Inteligentny dom – krok w przyszłość

« Wstecz do bloga

Mówiąc najprościej dom inteligentny to budynek, który został wyposażony w nowoczesne technologie w celu zwiększenia wygody i bezpieczeństwa mieszkańców. Jedną z jego kluczowych cech jest zdolność do zwiększenia energooszczędności w użytkowaniu i eksploatacji budynku.

Rozwój technologii niewątpliwie wpływa na nasze codzienne życie. Wykorzystujemy ją w pracy i w domu. Ma nam pomagać robić coś szybciej i sprawniej, szybciej się komunikować, zwiększać poczucie bezpieczeństwa; można by wymieniać jeszcze długo. W skrócie technologia ma nam ułatwiać życie. Idea budownictwa inteligentnego jest stosunkowo nowa i z pewnością w dalszym ciągu jeszcze nie bardzo powszechna. Jeszcze do niedawna, inteligentny budynek był synonimem czegoś ekskluzywnego i elitarnego. Jednak obecnie systemy inteligentnego domu mają coraz bardziej przystępną cenę i z pewnością za chwilę będą powszechnie stosowane lub nawet niezbędne.

Przyczynia się do tego fakt rosnącej świadomości konieczności ograniczania zużywanej energii. Ponadto dyrektywa Parlamentu Europejskiego z roku 2010 nakłada na kraje członkowskie obowiązek, aby od początku roku 2019 wszystkie nowo budowane budynki publiczne, a od początku 2021 roku wszystkie nowe projekty domów powstające w krajach Unii Europejskiej były opracowywane z myślą o możliwie jak najniższym zużyciu energii. W budowanym budynku inteligentna instalacja może być oparta na tradycyjnym okablowaniu. W istniejącym, jeśli chcemy uniknąć kucia ścian i remontu, stosuje się zwykle radiowe systemy bezprzewodowe. Projekt instalacji inteligentnej musi być oparty o szczegółową analizę potrzeb oraz wymagań mieszkańców.

Jak inteligentny dom ułatwia codzienne funkcjonowanie

W przeszłości każda z wykorzystywanych w domu instalacji miała jedno zadanie i indywidualną automatykę z osobnymi sterownikami i pilotami, np. system alarmu czy kocioł grzewczy. W momencie kiedy w domach pojawiały się nowe i coraz nowocześniejsze instalacje: klimatyzacja i wentylacja, różnorodne oświetlenie, rolety (wewnętrzne i zewnętrzne), multimedia czy nawadnianie ogrodu, pojawił się też kłopot związany z oddzielnym sterowaniem. Inteligentne technologie w tym wypadku powstały na bazie potrzeby połączenia poszczególnych systemów w jeden w celu jednolitego i łatwego sterowania.

Praca domu inteligentnego opiera się na pracy komputera – rozbudowanego sterownika, który zbiera i przetwarza sygnały pochodzące z czujników rozmieszczonych w domu oraz ogrodzie. Słowa – klucze, które pojawiają się na hasło „inteligentny dom" to przede wszystkim:

  • Komfort - wygoda posługiwania się systemem inteligentnego domu opiera się na zdalnym wykonywaniu za użytkowników szeregu czynności kontrolnych i zarządzających.
  • Bezpieczeństwo – rozpoczęcie procedur alarmowych, zabezpieczających lub odstraszających z chwilą pojawiania się na zewnątrz lub wewnątrz budynku sytuacji niebezpiecznych: ruch na zewnątrz trakcie nieobecności mieszkańców – wysłanie informacji do właścicieli i biura ochrony, ale także zapalenie oświetlenia, opuszczenie rolet czy blokada drzwi; wewnątrz: czujniki dymu, czadu, gazu usypiającego, zalania itp.
  • Oszczędności w użytkowaniu budynku – szacunkowo instalacja inteligentna pozwala zaoszczędzić ok. 30% kosztów. Odpowiednio skonfigurowana wpływa na zużycie energii elektrycznej i gazu. Przykładowo: współpracując z czujnikami ruchu wyłączy światło kiedy nikogo nie ma w pomieszczeniu, wyłączy klimatyzację po otwarciu okna/drzwi na taras, obniży temperaturę i odłączy od sieci elektrycznej niepotrzebne urządzenia na czas nocnego snu i/lub nieobecności domowników, nie uruchomi sytemu nawadniania ogrodu jeśli niedawno padał deszcz.

Blog

Sprawdź również.

Wszystkie artykuły i porady »