Jak zaaranżować okna w stylu skandynawskim

« Wstecz do bloga

Remont albo urządzanie nowego domu czy mieszkania zawsze wiążą się z decyzją w jaki sposób wnętrza mają być zaaranżowane. Od tego wszystko się zaczyna. Wraz z pojawieniem się w głowie pomysłu na to w jakim stylu mają być urządzone nasze wnętrza, pojawiają się obrazy kolorów, mebli, dodatków. Niekiedy korzystamy z pomocy dekoratora, a niekiedy sami tworzymy przestrzeń naszego domu.

Stylów w jakim możemy zaplanować wnętrze jest bardzo dużo. Dziś trochę informacji o tym co charakteryzuje styl skandynawski i oczywiście o tym jakie osłony okienne do niego pasują.

Cechy charakterystyczne dla skandynawskiego wystroju wnętrz

Bez wątpienia w ostatnich latach styl skandynawski należy do najbardziej popularnych. To co go wyróżnia to miłość do natury; oparty jest na filarach w postaci: przestrzeni i jasnego światła, jasnych kolorów, drewna, naturalnych tkanin o grubym splocie, nielicznych dodatków tworzących kolorystycznych akcent oraz praktyczności.

Im mniej tym więcej – to najlepiej charakteryzuje wnętrza urządzane w stylu skandynawskim. Towarzyszy mu bowiem przede wszystkim prostota; biel, drewno, ciepłe światło, barwne dodatki. Wnętrza są minimalistyczne, ale jednocześnie funkcjonalne, wygodne i estetyczne. Znajdziemy tu drewniane stoły, drewniane szafy i regały oraz drewniane podłogi o wyraźnych słojach, jasne sofy i dywany. Ściany są gładkie i matowe, kolor biały może mieć domieszkę delikatnej szarości lub przechodzić w barwę ecru.

Minimalizm i chłód tak charakterystyczne dla wnętrza w stylu skandynawskim przełamujemy dodatkami. Stojące lampy z ciepłym światłem oraz wszechobecne świece sprawiają, że wnętrze nabiera charakteru. Wykorzystujemy tu również sporą ilość dodatków w postaci poduch, pledów czy koców. Dodatki to też akcent kolorystyczny, możemy zastosować tu np. odcienie czerwieni, błękitu lub fioletu lub subtelne pastele. Tak naprawdę wszystko co harmonijnie łączy się z barwami dominującymi w stylu skandynawskim (bielą, szarością, beżem).

Jakie osłony okien dobrze współgrają ze stylem skandynawskim

Główna inspiracja dla stylu skandynawskiego to naturalne piękno przyrody. Nie jest surowy i ascetyczny, a wygodny i przytulny. Wnętrza są komfortowe, przestronne i ponadczasowe. A okna? Zdecydowanie odsłaniamy, styl skandynawski uwielbia światło. Odsłaniamy, co nie jest jednoznaczne z pozbawianiem ich jakiejkolwiek osłony. Przecież chcemy chronić nasze wnętrza przed nadmiernym nasłonecznieniem, niekomfortową temperaturą czy ciekawskimi spojrzeniami.

Do stylu skandynawskiego najlepiej pasować będą rolety rzymskie i żaluzje drewniane, ewentualnie rolety materiałowe. Jednak głównie ze stylem skandynawskim łączone są rolety rzymskie. Preferowane są gładkie tkaniny w kolorach bieli, jasnej szarości oraz beżu. Bogata oferta z pewnością pozwoli dopasować osłonę okna zarówno do stylu wystroju, jak i indywidualnych potrzeb, związanych np. ze stopniem nasłonecznienia pomieszczenia, a więc tym samym koniecznością silniejszej ochrony przed słońcem. Na parapecie możemy ustawić świece, kolorowy wazon lub minimalistyczną ramkę na zdjęcie. Jeśli parapet jest szeroki i niski to sprawdzi się na nim barwna poducha i koc.

To nieprawda, że okna w stylu skandynawskim mają pozostać puste; już w XVII wieku Skandynawowie montowali w oknach zwijane rolety z lnu, wełny czy bawełny. Potrzeba ochrony pomieszczeń nie tylko przed słońcem latem, ale i zimą przed utrata ciepła jest naturalna i nie powinniśmy z niej rezygnować, bez względu na to jaki rodzaj stylu wnętrza wybierzemy.

Blog

Sprawdź również.

Biały kolor

Biały kolor

Dlaczego wybieramy kolor biały?  Biały to kolor, który kojarzy się przede wszystkim z czystością i świeżością. Jest to barwa, która najczęściej...

Więcej »

Wszystkie artykuły i porady »