10 rzeczy, które musisz wiedzieć kupując rolety do drzwi

« Wstecz do bloga

Choć rolety znane są przede wszystkim jako osłony okienne, z powodzeniem można myśleć o nich również jako o rozwiązaniu zabezpieczającym drzwi balkonowe oraz przeszklone drzwi wejściowe. Wybór jest coraz większy, nic więc dziwnego, że pojawia się coraz więcej pytań stawianych po to, aby zminimalizować ryzyko podjęcia nietrafionej decyzji. Czas odpowiedzieć na najważniejsze z nich.

Po co nam rolety na drzwi?

Jedną z częściej poruszanych kwestii jest ta, która dotyczy tego, dlaczego właściwie potrzebujemy rolet na drzwiach balkonowych. Oczywiście, na pierwszy plan wysuwa się nasz własny komfort – drzwi z przeszkleniami są urocze, nie każdy jednak czuje się dobrze w sytuacji, w której nie ma żadnych ograniczeń i przypadkowa osoba może zaglądać do wnętrza domu. Warto jednak zwrócić uwagę również na inne atuty takiego rozwiązania. Rolety są atrakcyjne wizualnie, sprawdzają się więc znakomicie jako element ozdobny. Jakby tego było mało, pozwalają na regulowanie poziomu dostępu światła słonecznego do wnętrza, co sprawia, że korzystanie z niego jest przyjemniejsze.

Jak dopasować roletę do drzwi?

Gdy wiemy już, dlaczego warto pomyśleć o rolecie na drzwiach, możemy zacząć zastanawiać się nad tym, które z dostępnych rozwiązań sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku kompatybilność, bo drzwi bywają różne. Inne rozwiązania sprawdzają się dobrze w przypadku drzwi PVC, gdy jednak mamy do czynienia z przesuwnymi drzwiami tarasowymi – nie można już skorzystać z wielu opcji dostępnych w innych okolicznościach. Poszukując rolet dobrze jest też uwzględnić istnienie konkretnych udogodnień zastosowanych w drzwiach. Nawet najpiękniejsza przesłona zacznie nas przecież irytować, gdy okaże się, że utrudnia otwieranie i zamykanie drzwi.

Mając to na uwadze warto podchodzić z pewną ostrożnością do reklam mówiących o najpopularniejszych roletach na drzwi. To, co sprawdza się u innych osób, nie musi być tak samo atrakcyjne w naszym przypadku. Pamiętając o tym unikniemy rozczarowania. Nie zmarnujemy też pieniędzy.

Jak montować rolety na drzwi?

Montaż rolet na drzwi jest na tyle nieskomplikowany, że w większości przypadków jesteśmy w stanie przeprowadzić go samodzielnie. Oczywiście, warto przestrzegać kilku zasad ułatwiających tego rodzaju zadanie. Na pierwszy plan wysuwa się zasada sprawiająca wrażenie oczywistej. Montując rolety powinniśmy zwracać uwagę tak na ich ułożenie względem klamki, jak i na możliwe utrudnienia przy otwieraniu i zamykaniu drzwi. Teoretycznie, nie mówimy o dużym wyzwaniu. W rzeczywistości jednak mamy do czynienia z problemem, który nadzwyczaj często daje o sobie znać.

Dobrze jest też pamiętać o tym, aby roleta była zamontowana jak najwyżej tak, by nie ograniczać dostępu światła do pomieszczenia. Jeśli mamy w planie zamontowanie jej w suficie, pamiętajmy także o listwach teleskopowych znanych z tego, że gwarantują pełne pokrycie drzwi przez roletę. Pamiętajmy też, że nie każdy musi być ekspertem od wszystkiego. Jeśli samodzielny montaż wydaje się ponad nasze siły, nie obawiajmy się szukania pomocy u specjalistów.

gosc-otwiera-drzwi-balkonowe.jpg (83 KB)

Jaki kolor rolety do drzwi okaże się najlepszy?

