Rolety i żaluzje vs zasłony cz. 2

« Wstecz do bloga

We wrześniu na blogu porównujemy dwa typy osłaniania okien – rolety/żaluzje oraz zasłony. W dzisiejszej części czas na przybliżenie produktu jakim są dekoracyjne zasłony. Na pytanie: rolety/żaluzje czy zasłony nie da się odpowiedzieć w sposób jednoznaczny. Bardzo wiele zależy tu po prostu od indywidualnych preferencji. Jednak dla wielu osób decyzja ta może nie być łatwa dlatego przybliżamy te dwa typy produktów.

Zasłony i firany to absolutny klasyk w temacie osłaniania okien. Jednak w nowoczesnych projektach coraz rzadziej występują razem. Dlatego zwykle posługujemy się określeniem „dekoracyjne zasłony”, które pełnić mogą także funkcje firan. Rodzaj produktu może zależeć np. od funkcji pomieszczenia. W pomieszczeniach, które mają być bardziej doświetlone można zdecydować się na materiały lżejsze, przepuszczające więcej promieni słonecznych. Z kolei do pokoi, które mają być bardziej zacienione można wybrać tkaninę grubszą.

Zalety zasłon

Główną zaletą zasłon dekoracyjnych jest właśnie zdolność do łączenia różnych funkcji w zależności od rodzaju tkaniny. Można zastosować najbardziej klasyczne połączenie i osłonić okna firanami i zasłonami łącząc delikatny materiał jednych z grubszą tkaniną drugich. W ten sposób w ciągu dnia, po rozsunięciu zasłon, okno i wnętrze pozostaną osłonięte firaną. We wnętrzach urządzanych w stylach minimalistycznych stosuje się natomiast tylko jeden rodzaj tkaniny. Przy rozsuniętym materiale wnętrze jest pełne światła. W tym wypadku fakturę materiału można dopasować do rodzaju pomieszczenia. Na przykład w salonie materiał może być cieńszy w jasnym kolorze; po zasunięciu wnętrze pozostanie rozświetlone. W sypialni natomiast grubsza faktura tkaniny osłoni wnętrze zarówno przed słońcem w ciągu dnia, jak i przed blaskiem latarni nocą.

Obecnie dekoracyjne zasłony stają się coraz modniejsze dlatego coraz częściej pojawiają się w projektach wystroju wnętrz. Warto pamiętać, że materiały z których szyje się zasłony są naturalne dzięki czemu idealnie wpasowują się w modę na ekologiczne rozwiązania w dekoracjach.

Zasłony w stylizacji wnętrza

Zasłony mają zdolność do ocieplana wnętrz dlatego bardzo dobrze sprawdzają w dużych wnętrzach z dużymi oknami. Duży wybór kolorów tkanin daje możliwość dopasowania ich do indywidualnych projektów. W większych pomieszczeniach można stosować różne kolory tkanin oraz wybierać takie, które zdobią dekoracyjne desenie np. motywy roślinne. Obecnie osłony okienne to nie tylko sposób na ochronę przed promieniami słońca w celu obniżenia temperatury w domu. To także istotny element wystroju; dlatego różnorodność tkanin ma zaspokoić najbardziej wymagające gusta. Jednak w pomieszczeniach mniejszych lepiej sprawdzą się materiały gładkie i jasne, które nie wpłyną na ich optyczne pomniejszenie. Zasłona nie wpasowuje się w przestrzeń okna tak jak roleta czy żaluzja dlatego warto zadbać o odpowiedni wybór jej koloru, po to aby nie przytłoczyła całości mniej przestronnego wnętrza.

W dużych wnętrzach, w których powierzchnia zasłony będzie także duża wygodnym rozwiązaniem będzie montaż karniszy elektrycznych. Dzięki nim rozsuwanie i zsuwanie tkaniny będzie komfortowe; szczególnie jeśli dodatkowo materiał, z którego są uszyte jest także grubszy. Karnisze elektryczne wyposażone są w system zapobiegający nieestetycznemu bujaniu tzw. miękki start/stop. Sterowanie elektryczne ułatwi korzystanie z zasłon w dużych rozmiarach, ale także karnisz przez cały czas utrzyma ich estetyczne ułożenie. Przy dużej powierzchni tkaniny, nawet upiętej, przesuwanie może wpłynąć na równe ułożenie zasłon. Przesuwanie materiału za pomocą mechanizmu elektrycznego likwiduje ten problem.

Blog

Sprawdź również.

Wystrój wnętrz 2019 – co nowego

Wystrój wnętrz 2019 – co nowego

Rozpoczęcie roku 2019 już za nami czas zatem sprawdzić jakie trendy będą obowiązywały w wystroju wnętrz. Początek roku to najlepszy czas na to, aby...

Więcej »

Markizy knall - najlepsze na lato

Markizy knall - najlepsze na lato

Co prawda wiosna w tym roku trochę leniwie, ale jednak nadchodzi. Najwyższy czas żeby pomyśleć o tym w jaki sposób przygotować dom i ogród na przyjemne...

Więcej »

Wszystkie artykuły i porady »