Art deco w wystroju wnętrz

« Wstecz do bloga

Dzisiejszą część bloga poświęcamy kolejnemu stylowi, który będzie pojawiał się w wystrojach wnętrz w roku 2019 – art deco. To styl, który jest zupełnym przeciwieństwem tak modnego od kilku lat stylu skandynawskiego. Nie ma w nim nic z minimalizmu. Niedługo będzie obchodził swoje 100-tne urodziny; moda często zatacza koło i wraca, ale dotyczy to tylko rzeczy wyjątkowych. Odznaczających się czymś niepowtarzalnym, co dostrzegamy ponownie po dłuższej nieobecności i co, mimo upływu lat, ma zdolność do wpasowania się we wnętrza, łącząc tradycję z nowoczesnością.

Styl art deco był pierwszym w historii, który obiegł cały świat; kraje azjatyckie, Europa, Stany Zjednoczone – wszędzie można było zauważyć elementy art deco. Jego początków trzeba szukać w latach 20. ubiegłego wieku, a nazywany bywa często stylem lat 30.. Zatem szalone dwudziestolecie międzywojenne, czas działający na wyobraźnię. Elegancja, często przepych, piękne materiały, rewie, niezapomniana muzyka – lata 20. i 30. mają w sobie coś czego nie da się zapomnieć, a co wraca teraz także do wystroju wnętrz.

Art deco – cechy charakterystyczne

Na wstępie trzeba zwrócić uwagę, że art deco jest raczej zarezerwowane dla większych przestrzeni; odnawiane kamienice z wysokimi pokojami, apartamentowce z mieszkaniami o znacznej powierzchni, domy. To styl, któremu potrzebna jest powierzchnia, której nie zdominuje.

W zamyśle projektantów styl ten miał tworzyć nowy kształt klasyki, miał być odbiciem powojennego postępu gospodarczego. Piękno przedmiotów użytkowych przestało dominować nad ich funkcjonalnością, a zaczęło ją dopełniać. Art deco to nic innego jak sztuka użytkowa, uporządkowana forma mająca odznaczać się przede wszystkim wysoką jakością. Elegancja, porządek, wysmakowane drobiazgi, naturalne materiały (takie jak drewno), szkło, złocenia, kryształ, kamień – słowa, które powtarzają się przy charakterystyce stylu.

Art deco cechuje jednolita i stonowana kolorystyka, kolory: białe, szare, beżowe i czarne. Współczesne art deco to często połączenie jasnych barw z ciemnymi dodatkami i meblami. Same meble cechuje masywność lecz dzięki proporcjonalności i zgeometryzowanej formie nie sprawiają wrażenia „ciężkich". Geometryczne kształty są tu zróżnicowane – prostokątne i okrągłe. Mamy formy o ostrych i ściętych kantach, ale także liczne zaokrąglenia. Kształty obłe pojawiają się np. w stolikach o okrągłych blatach czy biurkach o łukowatym kształcie, choć dla tego rodzaju mebli częściej zarezerwowane są kształty ostre. Natomiast zaokrąglenia dominują w kanapach, sofach, fotelach – charakterystyczne są ich opływowe kształty, zaokrąglone zagłówki i oparcia.

W art deco nie można zapominać o powierzchniach mebli, których główną ozdobą jest dekoracyjny fornir, często są też lakierowane lub emaliowane na wysoki połysk. Czasami pojawiają się dodatki w postaci złoceń, laki czy masy perłowej. Z kolei meble wypoczynkowe obite są tkaniną gładką lub ozdobioną prostym, geometrycznym wzorem; w obiciach stosuje się także skórę.

Styl art deco to także dbałość o szczegóły w wykończeniu wnętrz. Podłogi są tu drewniane, a posadzki (kuchnia, łazienka) zdobią płytki w kolorystyce czarno białej. Klamki, lampy, żyrandole – wszystko powinno być dopasowane. Królestwem dodatków z pewnością będą tu targi staroci i antykwariaty.

Blog

Sprawdź również.

Z oknem na Skandynawię

Z oknem na Skandynawię

Z oknem na Skandynawię Wnętrza w stylu skandynawskim cechuje prostota, jasne barwy oraz funkcjonalność. To jeden z najpopularniejszych stylów, w którym...

Więcej »

Co słychać w trendach dekoratorskich

Co słychać w trendach dekoratorskich

Jak zwykle na początku roku na naszym blogu przyglądamy się nowym trendom w dekoracjach wnętrz. Co się zmieniło, a co nadal jest modne. Jakie kolory znikną,...

Więcej »

Wszystkie artykuły i porady »