecamy