Zalety rolet rzymskich

Zalety rolet rzymskich

Osłony okien muszą spełniać dwa zadania: powinny być funkcjonalne i estetyczne. Nie jest to wcale łatwe, często przecież zdarza się, że coś jest ładne, ale niezbyt dobrze działa lub działa świetnie, ale jest brzydkie. Na szczęście decydując o dekoracji okien nie musimy się tym przejmować; wszystkie rozwiązania, w tym również rolety rzymskie, z powodzeniem sprostają obu zadaniom.

Zacznijmy od funkcjonalności. Osłona okienna ma chronić wnętrze np.: przed nadmiernym nasłonecznieniem, przed nadmierną temperaturą czy też przed ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz. Niewątpliwą zaletą rolet rzymskich jest możliwość ich zastosowania nie tylko przy małych, ale i dużych powierzchniach okiennych. To ważne ponieważ w wielu projektach obserwujemy modę na duże okna, które rozjaśniają i powiększają optycznie przestrzeń. Oczywiście ta zaleta występuje tylko przy roletach zamawianych na wymiar. Wygodny łańcuszkowy mechanizm pozwala zwinąć/rozwinąć materiał rolety na dowolną długość. Kolejna zaleta to wybór materiałów, z których są szyte. Możemy tu decydować czy materiał będzie gładki czy ozdobiony wzorem, jaki będzie jego kolor oraz grubość. To ostatnie decyduje oczywiście o stopniu przepuszczalności światła, a więc również o dostosowaniu do rodzaju pomieszczenia, w którym będzie wisiała roleta (np. sypialnia = całkowicie zaciemnione pomieszczenie; kuchnia/salon = tkanina półprzeźroczysta lub transparentna). Wśród najważniejszych zalet trzeba też wymienić łatwość utrzymania rolet rzymskich w czystości – tkanina rolety zamocowana jest na specjalnych rzepach, wystarczy ją odpiąć i uprać.

A teraz o estetyce. Niewątpliwie zaczynamy od tego, że rolety rzymskie są świetną alternatywą dla firan i zasłon. To kompromisowe rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią klasycznych rolet, ale też firany i zasłony uważają za zbyt przytłaczające przestrzeń okienną. Rolety rzymskie są wykonane z materiału, ale wkomponowane w okno nie dominują przestrzeni wnętrza, ale elegancko i stylowo je uzupełniają. Wspomniana wyżej bogata paleta materiałów sprawia, że z powiedzeniem pełnią funkcję firan, jeśli wybierzemy materiał bardziej prześwitujący lub zasłon jeśli zdecydujemy się na taki, który nie przepuszcza światła. Estetyka rolet rzymskich opiera się też na jakości materiału, z którego są szyte, dlatego warto zainwestować w te przygotowywane na wymiar. Dobra jakość sprawia, że materiał ładnie się układa, nie fałduje i nie rozciąga pod wpływem czasu.

Blog