Osłony okienne – trendy na 2021

« Wstecz do bloga

Styczeń na naszym blogu upływa pod znakiem mody. Dwa tygodnie temu sprawdzaliśmy co ciekawego będzie się działo w aranżacjach wnętrz. Dzisiaj przyjrzymy się temu jakie osłony okna będą pasowały do obowiązujących trendów.

Dekoracja okienna to sposób na podkreślenie aranżacji wyglądu całego wnętrza. Osłona chroni pomieszczenia przed nadmiernym nasłonecznieniem i zasłania je przed widokiem z zewnątrz. Jednak równie ważna jest jej funkcja związana właśnie z dekoracją wnętrz.

Warto wiedzieć co piszczy w modowej trawie.

Natura cały czas w modzie
Naturalne materiały i dodatki cały czas są wysoko na liście dekoratorów wnętrz. Dlatego jeśli lubimy style pokrewne skandynawskiemu, vintage lub pochodzący z Japonii wabi – sabi warto poznać ofertę drewnianych żaluzji, rolet rzymskich i dekoracyjnych zasłon.

Drewno wydaje się nie mieć wieku – cały czas niezmiennie pojawia się w aranżacjach. Jego sekret leży właśnie w naturalności i niepowtarzalności. Nie ma dwóch takich samych kawałków drewna. Ta cecha przenosi się na charakter żaluzji drewnianych wykonanych z lipy syberyjskiej lub bambusa. Jeśli chcemy żeby to żaluzje chroniły nasz dom przed słońcem to ten typ osłon jest idealny do nieustannie modnych wnętrz, w których króluje natura. Żaluzje drewniane działają identycznie jak aluminiowe; zbudowane są z poziomych listew, których nachylenie reguluje dopływ światła. Listwy drewniane są masywniejsze niż listwy żaluzji aluminiowych dlatego po całkowitym zasłonięciu skuteczniej chronią przed wysoką temperaturą w środku, kiedy na dworze jest gorąco.

Jeśli natomiast wolimy delikatne i lekkie dekoracje okien to warto zastanowić się nad roletami rzymskimi lub zasłonami. Oba rodzaje osłon szyte są z tych samych naturalnych tkanin. Zasłony od jakiegoś czasu przechodzą swój renesans. Coraz częściej pojawiają się w oknach. Warto jednak pamiętać, że lepiej pasują do wnętrz przestronnych. Zajmują sporo przestrzeni wokół okna i w mniejszych pomieszczeniach mogą je optycznie pomniejszać. Natomiast przy większej przestrzeni zasłony mają niesamowitą zdolność do nadawania jej przytulności i ciepła. Tkanina wytłumia dźwięki i ociepla minimalistyczne aranżacje. Rolety rzymskie sprawdzą się natomiast w pomieszczeniach o różnej wielkości. Wkomponowane w okienną ramę będą ocieplać klimat pomieszczeń, ale w mniejszych wnętrzach nie zdominują okiennej przestrzeni.

A co z kolorami? Tu też na pierwszy plan wysuwa się natura. Must have 2021 to beż. Towarzyszy mu cała paleta barw – wanilia, czekolada, cynamon, krem, kawa latte. To kolory na myśl o których nie tylko cieknie nam ślinka, ale które w 2021 roku będą nieodłącznym elementem dekoracji wnętrz.

Co jeszcze warto wiedzieć
Jeśli jesteśmy wielbicielami aranżacji bardziej kolorowych to trend związany z naturą jest nadal jak najbardziej dla nas – zieleń roślin i kolorowe kwiaty mogą zainspirować barwne dodatki; podkreślić styl i ożywić wnętrze. 2021 to rok, w którym intensywne kolory będą ważnym elementem wystroju. Byle bez przesady. Dodatki – tak; pstrokacizna – nie.

Rok 2021 to także powrót do stylów boho i art deco. Tu jako dekoracje okien sprawdzą się ponownie zasłony i rolety rzymskie, a więc osłony wykonane z naturalnych tkanin. W art deco pojawia się kontrastowe połączenie czerni i bieli. Różnorodność kolorów takich jak purpura, czerwień, turkus czy cała gama pasteli to z kolei domena boho. Można zaszaleć kolorystycznie z wyborem rolet lub zasłon i stworzyć wnętrze w unikatowym stylu. Na osłonach okiennych pojawiają się też dekoracyjne nadruki, różnego rodzaju printy np. z motywem roślinnym.

Jednak z nadrukami i intensywnymi, ciemniejszymi kolorami trzeba być ostrożnym. W mniejszych wnętrzach lepiej postawić na jasne barwy i gładką tkaninę. Trzeba też pamiętać, że kolory są bardzo fajnym dodatkiem, ale ich przeładowanie tworzy melanż, który na dłuższą metę może nas przyprawić o ból głowy.

Blog

Sprawdź również.

Rolety rzymskie w ofercie Knall

Rolety rzymskie w ofercie Knall

Rolety rzymskie w ofercie Knall Identycznie jak wszystkie inne osłony okienne również rolety rzymskie przygotowujemy na indywidualny wymiar i...

Więcej »

Blog – odcinek numer 100!

Blog – odcinek numer 100!

Tak, już po raz setny dzielimy się tutaj wiedzą na temat dekoracji i osłon okiennych. Pokazujemy w jaki sposób osłony łączą w sobie dwie ważne cechy –...

Więcej »

Wszystkie artykuły i porady »