Gdy wybieramy rolety na drzwi, odpowiednie dopasowanie ich koloru okazuje się mieć szczególnie duże znaczenie. Nietrudno się domyślić, że nasze osobiste preferencje będą się w takim wypadku ścierać z konkretnymi wytycznymi koniecznymi do uwzględnienia z uwagi na charakter pomieszczenia. Rolety są dziś dostępne w wielu kolorach, coraz rzadziej musimy więc decydować się na rozwiązania kompromisowe. Do najbardziej popularnych zaliczana jest uspokajająca zieleń, klasyczny brąz idealnie komponujący się z drewnianymi meblami oraz elegancki beż. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie temu, aby w dekoracyjnym wnętrzu wprowadzić różową roletę na drzwi, a w klasycznym postawić na biel. Co ważne – wybranie jasnej rolety na drzwi nie oznacza dziś, że nie będzie ona skutecznie ograniczać dostępu promieni słonecznych do pomieszczenia. O tej właściwości przesądza obecnie nie kolor, ale rodzaj zastosowanej tkaniny.

Jak zyskać pewność, że kupiona przez nas roleta będzie trwała?

Jeśli roleta na drzwi balkonowe, tarasowe lub zewnętrzne ma być rozwiązaniem na lata, nie możemy ograniczać się do wyboru ciekawej kolorystyki. Owszem, jest ona ważna, nie mniej istotna jest jednak trwałość wybranej przez nas osłony okiennej. Tu duże znaczenie ma to, jak usytuowane są drzwi względem stron świata. Najwięcej problemów stwarzają te, które wychodzą na południe. Mają one najdłuższy kontakt z promieniami słonecznymi, nic więc dziwnego, że szybko tracą wiele ze swoich właściwości. Chcąc uniknąć rozczarowania, warto pomyśleć o zainwestowaniu w te, które są wykonane z PVC. Będą one odporne na promieniowanie słoneczne, a i ich utrzymanie w czystości będzie łatwiejsze.

Wybierając rolety do drzwi balkonowych warto pamiętać i o tym, że będą one narażone na dość częsty kontakt z wodą. Przy zakupie konkretnej osłony okiennej dobrze więc upewnić się, że nie jest to w jej przypadku problemem.

Jak wybrać roletę, gdy dysponujemy drzwiami balkonowymi przesuwnymi?

Największym błędem popełnianym podczas wybierania rolet instalowanych na drzwiach przesuwnych jest stawianie na osłony odstające od szyby. Korzystanie z drzwi staje się wtedy utrudnione. Co więcej, nawet bardzo uważając możemy doprowadzić do uszkodzenia osłony, a więc do stanu, którego wolelibyśmy uniknąć. Jeśli zatem liczymy na rozwiązania, które przetrwają przez lata, stawiajmy przede wszystkim na plisy. Te dostępne są dziś nie tylko w swojej klasycznej wersji, ale także jako rolety termoizolacyjne – chroniące nie tylko przed intensywnym słońcem i ciekawskimi spojrzeniami, ale również przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczenia.

Plisy, nazywane też roletami harmonijkowymi, są nie tylko eleganckie, ale i nowoczesne. Są też wizualnie lżejsze od klasycznych żaluzji i rolet, co uzasadnia wprowadzanie ich do pomieszczeń w stylu minimalistycznym i industrialnym. W przeciwieństwie do klasycznych rolet, plisy można konfigurować w dowolny sposób uzyskując optymalny w danym momencie poziom zaciemnienia. Zajmują przy tym niewiele miejsca, a i utrzymanie ich w czystości nie jest trudnym zadaniem. Modele thermo nie różnią się od klasycznych rolet harmonijkowych wizualnie. Są jednak w stanie ochronić swoich użytkowników przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczenia. Posiadają powłoki, które odbijają promienie słoneczne. Chronią wnętrze przed zbyt wysoką temperaturą latem. Przyczyniają się również do tego, że meble nie odbarwiają się pod wpływem promieni słonecznych.

Jak rolety do drzwi mogą wpłynąć na wygląd pomieszczenia?

