6 sposobów na ciekawskich sąsiadów - czyli jak zasłonić okno przed sąsiadami

« Wstecz do bloga

Nikt nie lubi osób, które własne życie uważają za na tyle nieciekawe, aby poświęcać uwagę aktywnościom podejmowanym przez sąsiadów. Niestety, osób takich nie jest wcale mało. Ciekawscy sąsiedzi to zmora bloków wielorodzinnych na dużych osiedlach. Nie brakuje ich jednak również w dzielnicach składających się z domów wolnostojących. I choć często słyszymy, że najlepszym sposobem na uporanie się z nimi jest ignorowanie podejmowanych przez nich aktywności, wcale nie musimy godzić się na realizację takiego scenariusza. Poniżej przedstawiamy Wam kilka innych rozwiązań, wcale nie mniej atrakcyjnych i skutecznych.

1. Firany i zasłony

Jeśli cenimy sobie rozwiązania, które są z powodzeniem stosowane już od lat, połączenie firan i zasłon wydaje się strzałem w dziesiątkę. Choć firany przepuszczają światło słoneczne i sprawiają, że pomieszczenie nie musi tonąć w mroku za dnia, nie pozwalają na dostrzeżenie tego, co dzieje się wewnątrz domu. Sytuacja zaczyna się komplikować dopiero wtedy, gdy jesteśmy zmuszeni do użycia sztucznego światła, aby rozjaśnić pomieszczenie. W tym samym momencie można jednak rozwiązać problem korzystając z zasłony. Ta ostatnia nie musi być zresztą rozwiązaniem standardowym. Dziś w sprzedaży furorę robią również tak zwane zasłony zaciemniające – zapewniające całkowite odcięcie pomieszczenia od światła słonecznego.

Za zainteresowaniem firanami i zasłonami przemawia i to, że te, które dziś są w sprzedaży różnią się zasadniczo od rozwiązań, które do tej pory dominowały na rynku:

  • zasłony elektryczne są idealną opcją, gdy obawiamy się problemu z ich rozsuwaniem i zasuwaniem,
  • wykonanie zasłon i firan z materiałów o właściwościach antystatycznych utrudnia osadzanie się na nich kurzu, a co za tym idzie – gwarantuje też rzadsze ich pranie,
  • bogate wzornictwo i kolorystyka pozwalają na wprowadzanie zasłon i firan do wielu pomieszczeń, w tym również do takich, w których wcześniej przyjęta w nich stylistyka wykluczała stosowanie tego rodzaju oslon okiennych.

Plusem zasłon i firan jako ochrony przed zbyt intensywnie śledzącymi nasze życie sąsiadami jest i to, że mamy do czynienia z rozwiązaniami, które są relatywnie tanie. Jeśli więc nie lubimy ciekawskich ludzi a przy tym kochamy częste zmiany wystroju wnętrz – trudno o lepszą opcję.

zaslony2.jpg (256 KB)

2. Rolety rzymskie

Często możemy usłyszeć, że osoby, które mają dość ciekawskich spojrzeń, powinny możliwie jak najszybciej zainwestować w rolety. Jest w tym wiele prawdy, co jednak zrobić, gdy klasyczne rolety materiałowe wydają się nam rozwiązaniami mało atrakcyjnymi wizualnie? Odpowiedzią na to pytanie mogą być rolety rzymskie – solidne, piękne i nietuzinkowe.

Rolety rzymskie są zwykle opisywane jako kompromisowe rozwiązanie, z jakim mamy do czynienia, gdy nie wiemy, czy stawiać na klasyczne rolety, czy na zasłony. Można dopasować je do praktycznie każdego stylu. Są funkcjonalne i z pewnością poradzą sobie nie tylko z odwróceniem uwagi wścibskiego sąsiada od naszych okien. Można na nie liczyć także wtedy, gdy ma się dość intensywnych promieni słonecznych utrudniających pracę i niepotrzebnie nagrzewających pokój w upalne dni.

