Osłony chroniące przed upałem, cz. 1

« Wstecz do bloga

Wiosna nas w tym roku nie rozpieszcza, myślimy więcej o tym jak chronić się przed deszczem niż przed słońcem. Ale nie ma co narzekać, lato widać już na horyzoncie. Warto zastanowić się czy nasze domy i ogrody lub działki są przygotowane na nadejście tak długo przez nas wyczekiwanego ciepła. Wiosną ćwiczyliśmy ochronę przed chłodem, czas poćwiczyć ochronę przed upałami, bo one potrafią być nie tylko uciążliwe, ale i niebezpieczne. Odpowiednio dobrane osłony to połączenie estetyki i komfortu przebywania w domu i na dworze w letnie dni. Odpoczynek w cieniu i cieszenie się piękną pogodą.

Nasze czerwcowe blogi poświęcimy właśnie tematom związanym ze skuteczną ochroną przed słońcem – dzisiaj takim, które znajdują się na zewnątrz, a w kolejnej części tym, które znajdują się wewnątrz domu.

Latem chcemy jak najwięcej czasu spędzać na dworze. Piękna pogoda sprawia, że chcemy cieszyć się przydomowymi ogródkami lub działkami położonymi za miastem. Czerpiemy radość z dbania o kwiaty i rośliny, lubimy odpoczywać na powietrzu i spotykać się z przyjaciółmi w letnie, ciepłe wieczory. Jednak czasami upał potrafi pokrzyżować nam palny równie skutecznie jak deszcz.

Jak zapewnić sobie komfort przebywania w ogrodzie podczas upałów
Oferta osłon, które pomogą nam poradzić sobie z gorącym latem jest bardzo rozbudowana. Zacznijmy od markiz i pergol. Markizy montowane są do ściany zewnętrznej budynku, spodu balkonu lub krokwi dachowej. Rozwinięty materiał tworzy zacienioną przestrzeń nad tarasem lub balkonem. Możemy bezpiecznie przebywać na zewnątrz kiedy na dworze jest gorąco.

Z kolei pergola to tzw. mała architektura ogrodowa. Konstrukcję (najczęściej drewnianą) składającą się z dwóch boków i zadaszenia można postawić w dowolnym miejscu w ogrodzie – przy tarasie powiększając w ten sposób zacieniony obszar lub w miejscu, w którym chcemy stworzyć intymny zakątek. Największą zaletą pergoli jest jej ażurowa budowa, po której mogą wspinać się rośliny pienne. Pergola obrośnięta takimi roślinami będzie wyjątkową ozdobą ogrody czy działki, a przy tym miejscem pełnym naturalnego cienia.

Dom pełen chłodu w upalne dni
Cień w ogrodzie to jedno, równie ważna jest komfortowa temperatura w domu podczas letnich dni. Tu na szczególną uwagę zasługują rolety zewnętrzne – klasyczne lub typu screen (screen to specjalny rodzaj rolet, osłoną jest siatka produkowana ze specjalnych materiałów; pomieszczenia nie są całkowicie zaciemnione po opuszczeniu rolety). Największą zaletą rolet zewnętrznych jest to, że przed szybą tworzą barierę dla promieni słonecznych. W ten sposób, po opuszczeniu, bardzo skutecznie zmniejszają temperaturę panującą w domu – przez szyby do wnętrza dostaje się około 80% ciepła. Jeśli w domu znajduje się poddasze użytkowe to warto pomyśleć także o osłonach zewnętrznych do okien dachowych. Poddasze to przestrzeń, która nagrzewa się najszybciej i warto dobrze ją przed tym chronić. Tym bardziej, że na poddaszu często znajdują się pokoje dziecięce i sypialnie, a zatem pomieszczenia, w których powinna panować przyjemna temperatura.

Jeśli chodzi o osłony, które pomagają nam cieszyć się latem bez cierpienia przez upał to warto pomyśleć też o moskitierach. Siatka moskitier chroni przed złośliwymi owadami przez cały dzień, a szczególnie skutecznie wieczorem, kiedy wewnątrz pali się światło, a my chcemy cieszyć się chłodnym nocnym powietrzem. Poza klasycznymi moskitierami rolety zewnętrzne typu screen także mogą pełnić tę funkcje z uwagi na siatkę, z której są zbudowane.

Blog

Sprawdź również.

Wszystkie artykuły i porady »