Idealne osłony okienne dla placówek medycznych

« Wstecz do bloga

Bez względu na to, czy mamy do czynienia z samodzielnym gabinetem lekarskim, czy też z miejscem, do którego trafiają pacjenci odwiedzający przychodnię rejonową, troska o komfort odwiedzających go osób powinna być priorytetem. Chcąc mieć pewność, że jesteśmy w stanie ją zapewnić, powinniśmy koncentrować się nie tylko na samym wyposażeniu gabinetu. Nie mniej ważne wydają się osłony okienne, które pojawiają się w nim.

Dlaczego wybór odpowiednich osłon okiennych jest tak ważny?

Często można usłyszeć, że osłony okienne dla placówek medycznych nie powinny być przypadkowe. O ile jednak wszyscy się z tym zgadzają, o tyle nie wszyscy są w stanie odpowiedzieć na pytanie o to, dlaczego należy poświęcać im tak wiele uwagi. Tym, co różni gabinet medyczny od innych przestrzeni publicznych jest przeświadczenie o tym, że zapewnienie bezpieczeństwa pacjentowi jest w jego wypadku czymś więcej niż tylko chronieniem go przed typowymi zagrożeniami. Owszem, pacjent musi mieć zagwarantowane to, że w placówce medycznej nie będzie mu za ciepło lub za zimno i że zostaną wyeliminowane przeszkody architektoniczne, które mogą być dla niego utrudnieniem. Nie mniej ważny jest jednak jego komfort.

Osoba udająca się do gabinetu lekarskiego niemal zawsze ma ku temu ważny powód. Obawia się o swoje zdrowie, nie zawsze ma jednak ochotę na to, aby dzielić się swoimi lękami z osobą inną niż sam lekarz. Jakby tego było mało, postawienie trafnej diagnozy przeważnie wymaga czegoś więcej niż wywiadu lekarskiego. Badania zwykle nie należą do najprzyjemniejszych z perspektywy pacjenta. Bywają bolesne, często wiążą się też z koniecznością częściowego odsłonięcia ciała przed lekarzem. Pacjent decyduje się na to to mając pewność, że nikt poza lekarzem nie będzie tego świadkiem. Lekarz troszczy się o to, aby podczas badania do gabinetu nie wszedł nikt niepowołany. Starannie dopasowane osłony okienne dają zaś gwarancję tego, że osoba badana będzie chroniona przed ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz.

Nie tylko bezpieczeństwo – co jeszcze przesądza o dużym znaczeniu rolet i żaluzji?

Już sama świadomość tego, jak ważne są osłony okienne dla komfortu pacjenta sprawia, że trudno pozwolić sobie na kwestionowanie ich znaczenia. Nie można jednak zapominać o tym, że rolety i żaluzje w placówkach medycznych są istotne także z kilku innych powodów:

  • Pozwalają na dokładnie taką regulację światła słonecznego, która nie tylko nie utrudnia lekarzowi wykonywania należących do niego obowiązków, ale sprawia, że stają się one prostsze.
  • Przyczyniają się do tego, że pomieszczenie sprawia wrażenie bardziej przytulnego, co wydaje się mieć szczególnie duże znaczenie, gdy trafiają do niego mali pacjenci.
  • Chronią gabinet lekarski przed szybkim wychłodzeniem zimą i przesadnym nagrzewaniem się latem.
  • Pozwalają na zmniejszenie wydatków zarówno na ogrzewanie, jak i na klimatyzację pomieszczenia.
  • Stanowią ochronę przed hałasami z zewnątrz, które często utrudniają koncentrację.

Warto pamiętać też o tym, że starannie dobrane żaluzje i rolety podnoszą prestiż gabinetu. Trudno oczekiwać, że będą one wiodącym kryterium stosowanym przy wyborze konkretnego specjalisty. Z pewnością jednak ich staranny dobór przyczyni się do tego, że łatwiej można wywrzeć dobre wrażenie na potencjalnym pacjencie.

gabinet-lekarski.jpg (158 KB)

Na co zwracać szczególną uwagę wybierając osłony okienne do placówek medycznych

Jeszcze zanim zaczniemy szukać odpowiedzi na pytanie o to, jakie rodzaje rolet i żaluzji sprawdzą się najlepiej w placówce medycznej, musimy skoncentrować się na innym zagadnieniu. Dotyczy ono tego, na co należy zwracać szczególną uwagę poszukując tych odpowiednich. Nie od dziś wiadomo przecież, że nie wszystkie rozwiązania są jednakowo dobre.