Dziś w sprzedaży dominują lekkie rolety rzymskie wykonane z naturalnych materiałów. Ich producenci nie ograniczają się przy tym do rozwiązań o standardowych rozmiarach. Dla nikogo zaskoczeniem nie powinna być moda na rolety rzymskie na wymiar. Jeśli więc mamy dom z dużymi przeszkleniami – szczególnie kuszący dla zbyt ciekawskich przechodniów – nie musimy obawiać się, że nie będziemy w stanie wprowadzić do niego tego rodzaju rozwiązania.

Czy kupując rolety rzymskie powinniśmy na coś szczególnie uważać? Warto pamiętać o tym, że materiały, z których są szyte, charakteryzują się różnym stopniem przepuszczalności światła. Przed zakupem dobrze więc zastanowić się, jakie są nasze potrzeby w tym zakresie. Chęć uchronienia się przed ciekawskimi spojrzeniami nie musi przecież skazywać nas na pomieszczenie tonące w mroku.

3. Żaluzje fasadowe

Duże okna w nowych domach kuszą nie tylko ciekawskich sąsiadów. Często są też przedmiotem zainteresowania osób, które zastanawiają się nad tym, czy nie można wzbogacić się naszym kosztem. W jednym i w drugim przypadku rozwiązaniem naszych problemów mogą się okazać żaluzje fasadowe.

Żaluzje tego rodzaju są zaliczane do zewnętrznych osłon okiennych. Zwracają przy tym na siebie uwagę nie tylko dlatego, że zwiększają poziom bezpieczeństwa domu. Ich atutem jest również to, że są wyjątkowo estetyczne, a ich nowoczesny design podnosi atrakcyjność nieruchomości. Łączą w sobie wygodę użytkowania i energooszczędność. Są idealnym przykładem nowoczesnego budownictwa w praktyce, a do tego nie mają sobie równych, gdy zależy nam na tym, aby zapewnić intymność domownikom.

Żaluzje fasadowe – tak samo jak wspominane wcześniej rolety rzymskie – nie są rozwiązaniem zarezerwowanym wyłącznie dla osób fizycznych. Ich uniwersalność sprawia, że pojawiają się również w instytucjach użyteczności publicznych. Chronią przecież nie tylko przed wścibskimi sąsiadami. Ich opuszczenie zapewnia przyjemny chłód w pomieszczeniu nawet w największe upały. Mając tego świadomość trudno dziwić się, że często mówi się o nich jako o rozwiązaniach ograniczających wydatki na klimatyzację.

Może się wydawać, że żaluzje fasadowe to dość duży wydatek, jeśli zależy nam wyłącznie na większej intymności domowników. Warto jednak pamiętać o tym, że mamy do czynienia z rozwiązaniami, które poprawiają ogólny komfort życia. Nic zatem dziwnego, że popularność tych modeli systematycznie rośnie.

4. Rolety dzień noc

Jeśli szukamy nowoczesnego rozwiązania, które uchroni nas przed wścibskimi spojrzeniami, a jednocześnie nie potrzebujemy żaluzji fasadowych lub – z różnych przyczyn – nie możemy ich zainstalować, wcale nie stoimy na straconej pozycji. Na liście nowoczesnych rozwiązań, które podbijają serca kolejnych użytkowników znajdują się także rolety dzień noc.

Rolety dzień noc często są nazywane firanami i zasłonami w nowoczesnym wydaniu. Porównanie nie jest przy tym przypadkowe, bo powstają z połączenia dwóch rodzajów tkanin – przezroczystej oraz kryjącej. Rolety dzień noc odznaczają się nie tylko prostym sterowaniem, ale i możliwością korzystania z dziesiątek ustawień, dzięki czemu z łatwością można natrafić na takie, które najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Są w stanie zaciemnić pomieszczenie całkowicie, nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, aby wpuszczały do niego promienie słoneczne. Jakby tego było mało – bez względu na to, na jakie ustawienie się zdecydujemy – możemy mieć pewność, że to, co znajduje się we wnętrzu domu pozostanie niewidoczne dla sąsiadów.

Tkaniny, z których są wykonane tego rodzaju rolety, różnią się między sobą na wiele sposobów. Tylko od nas zależy więc to, w jakiej kolorystyce są utrzymane i jak są zabezpieczone przed zabrudzeniami. Nie ma więc obaw o to, że te skuteczne rozwiązanie nie będzie mogło być wprowadzone do pomieszczenia ze względu na niekompatybilność stylistyczną.

