Modne kolory osłon okiennych - trendy kolorystyczne na rok 2024

Bez względu na to, czy decydujemy się na żaluzje, rolety, czy też na zasłony, jednym z częściej zadawanych przez nas pytań jest to, które dotyczy ich kolorystyki. Nietrudno się przecież domyślić, że nie każdy odcień jest tak samo atrakcyjny. Czas więc odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jak wybrać odpowiedni kolor osłon okiennych. Warto też zapoznać się z najnowszymi trendami, a dzięki nim zorientować się, które propozycje kolorystyczne można uznać za najbardziej modne w roku 2024.

Kolor osłon okiennych – najważniejsze kwestie

Bez względu na to, czy urządzamy nasze pierwsze mieszkanie, czy też wprowadzamy osłony okienne do urządzonego już wnętrza, pierwszym krokiem, na jaki powinniśmy się zdecydować jest określenie palety kolorów panujących w pomieszczenie. W tym miejscu warto podkreślić, że nie ma jednego zalecenia odnoszącego się do kompozycji palety kolorów. Obecnie na szczególne zainteresowanie zasługuje paleta odcieni jednego koloru nazywana też czasem paletą kolorów monochromatycznych. Modne są też palety kolorów analogicznych, które występują obok siebie na kole barw oraz komplementarnych, a więc tych, które na kole barw można znaleźć naprzeciwko siebie. Ciekawym rozwiązaniem jest też wykorzystywanie kolorów neutralnych, a więc tej grupy, do której należą odcienie szarości, biel oraz beż. Stworzenie palety barw jest sposobem na ustalenie, jakie odcienie nie wchodzą w grę, a na jakich warto się skupić. Często zabieg ten skłania też do nieco bardziej radykalnych zmian w pomieszczeniu.

Gdy już wiemy, jakie kolory są wykorzystywane w naszym wnętrzu, czeka nas jeszcze jedna ważna kwestia. Często możemy usłyszeć, że kolory osłon okiennych powinny korespondować z innymi odcieniami w ich otoczeniu. Nie każdy wie jednak, o jakich elementach mowa. Tu pomoże wiedza na temat stałości i zmienności w kontekście wyposażenia wnętrz. Gdy urządzamy pokój zwykle nie zakładamy przecież, że nie będzie się on zmieniał. Przeciwnie, jesteśmy przekonani, że z czasem będziemy chcieli wprowadzać w nim nowe rozwiązanie. Nasze potrzeby w tym zakresie realizujemy jednak w ograniczonej formie. Wymieniamy wazony, koce i poduszki, raz na jakiś czas zmieniamy obrazy na ścianach oraz obrus na stole. Unikamy jednak zbyt częstych zmian kompletu wypoczynkowego lub innych mebli mając świadomość tego, że takie rozwiązanie mogłoby stanowić zbyt duże obciążenie dla naszego budżetu. Jeśli więc zastanawiamy się nad tym, do jakich elementów wyposażenia wnętrza dopasować kolor osłon okiennych, koncentrujmy się przede wszystkim na ścianach, podłogach oraz na meblach.

Osłony okienne – czym się kierować szukając odpowiedniego koloru?

Nietrudno się domyślić, że kierowanie się wyłącznie modą podczas poszukiwania najciekawszych odcieni osłon okiennych, nie musi wyjść nam na dobre. Trendy zmieniają się szybko, a kolory dziś opisywane jako wyjątkowo atrakcyjne po pewnym czasie są postrzegane jako niezbyt modne. Z całą pewnością nie zaleca się więc sięganie po odcień, który się nam nie podoba tylko dlatego, że w danym momencie promuje go niemal każdy producent żaluzji i rolet. Tak naprawdę, nie ma zresztą takiej potrzeby. Szukając idealnego odcienia osłon okiennych można przecież realizować bardziej praktyczne cele niż potrzebę podążania za modą.