Placówki medyczne są specyficznymi miejscami, nic więc dziwnego, że to właśnie bezpieczeństwo pacjenta jest tą kwestią, która jest poruszana szczególnie często podczas ich urządzania. Jeśli żaluzje i rolety nie są w stanie w wystarczający sposób chronić jego prywatności, należy zrezygnować z ich zakupu. Nawet niska cena nie jest w stanie zrekompensować strat, jakie ponosi się, gdy pacjent odczuwa dyskomfort podczas badania ze względu na ryzyko jego podejrzenia przez przypadkowych przechodniów.

Bezpieczeństwo pacjentów nie wiąże się jednak wyłącznie z ich komfortem. Wybierając osłony okienne dla placówek medycznych należy pamiętać, że powinny one posiadać odpowiednie atesty. Ani pacjent, ani lekarz nie mogą obawiać się, że żaluzje w każdej chwili mogą zerwać się, a lamele – połamać. Warto pamiętać też o tym, że nie ma tu miejsca na modele, które są wykonane z łatwopalnych materiałów. Dobrze jest też mieć na uwadze, że żaluzje i rolety muszą być rzeczywistą ochroną przed słońcem. Wybierając je należy więc pamiętać o specyficznych warunkach panujących w konkretnym gabinecie, w tym choćby o poziomie jego nasłonecznienia oraz usytuowaniu okien. Tylko w ten sposób można zyskać pewność, że wybrane rozwiązanie rzeczywiście będzie nas chronić przed nadmiarem promieni słonecznych.

Wybierając żaluzje i rolety dobrze jest też mieć na względzie to, że lekarz w ciągu kilkunastu minut potrafi wykonać przynajmniej kilka czynności wymagających zróżnicowanego natężenia światła. Gdy bada pacjenta, stara się, aby do gabinetu dostawało się jak najmniej światła, a tym samym – aby jego wnętrze nie było widoczne z zewnątrz. Kiedy jednak analizuje wyniki badań, w tym zwłaszcza zdjęcia rentgenowskie, musi mieć dostęp nie tylko do sztucznego oświetlenia, ale i do światła dziennego. Mając to na uwadze trudno dziwić się, że za najlepsze uchodzą te osłony okienne, których ustawienie może być z łatwością modyfikowane i dostosowywane do indywidualnych potrzeb.

Jakie osłony okienne wybrać do placówki medycznej?

Gdy wiemy już, na jakie aspekty związane z wyborem rolet i żaluzji zwracać szczególną uwagę, możemy przystąpić do analizy konkretnych typów osłon okiennych, które możemy znaleźć w sklepie internetowym Knall. Z pewnością bez trudu natrafimy na takie, które sprawdzą się znakomicie w gabinecie.

Żaluzje drewniane

Żaluzje drewniane kojarzą się nam zwykle z rozwiązaniami, które pięknie się prezentują. Często można usłyszeć, że to właśnie ich atrakcyjność wizualna jest ich największym atutem. Zwolennicy takiego podejścia mogą być więc zaskoczeni dowiadując się, że mamy do czynienia z propozycją, którą warto zainteresować się w kontekście placówek medycznych. Gdy jednak przeanalizujemy to wszystko, co wiemy na temat tej grupy żaluzji, szybko dojdziemy do wniosku, że mają one co najmniej kilka zalet uzasadniających wprowadzenie ich właśnie do gabinetu lekarskiego.

  1. Rozwiązania wykonywane na wymiar – a takie właśnie można zamówić w sklepie internetowym Knall – można dostosować do indywidualnych potrzeb kupującego, można więc liczyć na nie także w przypadku większych przestrzeń.
  2. Ich intuicyjna obsługa sprawia, że można z dużą łatwością zmieniać położenie lameli zapewniając komfort i bezpieczeństwo pacjentowi, a jednocześnie ułatwiając pracę lekarzowi.
  3. Estetyczny wygląd podnosi prestiż placówki medycznej i sprawia, że pacjenci czują się w niej bardziej swojsko.
  4. Trwałość drewna jako materiału stosowanego w produkcji osłon okiennych sprawia, że można liczyć na wieloletnie użytkowanie żaluzji.
  5. Żaluzje są odporne na uszkodzenia mechaniczne.

