Rolety i żaluzje vs zasłony cz. 1

Temat związany z wyborem sposobu osłony okien pojawia się często w pytaniach naszych Klientów. Dlatego regularnie poświęcamy mu wpisy na blogu. Dzisiaj zaczynamy porównanie rolet/żaluzji z dekoracyjnymi zasłonami.

Pozornie odpowiedź może być oczywista – są osoby, które zawsze wybiorą tylko i wyłącznie zasłony, a są takie, dla których istnieją tylko rolety lub żaluzje. Zależy to przede wszystkim od gustu i sposobu w jakim mają być urządzone wnętrza. Jednak są osoby, którym trudno się zdecydować, a i gusta jak wiadomo bywają zmienne.

Dlatego we wrześniu na blogu porównujemy te dwa sposoby osłaniania okien wskazując zalety poszczególnych rozwiązań. Dzisiaj o roletach i żaluzjach.

Zalety rolet i żaluzji

Główna zaleta rolet i żaluzji to idealne wpasowanie w przestrzeń okna. Z tego względu bardzo dobrze sprawdzają się w mniejszych wnętrzach. Wpasowanie w ramę okienną nie zabiera przestrzeni wokół okna i dzięki temu nie pomniejsza optycznie pomieszczenia. W ten sposób wnętrze staje się bardziej przestronne.

Rolety i żaluzje pozwalają regulować dostęp światła do pomieszczenia. To daje możliwość korzystania z naturalnego światła, a jednocześnie wpływania na obniżenie temperatury we wnętrzu w trakcie upałów. Lamele klasycznych żaluzji aluminiowych można uchylić przy całkowicie zasuniętej osłonie; tak samo lamele żaluzji drewnianych. Materiał rolet z kolei można zatrzymać w dowolnym miejscu szyby.

Warto także pamiętać, że osłony typu rolety i żaluzje można dobrać do okien nietypowych. Dotyczy to okien dachowych – tu mamy produkty przeznaczone do osłony właśnie tego typu okien. Dotyczy to także okien o nietypowych kształtach. Tutaj sprawdzają się rolety plisowane tzw. plisy, które można dopasować np. do łuków.

Jeśli chodzi o rozmiary to rolety/żaluzje sprawdzą się zarówno w oknach mniejszych jak i przy dużych przeszkleniach. Zamawianie osłon na wymiar ma tę zaletę, że przy składaniu zamówienia można wskazać potrzebny rozmiar  i w ten sposób dobrać je do indywidualnych potrzeb. Plusem jest też to, że rozmiary okien w poszczególnych pomieszczeniach mogą się różnić, a dzięki zamawianiu osłon na wymiar we wszystkich można mieć identyczny rodzaj osłon.

Rolety i żaluzje w stylizacji wnętrza

Tutaj uwagę trzeba zwrócić na bardzo duży wybór. Wśród rolet i żaluzji mamy wiele podkategorii, które współgrają z wnętrzami projektowanymi w różnych stylistykach. Można zatem dobrać je do modnych loftów, dużych minimalistycznych przestrzeni czy mniejszych przytulnych pomieszczeń.

Żaluzje drewniane i rolety rzymskie charakteryzuje wykorzystanie przy produkcji naturalnych materiałów. Z tego względu idealnie wpasowują się w ekologiczne trendy urządzania wnętrz. Ponadto współgrają z stylizacjami minimalistycznymi, ale nie pozbawionymi naturalnego ciepła. Żaluzje aluminiowe, rolety materiałowe czy rolety dzień/noc są z kolei bardzo uniwersalne. Można dopasować je do wnętrz projektowanych w różnych stylach.

Kolorystyka zarówno rolet jak i żaluzji jest rozbudowana więc łatwo również dobrać je do wyglądu wnętrz pod tym względem. Kuchnia i salon lubią kolory jasne, które nie przytłumiają bardzo naturalnego światła. Pokoje dziecięce chcą być kolorowe, a sypialnie bardziej zaciemnione. W przypadku rolet i żaluzji paleta kolorystyczna pozwala mieć w całym domu jeden rodzaj osłon, a przy tym dobrać je kolorystycznie do poszczególnych wnętrz.

Blog