Estetyka i funkcjonalność w jednym produkcie czyli rolety dachowe

« Wstecz do bloga

Przed oknami dachowymi nie stawia się tak dużych wymagań, jak przed klasycznymi oknami w domach i mieszkaniach. Z pewnością oczekuje się jednak od nich tego, że będą dobrze osłonione przed słońcem. To przecież właśnie dach nagrzewa się najszybciej. Co przy tym warte podkreślenia, nie dzieje się tak jedynie wtedy, gdy panuje upał. Nawet chłodniejszy, ale słoneczny dzień jest w stanie sprawić, że na poddaszu zapanuje nieznośny gorąc. Nic więc dziwnego, że skuteczne rozwiązania, które będą przeciwdziałać temu zjawisku, są na wagę złota.

Rolety dachowe – co to jest?

Choć na rolety dachowe zwraca się uwagę ze względu na ich walory estetyczne, nie da się ukryć, że nie tylko one przesądzają o zakupie konkretnego rozwiązania. Mocną stroną rolet w ich nowoczesnym wydaniu okazuje się być również to, że pozwalają na utrzymanie optymalnej temperatury na poddaszu. Użytkowe poddasze ma dziś różne funkcje do spełnienia. Może być pokojem dziecięcym, gabinetem, łazienką albo garderobą. Bez względu jednak na to, jak często z niego korzystamy, dzięki roletom dachowym mamy pewność, że będzie w nim panować przyjazna nam temperatura.

Rodzaje rolet dachowych

Osoby zainteresowane roletami dachowymi mogą być pewne, że znalezienie idealnego dla siebie rozwiązania wcale nie będzie trudnym zadaniem. W sklepie Knall czekają na nie zarówno rolety dachowe Fakro, jak i Velux, a więc rozwiązania stanowiące część oferty wyjątkowo wysoko cenionych producentów. W obu przypadkach są to rozwiązania zwracające na siebie uwagę nie tylko ze względu na estetykę, ale i staranność wykonania. Co więcej, jeśli kupujący ma już okna dachowe Fakro lub Velux, nie musi wcale ich mierzyć, aby dowiedzieć się, jakie rolety dachowe powinny zostać na nich zamontowane. Wszystkie niezbędne mu informacje znajdują się na tak zwanej tabliczce znamionowej umieszczonej na oknach.

Rolety dachowe mogą przybierać szereg form, bez trudu można więc dostosować je do indywidualnych potrzeb kupującego. Na pierwszy plan wysuwają się rolety materiałowe, sprzedawane zarówno w wersji klasycznej, jak i zaciemniającej. Kupujący mogą jednak postawić także na eleganckie rolety plisowane oraz na żaluzje. W przypadku rolet wykonanych z materiału, sterowanie odbywa się ręcznie, żaluzje niczym nie różnią się jednak od tych, które stosuje się na oknach pionowych. Bazują na poziomych lamelach umieszczanych w gładkich prowadnicach. To właśnie dzięki prowadnicom listwy żaluzji są umieszczone we właściwym miejscu i nie przemieszczają się. Plisy z kolei zwracają na siebie uwagę ze względu na to, że ich tkaninę umieszcza się między dwiema listwami nie po bokach, jak ma to miejsce w przypadku klasycznych rolet, ale w górnej i dolnej części osłony. Takie rozwiązanie sprawia, że bez trudu jesteśmy w stanie zsuwać materiał tak od góry, jak i od dołu. Rolety plisowane mogą pojawić się w środkowej części szyby, co dodatkowo potęguje ich dekoracyjny wygląd.

Jak wybierać rolety dachowe?

Nie ma jednej zasady, w oparciu o którą należy wybierać rolety dachowe. Z całą pewnością jednak duże znaczenie będzie mieć dla nas to, w jakiej kolorystyce jest utrzymane konkretne wnętrze. Szukając idealnego rozwiązania warto pamiętać także o funkcjach wnętrza oraz o stylu, jaki w nim dominuje. Dziś poszukiwanie optymalnego rozwiązania jest zresztą łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Producenci rolet dachowych starają się oferować je w zróżnicowanej kolorystyce, ta więc może być dopasowana zarówno do wnętrz klasycznych, jak i nowoczesnych. Oczywiście, rodzaj rolety powinien uwzględniać także styl, w jakim utrzymane jest poddasze. W przestrzeni minimalistycznej świetnie sprawdzają się plisy. Z kolei tam, gdzie stawia się na nowoczesność i styl industrialny, strzałem w dziesiątkę są zwykle surowe w formie żaluzje. Stylistyka nowoczesna zachęca do stosowania jednobarwnych materiałów i neutralnych kolorów. Jeśli jednak chcemy ożywić poddasze, to właśnie żywe odcienie rolet mogą doskonale poradzić sobie z tym zadaniem.

