Kolory osłon okiennych

« Wstecz do bloga

Świat za oknem powoli zaczyna zmieniać barwy na jesienne więc i my postanowiliśmy poświęcić ten wpis kolorom. Jesteśmy nimi otoczeni; jedne lubimy, innych nie znosimy. Właściwie nie wiadomo od czego to zależy. Kolory mają swoje, czasami bardzo dziwne, nazwy i podobno potrafią wpływać na nasz nastrój.

Temat kolorów najczęściej kojarzy się z modą, ale bardzo ściśle wiąże się także z wystrojem wnętrz. Jesienią raz możemy mieć ochotę założyć czerwony, a raz szary szalik; łatwo to zmienić. Natomiast kolory jakimi otoczymy się w domu muszą zostać dokładnie przemyślane. W naszych wnętrzach powinniśmy czuć spokój, codziennie cieszyć się ich wyglądem i nie myśleć o tym jakby tu szybko coś przemalować lub zmienić.

To samo dotyczy osłon okiennych. To w jakim będą kolorze jest ściśle związane z wystrojem całego wnętrza, wszystko powinno harmonijnie ze sobą współgrać. Bez względu na to czy wybierzemy zasłony, które po odsłonięciu pozostają widoczne będąc swego rodzaju ramą dla okna czy też żaluzje lub rolety, które po zwinięciu będą mniej zauważalne to barwa pozostaje cały czas bardzo ważna. Osłona to nie tylko ozdoba, ale także funkcjonalność polegająca na ochronie przed słońcem, upałem i zapewniająca intymność. Dlatego po zasłonięciu musi być ładnym dopełnieniem wystroju, zgodnym z naszym gustem i projektem wnętrza.

Kolory ziemi
Połączenie elegancji i funkcjonalności to główne zadanie osłon. Część z nas lubi barwy stonowane tzw. kolory ziemi. Kojarzą się ze spokojem, są delikatne i łagodne. Łagodność i wyrazistość natury od dłuższego już czasu pojawia się w projektach. Kolory, które tu mamy to głównie brązy, żółcienie i zielenie. W palecie barw ziemi mamy do czynienia z różnymi ich odcieniami, tak więc np. brązy to zarówno kolory bardzo jasne, jak i ciemny heban.

Przy każdym rodzaju osłon na stronie sklepu internetowego Knall do wyboru jest pełna paleta kolorów, które można wybrać przy składaniu zamówienia. Ozdobne zasłony czy rolety rzymskie, materiałowe, dzień noc lub inne – zawsze wybieramy interesujący nas kolor. Nie musimy także zastanawiać się nad funkcjonalnością; jeśli lubimy kolory jasne i chcemy mieć takie w całym domu to decydując się na któryś z rodzajów rolet możemy wybrać materiał podgumowany, który zapewni 100% zaciemnienia (sprawdzi się to np. w sypialni). Również wnętrza mniejsze będą wymagały kolorów jednolitych i jasnych po to by nie wydawały się optycznie mniejsze.

Przy kolorach ziemi nie można też zapomnieć o żaluzjach drewnianych, to zupełnie wyjątkowa kategoria. Naturalne drewno (a z takiego właśnie produkuje się żaluzje drewniane) i jego odcienie potrafią nadać wnętrzom zupełnie wyjątkowego klimatu. Plusem jest tu też to, że wybrać można listwy (lamele) o różnej szerokości, a co za tym idzie dopasować osłonę do mniejszych i większych wnętrz.

Kolory, kolory i jeszcze więcej kolorów
Kolory ziemi to barwy stonowane i nie każdy takie lubi. Mocny akcent kolorystyczny może ożywić pomieszczenie, nie można tylko przesadzić. Przy kolorowej osłonie okna ściany i dodatki powinny tonować całość. Rozbudowana oferta kolorystyczna pozwala zastosować jeden rodzaj rolet czy żaluzji, ale wykorzystać przy tym różne kolory. To samo dotyczy ozdobnych zasłon. W ten sposób salon czy kuchnia mogą mieć kolory mniej intensywne i w jaśniejszych odcieniach, tak aby było w nich więcej naturalnego światła, nawet po zasunięciu osłon, za to w innych pomieszczeniach (sypialnia, pokój dziecka) można bardziej zaszaleć.

Czasami pomieszczenia w domach projektowane są w różnych kolorach, z różnymi barwnymi akcentami. Rozbudowana paleta kolorystyczna rolet, żaluzji czy zasłon bez problemu pozwoli wszystko do siebie dopasować. Wnętrza będą kolorowe, a jednocześnie harmonijne i gustowne.

Blog

Sprawdź również.

Ogród zimowy pod markizą typu Veranda

Ogród zimowy pod markizą typu Veranda

Za oknem piękna zimowa pogoda; śnieg i słońce. I właśnie zima „wmyśliła" nam dzisiejszy temat bloga. Temat nieco przekorny, bo zima raczej nie kojarzy nam...

Więcej »

Ochrona poddasza przed nagrzaniem

Ochrona poddasza przed nagrzaniem

Pomieszczenia poddasza użytkowego, z pośród wszystkich w domu, są najbardziej narażone na nadmierne nagrzewanie. Wpływają na to i okna i cała przestrzeń...

Więcej »

Wszystkie artykuły i porady »