Choć do tej pory koncentrowaliśmy się przede wszystkim na cechach samych rolet do drzwi, musimy pamiętać o tym, że nie występują one w próżni. Ich wybór ma wpływ na wygląd pomieszczenia, do którego trafią. Co warte podkreślenia, przestrzegając kilku prostych zasad możemy przyczynić się do tego, że zyska ono znacznie więcej niż początkowo mogło się nam wydawać.

Jeśli zależy nam na optycznym powiększeniu przestrzeni – przyjrzyjmy się kolorowi okien i postarajmy się o spójny z nimi odcień rolety na drzwi. Jeśli jednak zależy nam na zachowaniu nowoczesnego wyglądu pomieszczenia – roleta kontrastująca z kolorem okien i ścian będzie bardziej interesującym wyborem. Ciekawym rozwiązaniem są też rolety do drzwi w kolorach korespondujących z tymi, które zostały zastosowane w pomieszczeniu. Zapewniają efekt spójności, a jednocześnie wprowadzają pewną nieszablonowość.

Co, poza walorami estetycznymi, mogą nam zapewnić rolety do drzwi?

Rolety do drzwi znajdują się w centrum naszej uwagi przede wszystkim dlatego, że chronią pomieszczenie przed dostępem do promieni słonecznych, gdy te stanowią dla nas utrudnienie. Posiadają jednak także kilka innych cech, które sprawiają, że warto się nimi zainteresować.

  1. Zapewniają ochronę przed wysokimi temperaturami latem.
  2. Chronią meble przed utratą kolorów, co jest ważne, zwłaszcza gdy osłanianie przez rolety pomieszczenie jest usytuowane po południowej stronie budynku.
  3. Uniemożliwiają zaglądanie do wnętrza domu sąsiadom i przechodniom.
  4. Rolety do drzwi mogą też wpływać na atrakcyjność wizualną pomieszczenia. Podnoszą też jego wartość ekonomiczną, co przydaje się, gdy chcemy je sprzedać.

Jakie są popularne rodzaje rolet na drzwi?

Za najpopularniejsze rolety do drzwi uchodzą plisy. Nie są one jednak jedynymi, którymi warto się zainteresować. Sporą popularnością cieszą się także rolety dzień-noc z dwóch warstw tkaniny ułożonych naprzemiennie. Pasy takich rolet są w stanie zagwarantować pełne zaciemnienie. Jeśli jednak nie potrzebujemy go, możemy natychmiast zmienić ustawienie i cieszyć się światłem dziennym w pomieszczeniu.

Także rolety rzymskie są tymi, które świetnie prezentują się na drzwiach tarasowych i balkonowych. Kojarzymy je przede wszystkim z wnętrzami klasycznymi, dziś jednak ich wybór jest już na tyle duży, że można dopasować je także do minimalistycznych, nowoczesnych salonów. Inwestycja w rolety tego rodzaju nie wiąże się już z dużym wydatkiem. Warto się nad nią zastanowić także dlatego, że rolety rzymskie wykazują się imponującą wytrzymałością.

Jakie rolety wybrać do drzwi zewnętrznych?

Drzwi zewnętrzne z przeszkleniami nie cieszą się dużą popularnością w polskich domach. Mamy z nimi jednak do czynienia w lokalach usługowych, a ich popularność systematycznie rośnie. Rolety stosowane w ich przypadku mają za zadanie nie tylko uatrakcyjnienie budynku, ale i zwiększenie bezpieczeństwa osób i dóbr znajdujących się w nim. Nic więc dziwnego, że w takim przypadku sprzedawcy osłon odchodzą od plis i klasycznych rolet dzień-noc polecając przede wszystkim zewnętrzne rolety antywłamaniowe.

Można je instalować wyłącznie na drzwiach, nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, aby były zabezpieczeniem zarówno w przypadku drzwi, jak i okien. Rolety tego rodzaju można opuszczać i zasłaniać automatycznie. Zapewniają doskonałą ochronę, są jednak również przykładem rozwiązań, które można wykorzystywać bez większego wysiłku własnego.

Blog

Sprawdź również.

Wszystkie artykuły i porady »