Przed zakupem rolet dachowych warto też zadać sobie pytanie o to, jak planujemy wykorzystywać poddasze. Przeważnie jest ono przeznaczone do wypoczynku, nie musimy więc martwić się o jego właściwy poziom doświetlenia za dnia. Nie oznacza to jednak, że zawsze musi tak być. Jeśli więc zaplanowaliśmy na poddaszu pokój nastolatka, przed zakupem musimy upewnić się, że rolety będą przepuszczać światło nie oślepiając jednak, a jednocześnie – nie nagrzewając pomieszczenia.

okna-dachowe-1.jpg (110 KB)

Rolety dachowe – ważna rola montażu

Rolety dachowe są oferowane w dużej liczbie, a znalezienie idealnych dla siebie rozwiązań zwykle nie jest skomplikowane. Czy jednak zawsze możemy mieć pewność, że korzystanie z nich będzie dla nas tak samo satysfakcjonujące? Okazuje się, że wiele zależy od tego, jak będzie przebiegać montaż tego rodzaju osłon okiennych.

Jeśli nie mamy jeszcze odpowiedniego doświadczenia, postawmy przede wszystkim na montaż rolet przez profesjonalistów. Oczywiście, skorzystanie z ich pomocy wiąże się z koniecznością poniesienia pewnych kosztów. Należy jednak mieć na uwadze również to, że zwykle są oni w stanie zainstalować osłony okienne szybko i zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli nie chcemy korzystać z takiego rozwiązania, pamiętajmy, że samodzielny montaż nie jest czymś, czego powinniśmy się bać. Na pewno jednak wymaga przygotowania.

Podstawowe rolety dachowe mocuje się stosunkowo prosto. Pierwszym krokiem niezmiennie pozostaje instalacja kasety, w której znajduje się zwinięta roleta. Przeważnie wymaga to dociśnięcia jej do górnej ramy, nie jest to jednak czynność skomplikowana. Także mocowanie uchwytu do prowadnic nie powinno zająć nam zbyt wiele czasu. Pomocna może okazać się przyspieszająca pracę wkrętarka, choć jej brak nie jest przeszkodą, bo mocowanie można wykonać także z wykorzystaniem śrubokrętu. Trzecim krokiem niezmiennie pozostaje mocowanie szyny prowadnicy. Ta musi znaleźć się pomiędzy kasetą i ramą oraz pomiędzy uchwytem i ramą w dolnym rogu okna. Trwałość szyny jest uzależniona przede wszystkim od jakości zastosowanych śrub. Warto więc ostrożnie gospodarować tymi, które stanowią część zestawu przekazanego nam przez producenta. Ostatnim etapem prac montażowych jest zamocowanie sznurka rolety dachowej. Ten znajduje się zwykle w kasecie, wystarczy więc, że wyciągniemy go, a następnie zahaczymy o dolny uchwyt i zaraz będziemy mogli cieszyć się efektem końcowym.

Jak dbać o rolety dachowe?

Jeśli chcemy, aby rolety dachowe były połączeniem funkcjonalności i estetyki nie tylko w dniu zakupu, ale i po wielu miesiącach ich intensywnego użytkowania, musimy pamiętać o tym, że należy o nie dbać. Czyszczenie rolet umieszczanych w oknach dachowych budzi spore wątpliwości. Na szczęście, przyswojenie sobie kilku prostych zasad jest w stanie rozwiązać ten problem.

  1. Naczelną zasadą jest ta, która mówi o regularnym pozbywaniu się kurzu. Dziś rolety dachowe nie są już wykonane z przyciągających go tkanin. Jeśli jednak poddasze jest rzadziej używane, kurz potrafi być w tym pomieszczeniu prawdziwym utrapieniem. Tak długo, jak tylko jest to możliwe, nie używajmy w tym celu wody, a jedynie ściereczki z mikrofibry.
  2. Pamiętajmy o regularnym odkurzaniu rolety. Nie trzeba korzystać w tym celu z żadnego specjalistycznego sprzętu, bo mniejsza szczotka odkurzacza powinna wystarczająco dobrze poradzić sobie z tym wyzwaniem.
  3. Jeśli na rolecie pojawią się plamy, można się ich pozbyć sięgając po ściereczkę lub gąbkę z odrobiną letniej wody. Powierzchnia powinna być przecierana delikatnie, bo w innym wypadku można doprowadzić do uszkodzenia tkaniny.
  4. Podczas mycia okien dachowych unikajmy rozpryskiwania płynu bezpośrednio na powierzchnię szyby, bo może to doprowadzić do zaplamienia rolety. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest nałożenie płynu na ściereczkę.

Podsumowanie

Rolety dachowe to wyjątkowe osłony okienne. Nie tylko uatrakcyjniają wygląd poddasza, ale również przyczyniają się do tego, że przebywanie na nim jest znacznie przyjemniejsze. Są też idealną ochroną przed promieniami słonecznymi i nagrzewaniem pomieszczenia. Warto zrobić więc wszystko, aby wybrać rozwiązania jak najlepiej odpowiadające naszym oczekiwaniom.

Blog

Sprawdź również.

Nowoczesny dom – nowoczesne okna

Nowoczesny dom – nowoczesne okna

Zmiany, zmiany, zmiany... Przyjemne lub nie są elementem naszego życia. Dzisiaj będzie o tych bardzo przyjemnych, bo związanych z urządzaniem domu i...

Więcej »

Rolety screen w sklepie Knall

Rolety screen w sklepie Knall

Rolety screen w sklepie Knall W Knall oferujemy rolety typu screen w systemie HEROAL Standard i HEROAL Premium (ZIP), przy czym system Premium...

Więcej »

Wszystkie artykuły i porady »