Moskitiera – stop dla owadów.

Coś długo w tym roku czekamy na prawdziwie wiosenną pogodę. Wydaje się jednak, że kapryśna temperatura zupełnie nie działa na owady. Jak co roku słychać ich radosne brzęczenie. I jak co roku doprowadza nas ono do szału.

Podobno jeśli nie możemy sobie z czymś poradzić to powinniśmy to polubić. Na szczęście zdanie to nie dotyczy owadów ponieważ z nimi możemy poradzić sobie bez problemu.

Pomoże nam w tym moskitiera.

Zalety moskitiery

Oczywistą zaletą moskitiery jest to, że jej siatka stanowi skuteczną osłonę wnętrza domu przed uciążliwymi owadami. Jednak nie jest to jej jedyną zaletą.

Oczka siatki moskitiery są bardzo małe – 1x1mm. Dzięki temu do wnętrza nie przedostanie się nawet najmniejszy insekt. Wszystkie pomieszczenia w domu będą skutecznie chronione. Ma to szczególne znaczenie wieczorami kiedy w domu zapalane jest światło. W letnie wieczory chcemy szeroko otwierać okna żeby do wnętrza dostało się przyjemnie chłodne nocne powietrze. Jednak bez moskitiery do wnętrza, wraz z chłodnym powietrzem, dostaną się też komary, ćmy itp. Polowanie na komary nie jest rzeczą przyjemną, a i rozpłaszczony na ścianie owad nie wygląda dekoracyjnie.

Moskitiera jest gwarancją unikania takich kłopotów. Warto też zwrócić uwagę, że dzięki moskitierze unikniemy korzystania ze środków typu spray czy wtyczka przeciw komarom. Może to mieć znaczenie w przypadku narażenia na choroby alergiczne; nie jest też wskazane kiedy w domu są małe dzieci. Osłona w postaci moskitiery pozwala uniknąć ewentualnego stosowania środków chemicznych.

Moskitiera bardzo często kojarzy się tylko i wyłącznie z ochroną przed komarami. Warto jednak pamiętać o osach i muchach. Jad tych pierwszych potrafi być naprawdę niebezpieczny, a są to owady, które pojawiają się tam gdzie jest jedzenie. Uchylone okno w kuchni w słoneczny dzień może przyciągnąć je to jedzenia pozostawionego na blacie nawet w centrum miasta. Muchy chodzące po jedzeniu też nie są przyjemnym widokiem. Dlatego o moskitierze trzeba też pomyśleć w kontekście ochrony przed owadami, które mogą stanowić zagrożenie dla domowników np. dzieci lub osób uczulonych na jad.

Rodzaje moskitier

Moskitiery można zakładać na okna oraz drzwi balkonowe. Ważne jest zamawianie ich na wymiar ponieważ wtedy zyskujemy gwarancję, że rama osłony ściśle dopasowana jest do okna, a wnętrze skutecznie zabezpieczone przed owadami.

Typy moskitier montowanych na okna to ramkowa oraz rolowana. Ramkowa zakładana jest na okno przy pomocy specjalnego kołnierza lub magnesu. Nie łączy się to z ingerencją w stolarkę okienną. Z kolei rolowana funkcjonuje identycznie jak klasyczna roleta materiałowa. Siatka osłony umieszczona jest w gustownej kasecie. Moskitiera na drzwi balkonowe wymaga zastosowania zawiasów (stałych lub samozamykających). W tym wypadku moskitiera tworzy dodatkową parę drzwi.

Kolor siatki można dopasować do koloru okna. Podobnie jak cały osprzęt. W ten sposób zyskujemy skuteczną osłonę domu przed owadami nie tracąc jednocześnie estetyki wyglądu okien.

Blog