Plisy-okienne.jpg (15 KB)

5. Plisy

Jeśli mamy dość wścibskich sąsiadów, a jednocześnie liczymy się z tym, że nie dysponujemy zbyt dużym budżetem, powinniśmy zadać sobie pytanie o to, czy nie postawić na rolety plisowane. Wiele osób błędnie kojarzy je z klasycznymi modelami materiałowymi. Warto więc podkreślić, że mamy do czynienia z całkiem innym rozwiązaniem, zwracającym na siebie uwagę ze względu na szereg zalet.

Tym, co wyróżnia je na tle innych rolet jest przede wszystkim mechanizm samohamujący. To właśnie on sprawia, że możemy dowolnie sterować wysokością rolet wpuszczając światło słoneczne nie tylko z dołu, ale również z góry. Co więcej, rolety plisowane w ich najbardziej popularnym wariancie nie wymagają do sterowania ani sznurka, ani łańcuszka. Zwiększa to ich żywotność i przyczynia się do tego, że rośnie poziom ich bezpieczeństwa, bo trudno o ich uszkodzenie nawet podczas dziecięcych zabaw. Plusem rolet plisowanych jest również ich niewielki rozmiar. Żaden zbyt ciekawski sąsiad nie będzie mógł dowiedzieć się, co robimy, gdy jesteśmy sami w domu. Tymczasem my nie będziemy mieć najmniejszych problemów choćby z otworzeniem okna. Jakby tego było mało, rolety plisowane mogą być montowane na co najmniej kilka sposobów. Są idealną opcją dla osób wynajmujących mieszkania, bo bez trudu można wykorzystać do ich montażu specjalne uchwyty – bez konieczności wiercenia w ramie okiennej lub w ścianie.

Plisy różnią się między sobą kolorystyką, co ułatwia ich dopasowanie do wnętrz utrzymanych w nieoczywistej tonacji. Kupując je warto jednak zwrócić uwagę również na to, że nie zawsze są wykonywane z takich samych materiałów. W rezultacie możemy liczyć nie tylko na klasyczne tkaniny, ale również na takie, które mają właściwości antystatyczne i termoizolacyjne. Plisy mogą więc nie tylko zwiększyć poziom naszej intymności, ale i ograniczyć wydatki na ogrzewanie.

6. Proste, sprawdzone triki

Jeśli podobają nam się duże przeszklenia, a jednocześnie mamy dość osób, które wolą żyć naszym życiem niż swoim własnym, możemy skorzystać z kilku prostych trików. Najpopularniejszym jest oklejenie okien specjalną folia. Ta pozwala nam na obserwowanie tego, co dzieje się poza domem, sprawia jednak, że my nie jesteśmy widoczni dla osób znajdujących się na zewnątrz. Folia w nowoczesnym wydaniu odbija też promienie słoneczne, nie musimy więc obawiać się, że nasze mieszkanie latem będzie nieustannie nagrzewać się z dużą intensywnością.

Jeśli folia nie przemawia nam do przekonania, w tych oknach, które zapewniają sąsiadom szczególnie dobrą widoczność postawmy pnące się do góry rośliny. Nie zasłonią nas one całkowicie, ale z pewnością utrudnią obserwowanie naszych aktywności. Takie rozwiązanie ma zresztą jeszcze jeden plus niemożliwy do zignorowania. Obecność roślin z pewnością poprawi komfort funkcjonowania w domu oczyszczając powietrze i ułatwiając nam oddychanie. Jeśli nie radzimy sobie najlepiej z roślinami doniczkowymi, ciekawym rozwiązaniem może okazać się komoda umiejscowiona w strategicznym miejscu, a na niej – elementy ozdobne odwracające od nas uwagę.

Blog

Sprawdź również.

Rolety i żaluzje vs zasłony cz. 2

Rolety i żaluzje vs zasłony cz. 2

We wrześniu na blogu porównujemy dwa typy osłaniania okien – rolety/żaluzje oraz zasłony. W dzisiejszej części czas na przybliżenie produktu jakim są...

Więcej »

Wszystkie artykuły i porady »