Wszystko o markizach okiennych pionowych

Markiza pionowa to, wykonana ze specjalnej tkaniny, zewnętrzna zasłona okienna (nazywana czasami ekranem termicznym). Przede wszystkim ma chronić przed nadmiernym nasłonecznieniem, a co za tym idzie nagrzewaniem pomieszczeń. Te właściwości markizy zawdzięczają materiałowi wykorzystanemu do ich produkcji. Powstają z włókna szklanego, dodatkowo pokrytego PCV. Materiał układa się w siateczkę o zróżnicowanej gęstości, co wpływa na stopień prześwitu.

Pozostałe elementy mogą być wykonane ze stopów aluminium lub ocynkowanej stali oraz tworzyw sztucznych. Do obsługi stosujemy napęd ręczny lub elektryczny.

 

Markizy i rolety zewnętrzne – najważniejsze różniceMarkiza Pionowa VMZ

  • Nagrzewanie pomieszczeń – markizy pionowe lepiej niż rolety pomagają utrzymać niższą temperaturę pomieszczeń w upalne dni (pochłanianie promieni słonecznych przed szybą okienną; przestrzeń pomiędzy materiałem markizy, a szybą).
  • Światło słoneczne – markizy chronią przed wysoką temperaturą w pomieszczeniach, ale ich nie zaciemniają, w przeciwieństwie do rolet zewnętrznych. Materiały, z których szyte są markizy pozwalają na napływ naturalnego światła w takim stopniu, że niepotrzebne jest korzystanie ze sztucznego oświetlenia.
  • Widoczność – markizy jej nie ograniczają (znowu w przeciwieństwie do rolet), podobnie jak nie powodują całkowitego zaciemnienia. Wnętrza, przy zaciągniętych markizach, są niewidoczne z zewnątrz; za to my możemy swobodnie widzieć co dzieje się na zewnątrz.
  • Wystrój elewacji budynków – markizy uznaje się za lepsze w podkreślaniu architektonicznych walorów budynków.
  • Dodatkowa ochrona – rolety zewnętrzne mogą być traktowane również jako zabezpieczenie przed włamaniem, której to funkcji nie spełniają markizy

Zatem markizy będą lepszym rozwiązaniem dla tych, którzy sporo czasu spędzają w domu, (pracując w nim lub wychowując małe dzieci) lub w firmach, biurach, gabinetach lekarskich itp. – czyli wszędzie tam gdzie spędzamy dużo czasu w ciągu dnia. Markiza daje bowiem komfort korzystania z naturalnego światła, przy jednoczesnym obniżeniu temperatury wnętrza. Roleta ogranicza ciepło w pomieszczeniu, ale całkowicie je zaciemnia.

 

Markizy pionowe w polskich warunkach pogodowych

Markizy jak najbardziej sprawdzają się w polskich warunkach pogodowych. Pamiętajmy, że nagrzewanie pomieszczeń wynika z nasłonecznienia. Zatem nawet jeśli stwierdzimy, że miesięcy upalnych w roku jest mniej, to przecież nie oznacza to, że w pozostałych nie ma słońca.

Również w zimą mamy dni z ostrym słońcem, które skutecznie może uniemożliwić pracę np. przy komputerze. Wtedy markiza, ze swoją zdolnością do przepuszczania promieni słonecznych, będzie niezastąpiona. Ponadto jesienią/zimą pomoże zatrzymać ciepło w środku pomieszczeń, co realnie wpłynie na oszczędności. Pionowa markiza zewnętrzna jest całkowicie odporna na deszcz i nawet przy intensywnych opadach nie ma konieczności jej zwijania.

Blog