Markizy okienne Fakro pionowe – wyjątkowa osłona okien

« Wstecz do bloga

Słowo „markizy" w powiązaniu z osłanianiem okien zwykle kojarzone jest z markizami tarasowymi, których materiał, umieszczony na specjalnym stelażu, rozwija się nad balkonem czy tarasem w celu stworzenia zacienionej przestrzeni. To świetne rozwiązanie na czas letnich i gorących dni.

Markizy okienne pionowe to jednak zupełnie inny rodzaj osłon; przede wszystkim, w przeciwieństwie do markiz tarasowych, nie są osłonami, które można wykorzystywać jedynie w sezonie letnim. Z zalet markiz pionowych korzystamy przez cały rok.

Markizy okienne pionowe należą do grupy osłon zewnętrznych i montuje się je do okna lub do zewnętrznej wnęki szpaletowej. Można je stosować przy oknach wykonanych z PCV, aluminium lub drewna. Montaż markiz pionowych ma szczególne znaczenie przy dużych przeszkleniach, tak modnych obecnie w architekturze. W domach mieszkalnych, budynkach w przestrzeni publicznej oraz siedzibach firm coraz częściej pojawiają duże okna lub całe przeszklone ściany. Tworzy to bardzo ładny obraz zewnętrzny budynku oraz bardzo dobrze doświetla wnętrze, czyniąc je pełnym światła i przestrzeni nawet jeśli w rzeczywistości nie jest duże. Jednak duże okna mają też wady, przede wszystkim latem dostaje się przez nie najwięcej ciepła, a zimą najwięcej ucieka. Markizy okienne pionowe pomagają temu zapobiegać.

Zalety markiz okiennych pionowych
Żeby w pełni dostrzec zalety markiz okiennych pionowych można podzielić je na grupy.

  • Ochrona przed nagrzewaniem. Osłony zewnętrzne najskuteczniej zapobiegają nagrzewaniu pomieszczeń ponieważ umieszczane są przed szybą. W ten sposób nie pozwalają na zetknięcie się promieni słonecznych ze szklaną powierzchnią okna, a co za tym idzie ograniczają dopływ ciepła tworząc dla niego skuteczną barierę. Bez nich budynek z dużymi przeszkleniami przypominałby akwarium, a temperatura panująca w środku byłaby nie do zniesienia. Ta zaleta jest tym ważniejsza, że obecnie wysokie temperatury występują nie tylko latem, ale coraz częściej zdarzają się także wiosną i jesienią.
  • Ochrona przed utratą ciepła. Podczas chłodniejszych miesięcy opuszczona markiza pionowa skutecznie pomoże zatrzymać we wnętrzu ciepło (obniża współczynnik przenikalności do 16%).
  • Ekonomiczność. Ponieważ markizy pionowe mają zdolność skutecznego chronienia wnętrz przed upałem latem pomogą ograniczyć wydatki związane z klimatyzacją pomieszczeń. Zimą natomiast, zapobiegając utracie ciepła, ograniczą koszty ogrzewania.
  • Naturalne światło. Opuszczona markiza pionowa nie odcina dopływu naturalnego światła tylko je rozprasza. W domu czy w pracy można korzystać ze światła naturalnego, ale bez przykrego efektu rażenia przez słońce.
  • Ochrona przed promieniami UV. Słońce powoduje nie tylko wzrost temperatury. Jego promienie mogą powodować stopniowe blaknięcie kolorów ścian czy przedmiotów znajdujących się w domu czy siedzibie firmy. Markiza pionowa skutecznie temu zapobiegnie.
  • Zapewnienie prywatności. Opuszczona markiza nie zablokuje dopływu naturalnego światła i widoczności na zewnątrz, ale sprawi, że wnętrze nie będzie widoczne z zewnątrz.
  • Ochrona przed insektami. Markiza pionowa sprawi, że pomimo otwartych okien do pomieszczeń nie dostaną się uciążliwe owady.

Markizy okienne pionowe w sklepie internetowym Knall
Sklep Knall oferuje markizy pionowe firmy FAKRO w dwóch systemach VMZ i VMB. Systemy różnią się tym, że VMB ma ruchomą odchylaną belkę. Dzięki niej po rozwinięciu markizy możemy odchylić jej dolną część i mieć swobodny dostęp do parapetu okna. Systemem VMZ sterujemy ręcznie, elektrycznie lub elektrycznie z napędem solarnym. Systemem VMB tylko elektrycznie lub elektrycznie z napędem solarnym.

Oba systemy wykonane są ze specjalnej wytrzymałej i odpornej na działanie czynników atmosferycznych tkaniny z włókien szklanych powlekanych PCV. Tkanina jest zrolowana na wałku z silnikiem i umieszczona w kasetonie z aluminiowych profili. Taśma suwakowa, która zatopiona jest w krawędziach tkaniny gwarantuje jej napięcie pomiędzy prowadnicami oraz zapobiega wypadaniu z prowadnic. Takie połączenie sprawia, że tkanina jest odporna na silne podmuchy wiatru - do 120 km/h (wiatru bocznego nawet do 220 km/h).

Blog

Produkty którę mogą Cię zainteresować

Sprawdź również.

Wszystkie artykuły i porady »