Dekoracyjne materiały osłon okiennych

« Wstecz do bloga

Tkaniny dekoracyjne często są tym co decyduje o stylu wnętrza. To jaki wzór wybierzemy, gdzie pojawią się dekory i jak skomponujemy całość to jedna z najważniejszych decyzji podejmowanych przy planowaniu lub zmianach wystroju.

Nauczyliśmy się myśleć, że tkaniny dekoracyjne to obicia mebli, koce i poduchy, różnego rodzaju kilimy lub dywany. Jednak to nie tylko to. Osłony okienne to obecnie jeden z istotniejszych elementów wnętrza – różne ich rodzaje, dekoracyjne materiały i wysoka jakość osprzętu sprawiają, że jest w czym wybierać. Okna potrzebują osłon, a oferta w zakresie kolorów i wzorów na tkaninach pozwoli z łatwością dopasować je do stylu, w którym chcemy urządzić nasze wnętrze.

Modne wzory
Dobór koloru, wzoru i faktury tkaniny osłony okiennej nie tylko dopełni wystrój wnętrza, ale także nada mu określonego charakteru. Trzeba oczywiście pamiętać żeby dekorów nie było za dużo i żeby były utrzymane w jednym stylu; ponadto mniejsze wnętrza wolą jaśniejszą kolorystykę, tak aby nie wydawały się optycznie mniejsze.

Kwestie wzorów na tkaninach także podlegają modzie, oto kilka najmodniejszych w tym roku:

  • Wzory geometryczne – dla osób lubiących wyraziste aranżacje. Przy większej przestrzeni intensywne kolory i wyraziste wzory przyciągną uwagę i dodadzą wnętrzu energii. Trójkąty, romby, kwadraty, linie i koła bardzo dobrze sprawdzą się zarówno w nowoczesnych, jak również w bardziej klasycznych stylizacjach. Jednak przy tego rodzaju wzorach pozostałe elementy wnętrza (ściany, obicia czy inne dodatki) powinny pozostać gładkie.
  • Desenie botaniczne czyli urban jungle – motywy roślinne takie jak duże liście, kwiaty czy pnącza to jeden z najpopularniejszych trendów 2020. Tego rodzaju dekory także można znaleźć na tkaninach osłon okiennych. Styl urban jungle bardzo dobrze współgra z drewnem oraz kolorami białymi szarym; ważne żeby została zachowana równowaga pomiędzy wzorem osłony, a pozostałymi elementami pomieszczenia.
  • Pastele – jeśli nie jesteśmy wielbicielami wyrazistych dekorów w oknach pastele cały czas pozostają w modzie. Materiały osłon w delikatnych pastelowych barwach mogą być świetnym tłem dla mocniejszych barw lub wyraźnych deseni na ścianie czy meblach. Ponadto pastele bardzo dobrze komponują się z metalicznymi dodatkami we wnętrzu – miedzią, złotem lub mosiądzem.
  • Japandi - inspiracja Japonią. W wystroju to połączenie stylów skandynawskiego i japońskiego. Najlepsze materiały, naturalna kolorystyka i pewna doza surowości. W osłonach okiennych oznacza to kolory ziemi i neutralne wzory.
  • Błysk – połyskujący materiał ma dodać wnętrzu elegancji. Nuta glamour sprawdzi się w stylu nowoczesnym, klasycznym i art deco. Błyszcząca tkanina osłony doda wnętrzu charakteru, ale jest też wymagająca jeśli chodzi o inne dodatki. Pamiętajmy żeby pozostałe elementy podkreśliły błysk zamiast wprowadzić przesyt czy chaos.

Rodzaje osłon
Tkaniny ozdobne to przede wszystkim rolety rzymskie i zasłony ozdobne. Tutaj wybieramy z rozbudowanej oferty zarówno kolorów, jak i wzorów na taninach. Na stronie internetowej Knall wystarczy „kliknąć" w dany wzór tkaniny, aby zobaczyć go w powiększeniu i/lub przeczytać opis poszczególnych grup tkanin.

Także rolety materiałowe dzień noc zasługują tu na uwagę – nie są produkowane z tkanin naturalnych tak jak rolety rzymskie i zasłony, jednak oferta kolorystyczna jest rozbudowana, a jakość osprzętu bardzo wysoka. Ponadto przy składaniu zamówienia możemy także dobrać kolor osprzętu pasujący do tkaniny i stylu wnętrza.

Blog

Sprawdź również.

Wszystkie artykuły i porady »