Welur w stylizacji wnętrz

Powraca moda na welur, materiał kojarzony przede wszystkim z przepychem ponieważ w przeszłości zarezerwowany był dla rodów królewskich oraz szlacheckich. Przez jakiś czas welur był uznawany za zbyt „ciężki” w stylizacji wnętrz jednak teraz wraca i to wielkim stylu. Welur jest materiałem bardzo trwałym i należy do grupy materiałów pluszowych obok aksamitu, welwetu i pluszu.

Welur od roku 2020 jest jednym z najgorętszych trendów w stylizacji wnętrz.  Poza trwałością charakteryzuje się miękkością i lekkim połyskiem, ale jego główną zaletą jest to, że nadaje pomieszczeniom ciepłego klimatu. Dlatego chętnie wykorzystywany jest w na większych przestrzeniach, których wygląd ociepla.

Gdzie pojawia się welur? W dodatkach oraz obiciach mebli – sof, foteli czy puf. Jednak my chcemy zwrócić uwagę na to, że z weluru powstają piękne ozdobne zasłony. Welurowe story kojarzą się z przestrzenią dawnych dworków i pałaców. Obicia mebli, okrycia i boczne osłony łóżek oraz właśnie zasłony. Ten miękki i połyskliwy materiał potrafi zmienić zwykłe wnętrze w klimatyczną i pełną ciepła przestrzeń.

Zasłony z weluru

Welur – materiał w przeszłości przeznaczony dla rodów szlacheckich i wykorzystywany w produkcji zasłon już od średniowiecza dzisiaj jest znowu chętnie wykorzystywany w projektach wnętrzarskich. Wśród materiałów pluszowych odznacza się miękkością i lekkim połyskiem dlatego idealnie sprawdza się jako tkanina dekoracyjnych zasłon. Układa się w piękne i miękkie fałdy. Jest tkaniną grubszą, ale nie sztywną. Tworzy klimat przytulny z lekką nutą ekskluzywności.

W przeszłości welurowe zasłony mogły być kojarzone głównie ze stylami art deco czy glamour obecnie pojawiają się również w projektach bardziej minimalistycznych i eklektycznych. Wszystko zależy od pomysłu na wystrój, do którego dopasowuje się odpowiedni kolor zasłon i decyduje czy mają być one delikatnym dopełnieniem projektu czy też mocnym akcentem kolorystycznym.

Kolorystyka zależy też od wielkości pomieszczeń. W większych przestrzeniach można zdecydować się na barwy ciemniejsze czy mocne akcenty kolorystyczne. W mniejszych wnętrzach, w których mają pojawić się zasłony lepiej sprawdzą się barwy stonowane, nie wpływające bardzo na optyczne zmniejszenie przestrzeni.

Zalety welurowych zasłon

Poza tym, że welur jest materiałem bardzo pięknym oraz eleganckim i potrafi nadać wnętrzom wyjątkowego, ciepłego klimatu jest również materiałem bardzo trwałym. Dlatego wykorzystywany jest również jako obicie mebli. Zasłony uszyte z weluru na długi czas zachowają swój estetyczny i elegancki wygląd. Dodatkowo, ponieważ jest to tkanina grubsza, skutecznie osłoni wnętrza przed słońcem i nagrzewaniem. Po zasunięciu zasłony we wnętrzu zapanuje głębszy cień i pozostanie ono chłodniejsze.

Zasłony w naszym sklepie szyte są na wymiar dlatego można dobrać je do mniejszych i większych wnętrz. Ponadto w ofercie mamy również karnisze elektryczne. Karnisze elektryczne idealnie podtrzymają tkaninę zasłony welurowej w większym rozmiarze. Ponieważ welur jest materiałem masywniejszym to automatycznie zasłona przeznaczona do dużych okien będzie cięższa co może utrudniać jej przesuwanie, a w efekcie odsłanianie i zasłanianie okien. Karnisz elektryczny sprawi, że przesuwanie dużej powierzchni zasłony będzie bezproblemowe. Wyposażony jest w system „miękki start/stop” zapobiegający bujaniu się materiału po zatrzymaniu; dodatkowo system zatrzyma materiał kiedy napotka on przeszkodę.

Blog