Rolety typu screen – nowoczesna osłona okna

« Wstecz do bloga

W ostatnim czasie w projektach architektonicznych królują duże powierzchnie okienne. Moda na duże przeszklenia dotyczy już nie tylko biurowców, ale także domów mieszkalnych. Duże okna sprawiają, że wnętrza staja się bardziej przestronne i pełne światła. Wiosną i latem pozwalają nam cieszyć się widokiem soczystej zieleni, jesienią – kolorowych liści, a zimą bielą śniegu.

Zalet dużych okien jest wiele. Natomiast ich największą wadą jest niewątpliwie to, że w słoneczne dni (bez względu na porę roku) wnętrza bardzo szybko się nagrzewają. Ponadto w przeszklonych pomieszczeniach biurowych, lub gdy pracujemy w domu, promienie słoneczne utrudniają pracę np. przy komputerze. I tu pojawia się nowoczesne rozwiązanie w postaci rolet typu screen.

Zalety rolet typu screen

W przeciwieństwie do krajów zachodnich w Polsce system rolet screen zaczyna się dopiero pojawiać. Często montowany jest już w trakcie użytkowania pomieszczeń, w chwili kiedy dostrzegamy uciążliwość promieni słonecznych. Warto jednak osłonę okien tego typu brać pod uwagę już na etapie projektowym, ma bowiem także inne (poza osłoną słoneczną) zalety.

Do produkcji rolet screen wykorzystuje się specjalne materiały – połączenie włókien szklanych z tworzywem sztucznym PCV. Montaż rolety na zewnątrz czyli przed szybą okienną sprawia, że jej materiał zatrzymuje do 75% ciepła i pomaga utrzymać w pomieszczeniach przyjemny chłód. Tym samym szacuje się, że zamontowanie rolet tego typu może zmniejszyć koszty klimatyzacji budynku nawet do 60% podczas sezonu wiosenno – letniego. Ponadto tkanina rolety screen jest dziurkowana co sprawia, że po jej opuszczeniu nadal widzimy to co na zewnątrz. Możemy bez problemu cieszyć się widokiem za oknem bez wrażenia, że oto znaleźliśmy się w szklanej, przegrzanej puszcze. Osłona w postaci siatki pozwala nam też komfortowo pracować bez konieczności korzystania ze sztucznego światła.

Dodatkowe zalety rolet typu screen to ochrona przez insektami (opuszczona może pełnić rolę moskitiery) i zabrudzeniami w postaci pyłu i kurzu – czyszczenie ich powierzchni nie sprawia trudności. Dodatkowo w okresie zimowym pomagają chronić pomieszczenia przed utratą ciepła.

Tego typu rolety sprawdzają się nie tylko w biurowcach czy domach, w których zaprojektowano duże okienne powierzchnie. Świetnie posłużą w altanach, na werandach czy balkonach.

Blog

Sprawdź również

Sposoby na zacienienie ogrodu

Sposoby na zacienienie ogrodu

Przydomowe ogrody lub podmiejskie działki to miejsca, w których latem przyjemnie płynie czas. Zieleń i słoneczna pogoda sprzyjają odpoczynkowi. Jednak nie...

Więcej »

Wszystkie artykuły i porady »