Rolety dachowe – estetyka i funkcjonalność w jednym produkcie

Okna dachowe powinny być bardzo dobrze osłaniane przed słońcem. Dach nagrzewa się najszybciej nie tylko wtedy kiedy na zewnątrz panuje upał, ale także podczas chłodniejszych lecz słonecznych dni. Szyby okien umieszczonych na dachu także szybko się nagrzewają, a przez nie do wnętrza dostaje się około 80% ciepła.

Rolety dachowe pomagają w utrzymaniu przyjemnej temperatury w pomieszczeniach znajdujących się na poddaszu. Użytkowe poddasze to najczęściej miejsce, gdzie umiejscowione są pomieszczenia przeznaczone tylko i wyłączanie dla domowników: sypialnia, pokój dziecięcy, łazienka czy garderoba. Tym samym są to miejsca, w których może nie spędza się dużej ilości czasu w ciągu dnia jednak bardzo ważne jest zapewnienie sobie tam komfortowego wypoczynku wieczorem. W nagrzanych przez cały dzień wnętrzach byłoby to trudne.

Rodzaje rolet dachowych

W sklepie Knall oferujemy rolety dachowe Fakro i rolety dachowe Velux. Charakteryzują się one estetyką i bardzo dobrą jakością wykonania. Ważne jest to, że dobierając roletę do rodzaju okna w obu przypadkach jej odpowiedni rozmiar możemy sprawdzić na tabliczce znamionowej. Tabliczka umieszczona jest i na oknach dachowych Fakro, i na oknach dachowych Velux. Dzięki niej nie musimy dokonywać samodzielnego pomiaru rolety dachowej.

Modele rolet dachowych to rolety materiałowe (klasyczne i zaciemniające), rolety plisowane oraz żaluzje. Ustawienie tkaniny rolet materiałowych reguluje się manualnie. Materiał zaciemniający tzw. black out jest podgumowany i zapewnia 100% zaciemnienia pomieszczenia. Żaluzje do okien dachowych działają identycznie jak te przeznaczone do okien pionowych. Zbudowane są z poziomych lameli, które umieszcza się w gładkich prowadnicach bocznych. Prowadnice zapewniają utrzymanie listew żaluzji we właściwym miejscu. Ciekawym rozwiązaniem są plisy. Ich tkanina umieszczona jest pomiędzy dwoma listwami, które jednak znajdują się nie po bokach, a w części górnej i dolnej osłony. To pozwala zsuwać materiał od góry i od dołu. Roleta może zatem znaleźć się w środkowej części okiennej szyby. Ponadto osłona wygląda bardzo dekoracyjnie, bo jej materiał, zgodnie z nazwą, jest plisowany.

Wybór rolet dachowych

Wybór rolet dachowych dostosować należy do kolorystyki wnętrza, jego stylu oraz funkcji. Kolorystyka oczywiście łączy się z całością wystroju. We wszystkich rodzajach rolet dachowych jest ona rozbudowana i bez trudu można dobrać kolor pasujący do wyglądu pomieszczenia. Wystrój wnętrz wpływa także na styl rolety okiennej. Przy wystroju bardziej minimalistycznym bardzo dobrze sprawdzają się plisy lub rolety materiałowe. Żaluzje z kolei są produktem bardzo uniwersalnym i będą pasować do różnych stylów. Tu ponownie wraca temat doboru kolorystyki. Materiały jednobarwne i utrzymane w neutralnych kolorach wpasują się w stylistykę nowoczesną i minimalistyczną. Tym bardziej, że w tego typu wnętrzach często występują barwne dodatki typu kolorowe koce czy poduchy.

Funkcja zależy głównie od typu pomieszczenia jednak w przypadku rolet dachowych jest nieco inaczej niż w przypadku tych służących osłonie okien pionowych. Pomieszczenia poddasza służą przede wszystkim odpoczynkowi dlatego w ciągu dnia często nie muszą być dobrze doświetlone. Często zatem wybiera się tu kolory ciemniejsze i lepiej zacieniające lub tkaniny podgumowane. Jeśli jednak na poddaszu znajduje się np. pracownia to lepiej sprawdzi się kolor nieco jaśniejszy, który osłoni okno jednak nie zaciemni całkowicie pomieszczenia.

Niewątpliwym plusem rolet dachowych jest szeroki wybór produktów, a także ich estetyka oraz funkcjonalność. Okno dachowe powinno być osłonięte przed słońcem, a wybór rolet dachowych pozwala wybrać taką, która będzie najbardziej odpowiednia.

 

Blog