O zakupie żaluzji drewnianych warto pomyśleć zwłaszcza wtedy, gdy gabinet lekarski mocno się nagrzewa. Są znane z tego, że chronią wnętrze nie tylko przed nasłonecznieniem, ale i przegrzaniem. Nabiera to szczególnego znaczenia w okresie letnim, gdy pacjenci marzą o tym, aby w gabinecie przywitał ich przyjemny chłód.

Rolety dzień-noc

Jeśli żaluzje drewniane wydają się nam zbyt klasycznym rozwiązaniem, a nam zależy na tym, aby osłony okienne w gabinecie lekarskim przypominały o tym, że jest on placówką nowoczesną, dobrym pomysłem okaże się z pewnością możliwość skorzystania z rolet dzień-noc. Te już od lat są opisywane jako nie mające sobie równych. Królują przy tym zarówno w placówkach publicznych, jak i w firmach. Są też interesującą propozycją skierowaną do klientów indywidualnych.

Tym, co wyróżnia je na tle innych rozwiązań, jest przede wszystkim specyficzna konstrukcja. Składają się na nie dwie warstwy materiału, z których jedna jest przezroczysta, podczas gdy druga ma funkcję kryjącą. Tkanina jest ułożona tak, aby tworzyć układające się naprzemiennie pasy. Pozwala to na niezwykle proste kontrolowanie tego, ile światła dostaje się do wewnątrz pomieszczenia. Roletami dzień-noc można sterować ręcznie, rośnie jednak również popularność tych, które są sterowane automatycznie. Zwykle są one nieco droższe, sprawdzą się jednak znakomicie w gabinecie medycznym pozwalając lekarzowi na zmienianie natężenia światła wpadającego do pomieszczenia bez konieczności odchodzenia od biurka.

Plusem rolet dzień-noc jest również to, że – podobnie jak żaluzje drewniane – mogą być one wykonywane na wymiar. Pozwala to na dopasowanie ich do potrzeb każdej placówki medycznej. Klienci decydują zresztą nie tylko o rozmiarze rolet, ale również o tym, w jakiej kolorystyce mają być one utrzymane.

Żaluzje fasadowe

Jeśli placówka medyczna jest stosunkowo nowym budynkiem, najprawdopodobniej jej znakiem rozpoznawczym jest obecność dużych przeszkleń. Choć jednak znane są one z tego, że świetnie się prezentują, mogą być sporym wyzwaniem, gdy chce się ograniczyć dostęp światła słonecznego do gabinetu lekarskiego. W takim wypadku warto rozważyć zakup i instalację zewnętrznych żaluzji fasadowych – eleganckich, stylowych, a jednocześnie charakteryzujących się wyjątkową funkcjonalnością.

Żaluzje fasadowe zapewniają nie tylko utrudniony dostęp do gabinetu chroniąc go przed zakusami złodziei. Jednym z ich znaków rozpoznawczych jest również intuicyjne sterowanie przyczyniające się do tego, że korzystające z nich osoby mogą zmieniać natężenie światła słonecznego w gabinecie nie odrywając się od swoich obowiązków. Żaluzje tłumią hałasy dochodzące z zewnątrz, chronią gabinet przed nagrzaniem się, zimą zaś uniemożliwiają wydostawanie się z niego ciepłego powietrza. Co warte podkreślenia, utrudniają dostrzeżenie z zewnątrz, co dzieje się w gabinecie i to nawet pomimo tego, że nadal jest w nim jasno i przytulnie.

Blog

Sprawdź również.

Osłony okien jesienią i zimą

Osłony okien jesienią i zimą

Osłony okien jesienią i zimą Konieczność osłaniania okien często może się kojarzyć z wiosną i latem czyli porami roku, podczas których ochronimy wnętrza...

Więcej »

Wszystkie artykuły i porady »