Styl rolet materiałowych

Rolety materiałowe należą do grupy osłon okiennych wewnętrznych. Niewątpliwym atutem tego rodzaju osłon jest zdolność do nadawania wnętrzom przestronności. Rolety montowane są w przestrzeni okna i dlatego nie zajmują niepotrzebnie miejsca w pomieszczeniu, w porównaniu do tradycyjnych firan i zasłon. Ich kolorystyka, wysoka jakość osprzętu i jego gustowny wygląd sprawiają, że poza oczywistą funkcją osłaniania okien rolety materiałowe będzie też łatwo dopasować do stylu w jakim zaprojektowane są wnętrza.

Od lat rolety nie są kojarzone tylko i wyłącznie z ochroną przed słońcem. Obecnie zwraca się przede wszystkim uwagę właśnie na ich zdolność do podkreślenia i uzupełnienia projektów wystroju pomieszczeń. Jakość materiałów i całego osprzętu, bogata kolorystyka oraz przede wszystkim to, że rolety zamawia się na wskazany wymiar sprawiają, że ten rodzaj osłon zadowoli nawet najbardziej wymagających.

Rolety materiałowe - kolorystyka

Zaletą rolet materiałowych jest niewątpliwie to, że są lekkie i wyposażone w delikatnie wyglądający osprzęt dzięki czemu nadają pomieszczeniom subtelnego charakteru. Ich „pazurem" jest bardzo rozbudowana paleta barw. Można zatem zaszaleć z kolorem i nie przejmować się, że całość będzie wyglądać mało gustownie. Zwykle jest tak, że najpierw powstaje projekt całego wnętrza, a następnie przychodzi czas na podjęcie decyzji o stylu i kolorystyce osłon okiennych. Żeby nie popełniać błędów przy łączeniu kolorów warto poznać charakterystykę kolorów. Zacznijmy od tzw. kolorów uniwersalnych, należą do nich biel, czerń i szarość. Uniwersalność oznacza, że można je łączyć z wnętrzami wielobarwnymi; nie będą „przeszkadzać" i przyciągać uwagi, a jedynie uzupełniać całość. Inne kolory ogólnie dzielimy na zimne i ciepłe.

Do zimnych zaliczamy odcienie błękitów, fioletów oraz zieleni. Ich zastosowanie daje wrażenie chłodu, wyciszenia i sprzyja koncentracji. Z kolei do grupy kolorów ciepłych należą odcienie żółtego, czerwienie oraz odcienie pomarańczowego. Ta grupa barw ma zdolność do ocieplania wnętrz, nadawania im przytulności i ożywczego charakteru. Przy doborze można posłużyć się tzw. „kołem barw", na którym widać harmonijne połączenia kolorów. Można także urządzać wnętrza na zasadzie kontrastu; wtedy np. do jasnych ścian dobieramy rolety w ciemnych i głębokich barwach, a do wzorzystych pomieszczeń gładkie i stonowane. Będą i takie stylizacje, w których zarówno styl wnętrz, jak i osłon charakteryzuje się wykorzystaniem różnych wzorów. Wtedy lepiej zastosować jeden kolor i jego odcienie.

Rolety materiałowe we wnętrzach

Roleta materiałowa to typ osłony, w której dopływ światła regulujemy poprzez podnoszenie i opuszczanie jej materiału; nie mamy możliwości regulacji kąta padania światła. Decydując się na wybór koloru warto o tym pamiętać, bo po opuszczeniu materiału cała powierzchnia szyby zostanie przysłonięta. W pomieszczeniach dziennych (kuchnia, salon) można zastosować barwy jasne, dzięki którym, po zasunięciu osłony, w pomieszczeniach będzie panował przyjemny półcień. Z kolei kolorami można bawić się np. w pokojach dziecięcych czy sypialniach. Jeśli jednak chcemy żeby wszystkie osłony w domu były w kolorach jasnych to można wykorzystać grupę tkanin podgumowanych, w 100% zaciemniających. Wtedy w sypialni czy w pokoju dziecięcym zapanuje ciemność odpowiednia na czas odpoczynku.

Montaż tego typu rolet jest bardzo prosty. Montujemy je w świetle szyby, na skrzydło okna lub do ściany/sufitu. W sklepie internetowym Knall wszystkie grupy montażowe są wyraźnie oznaczone. Oznaczony jest także sposób osadzenia materiału: mikrokaseta, półkaseta lub bez kasety. Oczywiście wszystkie nasze rolety produkowane są na wskazany wymiar.

Blog