Dekoracja i osłanianie okien

Temat osłaniania okien cały czas nie traci na aktualności. Kluczowych przyczyn trzeba szukać w modzie i poszukiwaniu funkcjonalności.

Sposób osłaniania okien podlega prawom mody, która cały czas się zmienia. Kiedyś można było wybierać tylko wśród firan i zasłon. Dziś wybieramy z pośród wielu różnorodnych projektów w grupach żaluzji i rolet. Pojawiają się nowe rozwiązania, szersza kolorystyka i nowe faktury materiałów. Nowe rozwiązania pojawiają się ponieważ zmieniają się gusta klientów i sposób w jaki urządzają swoje domy i aranżują wnętrza. Te zmiany wpływają z kolei na to, czym przesłaniana jest przestrzeń okienna. Ponieważ mamy modę na duże okna tym bardziej osłony trzeba dopasować do całości wystroju, tak aby nie zapanował aranżacyjny chaos.

Osłony okien są niezbędne w każdym wnętrzu. Charakteryzuje je minimalizm i zdolność do idealnego wpasowywania się w okna. Dziś myśli się przede wszystkim o maksymalnym doświetlaniu pomieszczeń, czyniąc je bardziej przestrzennymi. Jednak bez osłon w pomieszczeniach podczas cieplejszych dni panowałby nieznośny upał. Ponadto cała przestrzeń byłaby wystawiona na widok z zewnątrz, a każdy z nas we własnym domu ma potrzebę zachowania intymności.

Plisy – coś wyjątkowego
W ofercie osłon okiennych wewnętrznych uwagę przyciągają plisy. Ich projekt nie przypomina żadnej z klasycznych żaluzji czy rolet. Materiał jest, jak sama nazwa wskazuje, plisowany. Umieszczony jest pomiędzy dwiema listwami, które zapewniają mu estetyczny wygląd (układanie się) oraz służą do ustawiania plisy w odpowiednim miejscu na szybie.

Co wyjątkowego jest w plisach poza formą ułożenia ich materiału? To że materiał osłony może znaleźć się w dowolnym miejscu przestrzeni okiennej – na górze, na dole, pośrodku lub zostać rozciągnięty na całą szybę. Listwy przesuwają się wzdłuż ramy i pozwalają na dowolne rozwiązanie. To bardzo pomaga chronić wnętrze przed słońcem. W ciągu dnia nie tylko przemieszcza się ono po niebie, ale także do południa przesuwa się w górę, a w godzinach popołudniowych obniża położenie, zmieniając kąt swojego padania. Dzięki plisom osłaniamy tę część szyby na którą w danej chwili padają promienie słoneczne, a pozostała pozostaje otwarta. Dzięki temu wnętrza są pełne naturalnego światła bez efektu przegrzania.

W jakich pomieszczeniach zastosować plisy
Plisy można wykorzystać w każdym z pomieszczeń znajdujących się w domu. Oferta w sklepie internetowym Knall zawiera szeroką gamę kolorystyczną, co pozwala dopasować osłonę do aranżacji wnętrza. Materiał plis różni się też fakturą; dostępne są materiały cieńsze bardziej przepuszczające światło; sprawdzą się w kuchni czy pokoju dziennym. Do wyboru są także materiały grubsze, zaciemniające bardziej odpowiednie np. w sypialniach. Plisy szczególnie polecane są do pokoi dziecięcych ponieważ nie mają żadnych elementów, które można odczepić i połknąć np. koraliki mechanizmów sznurkowych.

W celu utrzymania estetycznego wyglądu plis wystarczy regularnie usuwać z nich kurz oczyszczając je suchą lub lekko wilgotną szmatką. Warto pamiętać, że materiał jest antystatyczny i nie przyciąga zabrudzeń w dużym stopniu.

Blog