Rolety knall zewnętrzne czy wewnętrzne – co wybrać ?

« Wstecz do bloga

Wiosna, ach to Ty...

Nie da się ukryć, że w tym sezonie wiosna spłatała nam parę figli... Kto nie musiał uruchamiać odśnieżarki w maju ręka do góry...
Ale nareszcie jest długo wyczekiwane słońce i... zaczyna się narzekanie; bo gorąco, bo duszno, bo razi, bo komary itd. itd.
A my nie lubimy narzekać. Nie lubimy i wiemy, że z takim problemem łatwo jest sobie poradzić.
Cieszcie się zatem słońcem i pogodą, a osłonę okien powierzcie nam.

Rolety zewnętrzne czy wewnętrzne – co wybrać

Pierwsze pytanie, które zadajemy sobie kiedy podejmujemy decyzje związaną z osłoną okien brzmi: czy wybrać osłony zewnętrzne czy wewnętrzne.

Pominiemy tu aspekty estetyczne – o tych piszemy w tematach związanych z poszczególnymi rozwiązaniami ochrony wnętrz przed słońcem. Skupimy się na funkcjonalności.

Tutaj o wyborze przede wszystkim decyduje to jaki efekt chcemy osiągnąć poprzez zastosowanie osłon okiennych. Pierwsza myśl: ochrona przed słońcem; pytanie dodatkowe: czy tylko przed jego światłem czy również przed nagrzewaniem. W większości przypadków odpowiedź brzmi: przed jednym i drugim.

Wbrew pozorom odpowiedź ta wcale nie jest taka oczywista, mieszkania/domy/siedziby firm znajdujące się w okolicach z dużą ilością zieleni dającej naturalny cień nie będą potrzebowały dużego zabezpieczenia przed nadmiernym nagrzewaniem. Tutaj bez wątpienia wystarczą rozwiązania w postaci rolet wewnętrznych – rolety dzień/noc, żaluzje drewniane, verticale, rolety materiałowe, moskitiery, rolety plisowane, fotorolety, rolety rzymskie. Rozwiązań w tym wypadku jak widać jest bardzo wiele. Można wybierać pod kątem funkcji pomieszczenia, stylu wystroju wnętrza czy jego kolorystyki (zapraszamy do zapoznania się z wpisami tematycznymi).

Natomiast jeśli pomieszczenia chcemy osłonić nie tylko przed nadmiernym oświetleniem promieniami słonecznymi, ale przede wszystkim przed nadmiernym nagrzewaniem powinniśmy pomyśleć o zamontowaniu osłon zewnętrznych. W przeważającej ilości wnętrz mamy do czynienia głównie z takim problemem podczas upalnych letnich miesięcy. Biorąc pod uwagę to, że w pomieszczeniach spędzamy około 90% naszego czasu powinniśmy zadbać o to, aby zapewnić sobie komfort przebywania w nich, zarówno w pracy jak i w domu.

W ofercie osłon zewnętrznych wybieramy głównie pomiędzy roletami zewnętrznymi, a markizami pionowymi (screen). Te ostatnie zasługują na szczególną uwagę, są bowiem najnowocześniejszym rozwiązaniem w temacie osłony okien, pozwalającym kontrolować dostęp światła i ciepła. Wykonuje się je ze specjalnej tkaniny, która posiada zdolność zatrzymania do 80% energii słonecznej. Stąd też ich alternatywna nazwa: ekran termiczny. W przypadku osłon zewnętrznych podkreślamy takie walory, poza oczywistą ochroną przed światłem, jak:

  • wspomniana już ochrona przed nagrzewaniem wnętrz - tu zdecydowany plus dla markiz pionowych (screen), robią to lepiej niż rolety zewnętrzne,
  • widoczność - znowu plus dla markiz pionowych (screen); nie ograniczają, widoczności i umożliwiają taki dopływ naturalnego światła, który pozwala swobodnie korzystać z pomieszczenia bez konieczności zastosowania dodatkowego, sztucznego oświetlenia,
  • ochrona antywłamaniowa – tu zastosowanie mają tylko rolety zewnętrzne,
  • izolacja akustyczna – plus dla rolet zewnętrznych.

Rozwiązania montażowe – rolety wewnętrzne i zewnętrzne

Podstawowa różnica wynika w sposób oczywisty z charakteru samego produktu – osłon zewnętrznych i wewnętrznych. W przypadku wewnętrznych (w zależności od rodzaju osłony) montujemy je na ścianie, suficie lub na ramie okiennej. Bez względu na wybrany rodzaj montaż nie jest skomplikowany. Z kolei w przypadku osłon zewnętrznych markizy pionowe montowane są do stolarki okiennej (PCV, aluminium, drewno), a rolety zewnętrzne w otworze okiennym lub na elewacji.

Warto zwrócić też uwagę na dwie informacje. Pierwsza - nasze rolety zewnętrzne oparte są na systemach adaptacyjnych, które można stosować w już gotowych budynkach (przy tego rodzaju osłonach często mówi się o konieczności ich uwzględnienia jeszcze w fazie projektowej budynku). Druga – w ofercie mamy markizy zewnętrzne pionowe typu Solar, w których napęd elektryczny zasilany jest baterią słoneczną.

Blog

Sprawdź również.

Wszystkie artykuły i porady »