Osłona okien domu letniskowego

Nieduży domek położony poza miastem to świetne miejsce odpoczynku w weekend lub spędzenia czasu podczas wakacji. Często zdarza się również, że taki dom staje się miejscem zamieszkania gospodarzy od wiosny do jesieni. Zielone tereny podmiejskie, okolice jezior, gór czy morza – to wymarzone miejsca lokalizacji.

Domy takie budowane są lub remontowane w różnych stylistykach różniąc się tym samym wyglądem i oczywiście wielkością. Ma to też wpływ na wielkość okien. Niemniej jednak bez względu na wielkość takiego domku warto zadbać, aby okna były dobrze osłonięte. Całodzienny upał sprawia, że wieczorem trudno jest zasnąć. Dlatego dom powinien być dobrze zabezpieczony przed nagrzewaniem. Wieczorem powinno być w nim chłodno i przyjemnie żeby po całodziennym przebywaniu w ogrodzie czy wycieczkach można było komfortowo odpocząć.

Stylowe wnętrze

Dom letniskowy ma swój własny styl; czasami nawet odmienny od tego, w którym urządzone jest mieszkanie w mieście. Okolica oddalona od miasta sprawia, że i stylistyka całości staje się nieco inna. Więcej zieleni i kwiatów, większa przestrzeń sprzyja rozwiązaniom rustykalnym. Przywracaniu życia starym sprzętom czy przedmiotom. Różnym dodatkom, które być może pokrywałyby się kurzem na strychu, a tu zyskują drugie życie. Pozornie nic do siebie nie pasuje, a jednak całość jest harmonijna i pełna ciepła. Natura króluje nie tylko na zewnątrz ale również wewnątrz.

Tutaj bardzo dobrym pomysłem stają się rolety rzymskie szyte z naturalnych materiałów. Łatwo je zdjąć i wyprać, a przy tym są bardzo dekoracyjne i funkcjonalne. Mogą zastąpić firanki jeśli wybierzemy delikatniejszą jasną tkaninę lub stać się zasłonami jeśli materiał będzie grubszy i nieprzepuszczający promieni słonecznych. Materiał wzmocniony jest specjalnymi szprosami, które estetycznie go podtrzymują. Jeśli dom utrzymany jest w stylistyce drewnianej idealnie sprawdzą się żaluzje drewniane. A jeśli chcemy przenieść się stylistycznie na południe Europy to żaluzje drewniane można także zamówić w kolorze białym.

Jeśli domek letniskowy nie jest urządzony w konkretnym stylu to można zdecydować się na rolety materiałowe lub żaluzje aluminiowe. To osłony bardzo uniwersalne i łatwo dopasują się do różnych wnętrz. Duży wybór kolorystyki pozwoli dobrać je do wyglądu pomieszczeń.

Dodatkowe zalety

Poza tym, że osłony chronią przed nadmiernym nagrzaniem i są stylowym dopełnieniem wyglądu wnętrz mogą pełnić także inne funkcje.

Przede wszystkim warto pomyśleć także o ochronie przed owadami. Domki letniskowe są pięknie otoczone zielenią (często znajdują się też w pobliżu wody), a to oznacza towarzystwo komarów, much, pszczół, os itp. Moskitiery rozwiążą problem ich pojawiania się wewnątrz domu bez konieczności zastosowania preparatów typu wtyczki czy spray. Ich drobna siatka zatrzyma nawet najmniejszego owada.

Jeśli domek ma użytkowe poddasze to jego okna także powinny być dobrze osłonięte, bo poddasze nagrzewa się najszybciej i najbardziej. Osłony do okien dachowych pomogą ograniczyć ten problem. Ich wysoka jakość i estetyka zapewniana przez marki Fakro i Velux sprawi, że pomieszczenia poddasza będą stylowo urządzone i dobrze chronione przed słońcem.

I wreszcie każdy pobyt w takim domku dobiega końca i trzeba go dobrze zabezpieczyć na czas „poza sezonem”. Szczególnie jeśli znajduje się dalej od domu w mieście i trudno wpadać do niego w jesienne czy zimowe weekendy. Jeśli stylistyka elewacji na to pozwoli to można zastanowić się nad założeniem rolet zewnętrznych, które mogą być ochroną przed ewentualnym włamaniem. Osłonią też szyby przed zniszczeniem spowodowanym np. przez gałęzie mogące uderzyć w okno przy silniejszym wietrze.

 

Blog