Osłony okienne w aranżacji wnętrz cz. 2

« Wstecz do bloga

Dzisiaj kontynuujemy temat roli osłon w aranżacjach wnętrz. W tym temacie na pierwszy plan wysuwa się ich dopasowanie do stylu wystroju w jakim chcemy zaprojektować nasz dom czy mieszkanie. W dopasowaniu do wystroju główną rolę odgrywa kolorystyka i materiały osłon.

Materiały osłon okiennych

W materiałach osłon okiennych w ostatnich latach kluczowa jest ich naturalność. Związane jest to przede wszystkim z eko trendami w wystroju wnętrz. Materiały naturalne sprawdzają się głównie w stylach minimalistycznych, ale biorąc pod uwagę mieszanie się poszczególnych stylów (np. scandi boho) sprawdzają się właściwie zawsze. Naturalne tkaniny to rolety rzymskie oraz dekoracyjne zasłony. To także żaluzje drewniane. Rolety rzymskie i zasłony szyte są z tych samych tkanin dlatego znajdziemy tu podobne kolory i dekoracyjne desenie. Żaluzje drewniane produkowane są z kolei z lipy syberyjskiej lub bambusa. Na szczególną uwagę zasługuje tu bambus ponieważ w trendach wystroju na rok 2022 pojawia się jako jeden z najbardziej popularnych materiałów. Dotyczy to dodatków w postaci niewielkich stolików czy kufrów jednak jako materiał osłon okiennych także będzie idealnym rozwiązaniem.

Jeśli chodzi o materiały to nie można w tym miejscu zapomnieć o dodatkach, które często są przysłowiową „kropką nad i” i potrafią nadać wnętrzom niesamowitego klimatu. Dlatego chcemy rozszerzyć naszą ofertę o narzuty i osłony poduch. Wykorzystanie tkanin identycznych jak w zasłonach i roletach rzymskich pozwoli stworzyć dodatki idealnie podkreślające klimat całości. Łączenie stylów pozwala na odrobine szaleństwa i ożywianie minimalistycznej przestrzeni ciepłymi i kolorowymi dodatkami.

Kolory

Kolorystyka związana jest z projektem wnętrza. Osłona okienna może być neutralnym tłem lub akcentem kolorystycznym. W ofercie znajdują się osłony w kolorach ziemi, ale także barwy ostrzejsze, przykuwające uwagę i rzucające się w oczy. Osłony materiałowe czy żaluzje mogą mieć także ozdobne desenie.

Przy doborze kolorystyki trzeba także zwracać uwagę na wielkość wnętrz. W mniejszych przestrzeniach warto postawić na jasne barwy żeby nie zmniejszyć ich optycznie i nie przytłoczyć. Jasne kolory mają zdolność do rozświetlania pomieszczeń i sprawiania, że wydają się one bardziej przestronne.

Funkcjonalność

Funkcjonalność łączy się ze skutecznością osłony wnętrz przed słońcem. Stopień osłony zależy zaś od funkcji pomieszczeń.

Zacznijmy jednak od stylu. Mamy tu do wyboru klasyczne osłony czyli rolety i żaluzje oraz dekoracyjne zasłony. Rolety i żaluzje znajdują się w ścisłej przestrzeni okna, natomiast zasłony zajmują także przestrzeń wokół. Nad wyborem warto zastanowić się nie tylko w odniesieniu do stylu wystroju, ale także w odniesieniu do wielkości pomieszczeń.

We wszystkich rodzajach osłon mamy do wyboru różnorodne kolory. Barwy jasne sprawdzają się bardzo dobrze w przestrzeni salonu często połączonego z kuchnią, co tworzy otwartą i przestronną całość. Przebywamy w niej najczęściej dlatego powinna być ona dobrze doświetlona. Dlatego właśnie najlepsze będą tu jasne kolory, które przytłumią światło, ale nie zaciemnią wnętrz. W przypadku zasłon i rolet rzymskich można także postawić na delikatniejszy materiał pełniący rolę firan.

Z kolei w sypialni gdzie powinno być chłodniej i która powinna być dobrze zaciemniona także nocą (ochrona przed nocnymi światłami) można wykorzystać barwy ciemniejsze. W przypadku rolet materiałowych można również wybrać materiały podgumowane całkowicie zaciemniające tzw. black out.

Z kolei intensywne barwy mogą być akcentem kolorystycznym lub podkreślać charakter wnętrza np. w pokoju dziecięcym.

Różnorodność

Oferta osłon jest bardzo różnorodna. Kolorystyka to jedno. Druga istotna rzecz dotyczy wykonania. Poza osłonami z materiałów naturalnych mamy także wysokiej jakości rolety materiałowe i żaluzje aluminiowe. Obie kategorie są bardzo uniwersalne jeśli chodzi o dopasowanie do wystroju.

Różnorodność pozwala dobrać osłonę do charakteru i funkcji wnętrza oraz do projektu wystroju. Sprawia, że każdy może zaspokoić swój indywidualny gust i potrzeby.

Blog

Sprawdź również.

Z oknem na Skandynawię

Z oknem na Skandynawię

Z oknem na Skandynawię Wnętrza w stylu skandynawskim cechuje prostota, jasne barwy oraz funkcjonalność. To jeden z najpopularniejszych stylów, w którym...

Więcej »

Wszystkie artykuły i porady »