Dekoracja okien – na co warto zwrócić uwagę wybierając osłonę

« Wstecz do bloga

Kwestie związane z dekoracją okien są ważne z wielu względów; dotyczą estetyki wyglądu wnętrza, funkcjonalności wnętrza, a także dopełnienia stylu całego wystroju domu czy mieszkania. Możliwości w tym temacie jest bardzo wiele, zaczynając od wyboru kolorystyki, przez faktury materiałów, a kończąc na sposobach montażu.

Decyzja związana z tym w jaki sposób osłonimy okno może całkowicie odmienić wnętrze. Często można się spotkać z przekonaniem, że to co znajduje się w przestrzeni okiennej jest mniej istotne niż sam wystrój wnętrza. Nic bardziej mylnego.

Okna są naszym łącznikiem z przestrzenią zewnętrzną; zapewniają dostęp światła i świeżego powietrza, a to w jaki sposób zaaranżujemy okno będzie wpływało na styl i charakter całego pomieszczenia

Okienne czary – mary

Własna przestrzeń. Bardzo ją cenimy. Planując wystrój mieszkania czy domu chcemy, aby przebywanie w nim było dla nas jak najbardziej komfortowe. To przecież nasz azyl. Miejsce, do którego codziennie wracamy, które pozwala mam odpocząć i nabrać nowej energii do działania.
To co umieszczamy w oknach potrafi „zaczarować" nasze wnętrze; sprawić że wyda się ono większe lub zatuszować jego mankamenty.

Okna mogą charakteryzować zarówno różne kształty, jak i wymiary np. okna panoramiczne, dachowe, balkonowe, wykuszowe. Dobrze dobrana dekoracja nie tylko ma zdolność podkreślenia samego okna, ale także widoku znajdującego się za nim. Tłem okna jest ściana i dlatego cały ten obszar musi być traktowany jako całość, to z kolei sprawia, że przy pomocy osłon okiennych możemy wpływać na poprawę niedoskonałości związanych z rozmiarem i proporcjami pomieszczenia.

Właściwy dobór dekoracji okiennych ma szczególne znaczenie przy mniejszych pomieszczeniach. Tu musimy zadbać nie tylko o względy czysto dekoracyjne, ale i (może przede wszystkim) te związane z optycznym wrażeniem wielkości pomieszczenia. Tu osłonę powinna charakteryzować przede wszystkim subtelność. Przewaga rolet opiera się tu głównie na tym, że nie wychodzą one poza obszar okna, dzięki czemu ściana pozostaje w pełni odsłonięta. To z kolei sprawia, że wydaje nam się, że jest jej więcej i tym samym optycznie całe pomieszczenie staje się bardziej przestrzenne. Z podobnych względów powinniśmy pamiętać również o przewadze kolorów jasnych nad ciemniejszymi.

Istotny w aranżacji okna jest również materiał, z którego są wykonane osłony. Element ten tworzy klimat całego pomieszczenia. Tu możemy wybierać z szerokiej gamy faktur i funkcji materiałów, z których są one produkowane np. rolety rzymskie, materiałowe, dzień-noc, drukowane, a także drewniane i aluminiowe.
Plusem osłon w postaci rolet jest też to, że nigdy nie będą utrudniać dostępu do okien.

Kolorystyka osłony okna

Dekoracja okna może łączyć się kolorystycznie z innymi elementami aranżacji w sposób  harmonijny lub przeciwnie może tworzyć akcent kontrastowy, którego zadaniem będzie przełamanie barw i ożywienie całości wystroju.
Kolor wpływa też na tworzenie naturalnego światła. Odcienie ciepłe, takie jak np. żółć, złoto czy ziemiste czerwienie będą akcentem ocieplającym i doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach, które są mniej nasłonecznione. Z kolei kolory neutralne np. brązy, beże, zgaszone pomarańcze czy różne odcienie niebieskiego będą kojące i pomogą zniwelować mocne światło słoneczne.
Ponadto należy pamiętać, że kolory jasne mają zdolność optycznego powiększania pomieszczeń. Nie oznacza to wcale, że przepuszczają światło (wiele osób się tego obawia). Na przepuszczalność światła ma wpływ rodzaj materiału, z którego osłona jest wykonana, nie zaś jej kolor.

Blog

Sprawdź również.

Wszystkie artykuły i porady »