Poszukując odsłon okiennych atrakcyjnych kolorystycznie warto więc postawić sobie przede wszystkim pytanie o to, w jakim celu decydujemy się na taki krok. Każdy odcień i każda tonacja mają przecież swoje specyficzne cechy i zastosowania. Jeśli chcemy uszlachetnić wnętrze, możemy postawić na drewno, bambus oraz naturalne tkaniny. Bambus może być też doskonałym pomysłem, jeśli wnętrze wydaje się nam zbyt monotonne i zależy nam na mocniejszym akcencie. Co warte podkreślenia kolor żaluzji nie musi być wcale identyczny z kolorem ramy okiennej. Nie jest też wcale powiedziane, że idealną opcja będzie utrzymanie żaluzji w kolorze ścian. Oczywiście, tego rodzaju zabiegi mają spore grono zwolenników, choćby dlatego, że optycznie powiększają wnętrze. Nie są jednak regułą i nie powinny być postrzegane w taki sposób.

Modne kolory osłon okiennych – tych błędów unikaj!

Jak już wspomniano, najczęściej spotykanym błędem jest uleganie modzie nawet, gdy nie jest się przekonanym, że dany odcień podoba się nam. Jest to jednak jedno z zaledwie kilku potknięć, z jakimi musimy się liczyć. Wiele osób tak boi się niezgodności odcieni, że często stawia na neutralne kolory osłon okiennych nawet pomimo tego, że w całym pomieszczeniu nie ma kolorów innych niż właśnie neutralne. Takie wnętrze rzeczywiście jest bezpieczne, trudno jednak nie zgodzić się z tym, że jest też dość nudne. Mówiąc o częstych potknięciach warto też mieć na uwadze to, że ten sam kolor może prezentować się nieco inaczej w zależności od tego, w jakich kierunkach względem stron świata są usytuowane okna. Dobrze jest też pamiętać o tym, że sposób postrzegania konkretnego odcienia może się różnić w zależności od tego, jaki materiał został wykorzystany do produkcji osłony okiennej.

2024 – przegląd trendów

Viva Magenta

Wskazanie koloru, który w 2024 ma status niemal kultowego, nie powinno być trudnym zadaniem. To Viva Magenta – żywe, energiczne i radosne połączenie różu z nutą fioletu. Zachwyt nad tym kolorem ma swoje źródło w charakterystycznej dla niego umiejętności dodawania charakteru pomieszczeniom. To sposób na ich ożywienie i przełamanie monotonii. Jako odcień, Viva Magenta sprawdza się nie tylko w salonach i sypialniach, ale również w łazienkach. Nie jest więc zaskoczeniem, że chętnie wykorzystują go również producenci rolet, żaluzji, zasłon i firan.

viva-magenta.jpg (147 KB)

Oczywiście, zastanawiając się nad wykorzystaniem tego odcienia we własnym domu warto pamiętać, że jego intensywność nakłada na nas pewne ograniczenia. Nie w każdym zestawieniu sprawdzi się tak samo dobrze, choć liczba połączeń, z których możemy skorzystać, ma nam prawo zaimponować swoją wielkością. Ten oryginalny kolor może być idealnym wzmocnieniem salonu utrzymanego w białej tonacji. Zasłony, żaluzje i rolety w tym kolorze będą też świetnym rozwiązaniem, gdy do tej pory stawialiśmy przede wszystkim na odcienie szarości. Viva Magenta jest też ciekawym rozwiązaniem, gdy w pokoju dziennym lub w sypialni dominują odcienie zieleni, w tym zwłaszcza kolor miętowy. Jest to doskonała wiadomość dla szczególnie wielu osób, bo sama zieleń przecież również nie wychodzi z mody.

Granat

Lista kolorów osłon okiennych modnych w 2024 roku nie byłaby kompletna także wtedy, gdybyśmy nie wspomnieli o granacie. To kolor określany często mianem dyscyplinującego. Niejednokrotnie mówi się o tym, że ułatwia skupienie, przydaje się przy tym zarówno podczas nauki, jak i wtedy, gdy chce się po prostu zebrać myśli. Granat jako kolor osłon okiennych ma też kilka dodatkowych zalet. Uwagę przykuwa jego elegancki wygląd, nie bez znaczenia jest jednak i to, że zwykle wiąże się z łatwością utrzymania w czystości, bo nie są na nim widoczne drobne zabrudzenia. Jego plusem jest również to, że ogranicza dostęp promieni słonecznych do wnętrza, choć jednocześnie nie powoduje pełnego zaciemnienia.

granat-kolor-wnetrza.jpg (125 KB)

W tym momencie trudno nie uciec od pytania o to, z jakimi kolorami można go łączyć. Na szczęście, osoby szukające na nie odpowiedzi nie mają powodów do zmartwień. Granat nie bez przyczyny jest opisywany jako uniwersalny. Ciekawie komponuje się nie tylko z neutralną bielą oraz odcieniami szarości, ale również z modnym w salonach jasnym różem. Jest kolorystycznym odpowiednikiem czerni, bez obaw można więc łączyć go nie tylko z pastelami, ale również z tak zwanymi kolorami ziemi, które goszczą w wielu salonach.

