Osłona pomieszczeń biurowych przed słońcem

« Wstecz do bloga

Wakacje powoli się kończą i czas wracać do rzeczywistości. Niestety. Jednak zbliżająca się powoli jesień to także piękna i słoneczna pora roku. Wycieczki rowerowe za miasto i spacery w parku pełnym kolorowych liści pomogą złagodzić tęsknotę za latem.

Nie złagodzą jednak promieni słonecznych wpadających do biura. O to musimy zadbać sami. Końcówka lata i jesień to dni wciąż pełne słońca, a pomieszczenia biurowe powinny być równie dobrze przed nim osłonięte jak te znajdujące się w domu. Niekomfortowy upał i ciągłe mrużenie oczu z pewnością nie pomogą skupić się na pracy.

Osłaniać ale nie zaciemniać

W osłanianiu przed słońcem okien w miejscu pracy istotne jest to żeby zmniejszyć temperaturę panującą w pomieszczeniu, ale jednocześnie móc w nim pracować bez konieczności zapalania sztucznego oświetlenia.

W pomieszczeniach biurowych bardzo dobrze sprawdzają się wertikale i to one głównie kojarzone są z ochroną przed słońcem powierzchni biurowych lub miejsc typu czytelnie, biblioteki, szkoły, uczelnie czy szpitale i urzędy. Pionowo ułożone pasy materiału można ustawiać pod dowolnym kątem co zapewnia dopływ naturalnego światła oraz łatwy dostęp do okien. Można je także stosować przy dużych przeszkleniach idealnie sprawdzą się więc w salach konferencyjnych, aulach uczelni czy większych biurowych pomieszczeniach. Dodatkowo np. w gabinetach lekarskich czy kosmetycznych można stworzyć z nich ścianki działowe, które zapewnią intymność pacjentom.

Dobrym rozwiązaniem w biurze będą też żaluzje aluminiowe perforowane. Na powierzchni poziomych listew (lameli) znajdują się małe dziurki. Dzięki temu nawet po ich całkowitym zasłonięciu do wnętrza dostaje się lekko przytłumione naturalne słoneczne światło.

Ochrona zewnętrzna

Jeśli zastanawiamy się nad wyborem osłon zewnętrznych to w budynkach przeznaczonych na pomieszczenia biurowe zastosowanie znajdą przede wszystkim rolety typu screen. Z pewnością osłony zewnętrzne najskuteczniej zapobiegają nagrzewaniu pomieszczeń zatrzymując promienie słoneczne przed powierzchnią szyby, a rolety typu screen tworzy siatka rozpraszająca naturalne światło, ale nie blokująca go więc w biurze będzie odpowiednio jasno. Siatka jest także zabezpieczeniem okien np. silniejszym wiatrem, a dodatkowo także przed wpadającymi do środka owadami.

Innym rozwiązaniem mogą być żaluzje fasadowe. Działają identycznie jak żaluzje wewnętrze – zbudowane są z poziomych lameli, które można ustawiać pod dowolnym kątem i zapewniać sobie dopływ światła w potrzebnym stopniu. Jednak tutaj po całkowitym zasłonięciu lameli w środku trzeba będzie włączyć sztuczne oświetlenie.

Blog

Sprawdź również.

Biały kolor

Biały kolor

Dlaczego wybieramy kolor biały?  Biały to kolor, który kojarzy się przede wszystkim z czystością i świeżością. Jest to barwa, która najczęściej...

Więcej »

Wszystkie artykuły i porady »