Żaluzje drewniane niezmiennie w modzie cz. 2

Tak moda na żaluzje drewniane nie przemija. Drewno jako dodatek lub uzupełnienie wystroju wnętrza jest bardzo stylowe. Jego zaletą jest też to, że pasuje do różnych stylów w jakich urządzane są mieszkania; tych bardziej nowoczesnych i takich, które mają bardziej tradycyjny wygląd. No i ten klimat – drewno potrafi nadać wnętrzom niepowtarzalnego charakteru.

Od kilku lat drewno przechodzi swego rodzaju renesans i zdecydowanie częściej pojawia się w projektach architektonicznych. Przyczyną jest popularność wystroju wnętrz w stylu skandynawskim i innych, dla których jest on bazą np. scandi boho czy new nordic. Tutaj podstawą są materiały naturalne, obok drewna to len, bawełna czy wiklina. Z surowego drewna projektuje się w tych stylach podłogi, meble oraz dodatki w postaci np. niewielkich stolików.

Przy tego typu zestawieniach niezastąpione są żaluzje drewniane. Stanowią dopełnienie wystroju i podkreślają jego klimat. Projektowane w różnych odcieniach drewna bez problemu dopasują się także do kolorystyki.

Żaluzje drewniane w praktyce

Żaluzje drewniane zbudowane są z poziomo ułożonych listew tzw. lameli, które osadzone są na drewnianym osprzęcie. Listwami żaluzji drewnianych (identycznie jak w żaluzjach klasycznych) regulujemy stopień dopływu światła do pomieszczenia. Listwy ustawiamy pod dowolnym kątem, całkowicie zakrywamy lub całkowicie podciągamy do góry odsłaniając wnętrze. Sterujemy listwami za pomocą mechanizmu sznurkowego, estetyczną gałką także wykonaną z drewna.

Listwy żaluzji mają trzy różne szerokości: 25mm, 50mm oraz 65mm. Szerokość lameli wpływa na sposób montażu, ale także określa wielkość pomieszczenia w jakim może pojawić się żaluzja. I tak lamele o szerokości 25mm lepiej skomponują się z pomieszczeniami mniejszymi. Możemy je montować do ściany, sufitu lub okiennej ramy. Żaluzje drewniane z lamelami o szerokości 50mm lub 65mm estetycznie skomponują się z większymi przestrzeniami, a tym samym oknami. Tutaj, z uwagi na ciężar osłony, zaleca się montaż do ściany lub sufitu.

Estetyka żaluzji drewnianych

Utrzymanie żaluzji drewnianych w czystości jest bardzo proste i nie sprawia większych problemów. Do podstawowej pielęgnacji wystarczy sucha, miękka szmatka i środek do pielęgnacji drewna. Spryskujemy nim powierzchnię listew, a następnie wycieramy je do sucha. Raz na jakiś czas lub w przypadku pojawienia się większych zabrudzeń można użyć wilgotnej szmatki zamoczonej w wodzie z delikatnym detergentem (najlepiej również takim, który przeznaczony jest do czyszczenia drewna). Trzeba natomiast pamiętać żeby potem wytrzeć całą powierzchnię do sucha. Przy żaluzjach drewnianych warto też brać pod uwagę charakter pomieszczeń, w których chcemy je zamontować. Jeśli są to pomieszczenia bardziej narażone na występowanie wilgoci takie jak np. kuchnia czy łazienka to trzeba zadbać o ich bardzo dobrą wentylację. Drewno, jako materiał naturalny, pod wpływem wilgoci może się niszczyć i odkształcać.

Sklep internetowy Knall oferuje różne rodzaje osłon drewnianych, zarówno pod kątem rodzaju drewna jak i szerokości lameli. Wszystkie rodzaje osłon produkowane są na indywidualnie podany wymiar i można je dopasowywać do ram okiennych o różnych, także niestandardowych rozmiarach.

Blog