Odcienie zieleni

Ochrona środowiska i troska o planetę coraz częściej przestają być wyłącznie pustymi hasłami powtarzanymi jedynie dlatego, że są modne. Ich znaczenie rośnie i można dostrzec je również w świecie osłon okiennych. Już od pewnego czasu króluje w nim drewno, a w 2024 z pewnością trudno nie zauważyć mody na żaluzje i rolety w odcieniach zieleni. Ich znakiem rozpoznawczym jest przede wszystkim to, że można dostosować je do wielu stylistyk, z jakimi mamy do czynienia we wnętrzach. Jeśli więc wydaje się nam, że odcienie zieleni sprawdza się przede wszystkim w klasycznych wnętrzach – jesteśmy w błędzie.

wnetrze-w-zieleni.jpg (182 KB)

Projektanci wnętrz nie mają wątpliwości, co do tego, że żaluzje, rolety i zasłony w odcieniach zieleni pięknie będą się łączyć z białymi meblami i szarymi ściany. Nie oznacza to jednak, że paleta neutralnych barw jest jedyną, jaka pozwala na ich zastosowanie. Znakomitym połączeniem jest i to, które wiąże ze sobą odcienie zieleni na osłonach okiennych oraz brązy. Jest ono wyjątkowo eleganckie, jego zwolennicy zwracają jednak uwagę również na to, że wprowadza w pomieszczeniu przytulną atmosferę.

Odcienie zieleni mogą być też stosowane tam, gdzie dominują odcienie beżu oraz dodatki w intensywnych kolorach. Są ciekawym rozwiązaniem tam, gdzie pojawia się czerwień i żółć, a także modny fiolet. Nie trzeba też obawiać się, że będą sprawiać wrażenie przesadnie ekstrawaganckich.

Écru

Klasyczna biel nie jest przyjmowana przez osoby wybierające osłony okienne z przesadnym entuzjazmem. Owszem, trudno nie zgodzić się z tym, że rozświetla pomieszczenie i pasuje niemal do każdej stylizacji. Trudno się nią jednak zachwycać mając świadomość tego, jak niełatwo jest utrzymać w czystości białe rolety. Nie oznacza to jednak, że zwolennicy jasnych odcieni nie mają szans na to, aby w roku 2024 znaleźć coś dla siebie. Takim rozwiązaniem będzie z pewnością osłona okienna w kolorze écru.

wnetrze-ecru.jpg (173 KB)

Osłony okienne w kolorze écru są opisywane nie tylko jako eleganckie, ale i ponadczasowe. Ten delikatny odcień beżu nie wychodzi z mody od lat, niewiele też wskazuje na to, aby w ciągu najbliższych kilku sezonów miał stracić na popularności. Zachwyt nad nim nie wynika jednak jedynie z tego, że spełnia wszystkie wymogi stawiane rozwiązaniom na lata. Nie bez znaczenia jest i to, że jest to odcień neutralny, podobnie jak wspomniana już biel. Można więc dopasować go do zróżnicowanej kolorystyki mebli, ścian, podłogi oraz innych dodatków. Podobnie jak zieleń, écru jest też w stanie wprowadzić do pomieszczenia przytulną atmosferę. Jest znakomitym sposobem na ocieplenie wnętrza, co powinno przypaść do gustu zwłaszcza tym osobom, które na co dzień stawiają na dość surowy minimalizm.

Sprawdź również.

Alternatywy dla rolety pionowych knall

Alternatywy dla rolety pionowych knall

Choć żaluzje pionowe – nazywane też verticalami – cieszą się dużą popularnością, nie są rozwiązaniem, które każdemu przypadłoby do gustu. Wielu osobom...

Więcej »

Wszystkie artykuły i porady »