Zasłony w sypialni – kwestie, których nie można ignorować

« Wstecz do bloga

Nikogo nie trzeba przekonywać o tym, że sypialnia jest pomieszczeniem zasługującym na staranny dobór osłon okiennych. Nie może być w niej zbyt ciemno, aby nie wprowadzać ponurej atmosfery, nie ma jednak również mowy o sytuacji, w której intensywne światło lampy ulicznej utrudniałoby nam zasypianie. Współcześnie w sypialniach coraz częściej pojawiają się rolety i żaluzje. Trudno jednak nie dostrzec tego, że to zasłony nadal są tymi rozwiązaniami, które cieszą się największą popularnością w tym pomieszczeniu.

Zasłony w sypialni – kwestie, których nie można ignorować

Jeśli zależy nam na tym, aby zasłony w sypialni świetnie się prezentowały, musimy pamiętać o tym, że pewnych kwestii związanych z ich wyborem nie da się zignorować, Świadomość ich istnienia nie tylko przyspiesza wybór, ale również przyczynia się do tego, że jest on oceniany jako bardziej satysfakcjonujący.

Tu na pierwszy plan wysuwa się styl, w jakim utrzymane jest pomieszczenie. Wiele osób nie wie, jak traktować zasłony, projektanci wnętrz doradzają jednak, aby myśleć o nich tak samo, jak o innych rozwiązaniach o charakterze dekoracyjnym. Gdy kupujemy wazon, szafkę nocną albo toaletkę, zastanawiamy się nad tym, czy będzie ona wpisywała się w stylistykę wnętrza. Nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby postępować w podobny sposób analizując bogatą ofertę zasłon.

Pamiętajmy także o tym, że nie wszystkie zasłony sprawdzą się w każdych okolicznościach. Trudno mówić o udanym zakupie, jeśli wcześniej nie zmierzymy okien w sypialni uwzględniając nie tylko same ich wymiary, ale również kształt. Zasłony mają dobrze się prezentować, oczekujemy jednak od nich również tego, że będą nas chronić tak przed światłem z zewnątrz, jak i przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów. Niestety, nie ma mowy o takiej ochronie, gdy nie są dopasowane do konkretnych okien.

Duży wybór tkanin, z jakich wykonane są zasłony uświadamia nam również, że poziom nasłonecznienia sypialni nie zawsze jest taki sam. Wiele pomieszczeń o takiej funkcji jest zlokalizowanych tam, gdzie więcej jest cienia niż słońca. W takim przypadku nawet zasłony wykonane z lekkich tkanin mogą okazać się doskonałym rozwiązaniem. Nie jest to jednak norma. Często nie możemy pozwolić sobie na luksus wyboru, a co za tym idzie, jesteśmy skazani na spanie w sypialni zlokalizowanej od strony wschodniej lub południowej. Jeśli nie chcemy codziennie wstawać skoro świt, musimy pomyśleć o tym, czy tkanina gwarantuje zaciemnienie, czy też nie posiada tego atutu.

Ostatnią, choć nie najmniej istotną kwestią jest ta, która wiąże się z wielkością pomieszczenia. Wszystkie te zasady, które odnoszą się do dopasowywania materiałów i kolorów do wielkości pomieszczenia i które przyswajamy sobie meblując salon, kuchnię i łazienkę, mają zastosowanie także wtedy, gdy w grę wchodzą zasłony. Warto więc pamiętać, że im większym i bardziej przestronnym pomieszczeniem jest sypialnia, tym większa jest też nasza swoboda. Niestety, w małym pokoju musimy liczyć się z tym, że ciężkie zasłony będą prezentować się co najmniej kłopotliwie, a tego wolelibyśmy z pewnością uniknąć.

Zasłony w sypialni – tych błędów unikaj

Brak troski o to, aby dopasować zasłony do wielkości sypialni oraz stylistyki, w jakiej jest utrzymana, nie jest jedynym problemem osób, które decydują się na tego rodzaju rozwiązanie. Na liście potknięć, które mają poważne konsekwencje znajduje się również:

  • niewłaściwy wybór mocowania sprawiający, że zakup zasłon zmusza do wymiany karnisza,
  • brak wiedzy na temat tego, w jaki sposób dbać o czystość zasłon (nie wszystkie mogą być prane w pralce automatycznej),
  • zakup rozwiązania, którego obsługa jest skomplikowana albo wymaga dużej siły fizycznej,
  • stawianie na rozwiązania atrakcyjne, wykonane jednak z materiałów na tyle niskiej jakości, że trudno liczyć na długą żywotność zasłony.

