Rolety rzymskie – stylowe osłanianie okien

Lista zalet rolet rzymskich jest długa; dotyczy ona zarówno ich funkcjonalności związanej ze skuteczną osłoną wnętrz przed słońcem, jak również zdolności do komponowania się z wnętrzami o różnych stylach.

Wyjątkowość tego typu osłon kryje się w materiałach, z których są szyte – są to tkaniny naturalne, które potrafią sprawić, że wnętrza stają się klimatyczne i ciepłe. Naturalne materiały nie tylko osłon okiennych, ale także mebli czy dodatków są stałym elementem projektów architektonicznych i nie zmieni się to także w roku 2020.

Rolety rzymskie dzięki swoim tkaninom będą bardzo stylowym uzupełnieniem wnętrz nowoczesnych, takich w których króluje minimalizm; sprawią, że pomimo pewnej surowości wystroju wnętrza nie będą zimne. Zapanuje w nich atmosfera harmonii z naturą i naturalnego ciepła. Z drugiej strony sprawdzą się też w projektach bardziej klasycznych, szczególnie, że materiał, z którego są szyte jest identyczny jak ten wykorzystywany w zasłonach. Jeśli więc chcemy zrezygnować z zasłon, ale jednocześnie zachować ich zdolność do tworzenia klimatycznej atmosfery we wnętrzach to rolety rzymskie wydają się być idealnym wyjściem. Ponadto są też idealnym rozwiązaniem osłaniania okien w małych pomieszczeniach, w których nie zawsze mamy możliwość zastosowania zasłon, które wymagają nieco więcej przestrzeni. Roleta wkomponuje się w powierzchnię okna nie zajmując miejsca wokół niego.

Rolety rzymskie w praktyce
Rolety rzymskie, jak każde z tego typu osłony (rolety, żaluzje), powinny być ściśle dopasowane do wymiarów okna. Sklep internetowy Knall oferuje rolety, które szyte są w naszych partnerskich fabrykach na indywidualnie podany przez Klienta wymiar. Z jednej więc strony mamy ścisłą kontrolę nad ich jakością ponieważ współpracujemy tylko ze znanymi od lat partnerami; z drugiej zaś nasi Klienci mogą skorzystać z zakładki „Pomiarowanie", w której pokazujemy jak prawidłowo zmierzyć okno, tak aby roleta rzymska była do niego prawidłowo dopasowana.

Materiały rolet rzymskich są tkaninami naturalnymi, identyczne stosuje się w zasłonach. Cechuje je duża różnorodność kolorów, faktur tkanin oraz ich grubości. To pozwala dopasować osłonę do wnętrz projektowanych w różnych stylach i kolorystyce. Pozwala także na dopasowanie rolety do charakteru pomieszczenia. I tak na przykład w pokoju dziennym czy kuchni mogą znaleźć się rolety cieńsze, przepuszczające światło słoneczne, tak abyśmy mogli w pełni korzystać ze światła słonecznego przy jednoczesnym chronieniu wnętrz przed wyższą temperaturą. Natomiast do pomieszczeń takich jak np. sypialnia możemy wybrać tkaninę grubszą, która zablokuje słońce, zaciemni wnętrza i je wychłodzi.

Modele rolet rzymskich
Typy modeli rolet rzymskich związane są ze sposobem osadzania w nich szprosów czyli specjalnych cienkich fiszbin, których zadaniem jest podtrzymywanie tkaniny rolety, po to aby estetycznie się ona układała zarówno po zwinięciu jak i rozwinięciu materiału osłony.

Aktualnie w ofercie sklepu Knall znajdują się dwa modele rolet rzymskich: Model II z poziomymi transparentnymi taśmami oraz okrągłymi szprosami oraz Model III, w którym szprosy umieszczono z tyłu. W obu przypadkach, dzięki temu że materiał podtrzymują szprosy, można wybrać i cieńszą, i grubszą tkaninę. Rozwinięta ładnie i równo ułoży się w przestrzeni okna, a po zwinięciu powstaną dekoracyjne fałdy.
Różnica między modelami polega na tym, że Model III polecany jest przy większych oknach oraz dużych powierzchniach okien balkonowych i tarasowych.

Blog