Duża część tych błędów może zostać wyeliminowana, jeśli zdecydujemy się na zakup zasłon w miejscach, o których wiemy, że kładzie się w nich duży nacisk na solidność oferowanych produktów. Jednym z nich jest, z całą pewnością, sklep internetowy Knall.

Rodzaje zasłon sypialnianych

Gdy mamy już pewne wyobrażenie na temat zasad doboru zasłon do sypialni, możemy przystąpić do analizowania tego, co ma nam do zaoferowania rynek. Okazuje się, że zasłony są dziś sprzedawane w imponującej liczbie, tylko od nas więc zależy to, w jakiej stylistyce będą utrzymane. Istnieje wiele kryteriów ich podziału, jedno z najważniejszych odnosi się zaś do tego, do jakiego stopnia zasłony chronią naszą sypialnię przed dostępem do światła słonecznego.

  • Zasłony zaciemniające – są polecane przede wszystkim tym osobom, które cenią sobie nie tylko atrakcyjny wygląd pomieszczenia, ale również możliwość zachowania prywatności. Pozwalają na stworzenie intymnej atmosfery, sprawiają także, że do pomieszczenia wpada znacznie mniej intensywnego światła słonecznego. Są znakomitym wyborem, jeśli cenimy sobie sypialnię nie tylko jako pokój przeznaczony do nocnego wypoczynku, ale i do relaksu w ciągu dnia.
  • Zasłony prześwitujące – są kojarzone przede wszystkim z salonami i gabinetami, warto jednak zastanowić się nad tym, czy nie umieścić ich także w sypialni, zwłaszcza jeśli nie ma w nich dużego ryzyka narażenia się na kontakt z wpadającym z zewnątrz światłem. Zasłony nazywane czasem półprzezroczystymi są w stanie zablokować zaledwie część światła. W sypialni nie będzie więc panować półmrok, a jednocześnie nie trzeba będzie obawiać się intensywnych promieni słonecznych rażących oczy.

Zasłony gładkie i we wzory – przegląd opcji

Gdy wiemy już, czy bardziej interesują nas zasłony gładkie, czy też prześwitujące, możemy poszukać odpowiedzi na pytanie o to, czy lepiej sprawdzą się rozwiązania gładkie, czy też zasłony we wzory. Nietrudno się domyślić, że choć decydujące znaczenie mają w tym wypadku indywidualne upodobania, pewien wpływ na ostateczny wybór może mieć również to, czy mamy do czynienia z niewielkim pomieszczeniem, czy też z przestronną sypialnią.

Jeśli sypialnia nie jest zbyt duża, gładkie tekstury będą sprawiać wrażenie bardziej oczywistego wyboru. Oczywiście, wzorzyste tkaniny są zawsze mile widziane. Gdy jednak jest ich zbyt dużo, wprowadzają chaos do pomieszczenia. W rezultacie – sypialnia zaczyna sprawiać wrażenie zagraconej nawet pomimo tego, że dbamy o jej minimalistyczny styl. W niewielkiej sypialni dobrze jest też unikać ciężkich tkanin. Może być to wyzwanie dla osób, którym zależy na zasłonach o funkcji zaciemniającej, warto jednak pamiętać o tym, że dziś grubość tkaniny nie przesądza już o realizacji tego zadania w tak dużym stopniu, jak miało to miejsce przed kilku laty. Jeśli sypialnia nie jest połączona z balkonem, warto też zastanowić się nad tym, czy długie zasłony rzeczywiście są dobrym pomysłem. Ich krótsza wersja jest optycznie zdecydowanie lżejsza, a przy tym wcale nie prezentuje się gorzej, a już z pewnością nie wywiązuje się gorzej z powierzonych jej funkcji.

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby w niewielkiej sypialni królowały długie zasłony. Jeśli jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie, upewnijmy się, że nie zaginają się na podłodze. Nie prezentuje się to najlepiej. Zamiast stylowego rozwiązania zyskujemy takie, które może przekazywać informacje na temat tego, że jesteśmy osobami niestarannymi i niechlujnymi.

Najlepsze kolory zasłon do sypialni

Sypialnia to pomieszczenie, w którym spędzamy naprawdę wiele czasu. To właśnie tu śpimy w nocy, tu wypoczywamy jednak również w ciągu dnia. Od pewnego czasu odchodzi się więc od bardzo ciemnych zasłon, które często są opisywane jako dość ponure. Co warte podkreślenia, osoby zawodowo zajmujące się wyposażaniem wnętrz przypominają, że nie ma dziś konkretnych zaleceń w tym zakresie. Panuje duża dowolność, a osoba wybierająca zasłony powinna się skupiać przede wszystkim na tym, jakie kolory podobają się jej najbardziej i w jaki sposób korespondują z ogólnym stylem wnętrza. Warto przypomnieć w tym miejscu o kilku szczególnie popularnych połączeniach kolorystycznych.

Jeśli w sypialni dominują odcienie szarości, najlepszym rozwiązaniem będą zasłony również utrzymane w spokojnych kolorach. Tu na pierwszy plan wysuwa się zieleń, choć świetnie sprawdzi się także granat i kolor bordowy. Jeśli chcemy nieco rozjaśnić szare wnętrze, z pewnością pomogą nam w tym zasłony w odcieniach koloru żółtego. Doskonałym rozwiązaniem okaże się również pudrowy róż.

Jeśli mamy do czynienia z sypialnią z białymi ścianami, bez obaw można postawić na kontrastujące z nimi połączenia. W małych sypialniach należy jedynie unikać zbyt ciemnej tonacji, bo ta może przyczynić się do optycznego zmniejszenia pomieszczenia.

zaslony-w-sypialni.jpg (215 KB)

Idealne zasłony do sypialni w ofercie Knall

Wybierając zasłony warto mieć na uwadze nie tylko ich wielkość i kolor, ale i sposób mocowania. Nikt nie lubi przecież rozwiązań, które prezentują się mało estetycznie i wymagają nieustannej korekty ich położenia. Zasłony znajdujące się w ofercie sklepu internetowego Knall pozwalają zapomnieć o tej niedogodności. Dominują tu rozwiązania na ringach – łatwe w instalacji, a jednocześnie wygodne w obsłudze. Zasłony są wykonywane na wymiar, można więc zdecydować się na nie zarówno wtedy, gdy marzy się o ich nietuzinkowej długości, jak i o oryginalnym kolorze.

Plusem zasłon znajdujących się w ofercie Knall jest także:

  • Możliwość zakupu rozwiązań z marszczeniem x 200 procent, a więc takich, które już po umarszczeniu będą dwa razy węższe, co stwarza większe niż w innych okolicznościach możliwości aranżacyjne.
  • Możliwość wyboru między taśmą obciążającą lub tak zwanym dołem pojedynczym, co pozwala na dostosowanie wykończenia dołu zasłony do indywidualnych potrzeb.
  • Wykorzystanie tak zwanego krytego ściegu sprawiającego, że nie widać łączeń.
  • Obecność taśmy wzmacniającej pod kołami przyczyniającej się do tego, że wydłuża się trwałość zasłon.

Wszystkie zasłony posiadają też instrukcję z precyzyjnymi wskazówkami dotyczącymi tego, w jaki sposób utrzymywać je w czystości. Pozwala to nie tylko na ich łatwe czyszczenie, ale również na eliminację błędów popełnianych podczas wykonywania tej czynności.

Blog

Produkty którę mogą Cię zainteresować

Sprawdź również.

Osłony okien jesienią i zimą

Osłony okien jesienią i zimą

Osłony okien jesienią i zimą Konieczność osłaniania okien często może się kojarzyć z wiosną i latem czyli porami roku, podczas których ochronimy wnętrza...

Więcej »

Osłony okien w stylu rustykalnym

Osłony okien w stylu rustykalnym

Styl rustykalny kojarzony jest przede wszystkim z klimatem wiejskiego domu, położonego w pięknej i pełnej zieleni okolicy. Trochę jak pocztówka z wakacji....

Więcej »

Wszystkie artykuły i porady »