Jak czyścić osłony okienne

« Wstecz do bloga

Ten temat często pojawia się w zadawanych przez naszych Klientów pytaniach. Jak utrzymać osłonny okienne w czystości, tak żeby wyglądały estetycznie i na długi czas zachowały swój ładny wygląd?

Przede wszystkim należy pamiętać, że zarówno osłony wewnętrzne jak i zewnętrzne produkowane są z wysokiej jakości materiałów, których cechy między innymi dotyczą ograniczania osiadania nieczystości na tkaninach. To bardzo istotna cecha w kontekście utrzymania osłon w czystości. Powoduje, że nie musimy się martwić o to, że po założeniu osłon czas będzie nam upływał na ich ciągłym czyszczeniu – zamiast na cieszeniu się wystrojem wnętrza i chłodem, który zapewnią nam podczas upałów.

Jak czyścić osłony wewnętrzne

Dla ułatwienia podzielimy osłony wewnętrzne na dwie kategorie: lamele i materiały. Lamele czyli poziome listwy, których nachylenie reguluje ilość światła w pomieszczeniu; mają je żaluzje aluminiowe i żaluzje drewniane. Czyszczenie żaluzji aluminiowych polega po prostu na przecieraniu ich wilgotną szmatką lub specjalną szczotką do żaluzji. W przypadku żaluzji drewnianych szmatka powinna być sucha, spryskana jedynie preparatem do czyszczenia drewna. Jeśli raz na jakiś czas chcemy przetrzeć żaluzje drewniane wilgotną szmatką to potem należy wytrzeć je do sucha. Jeśli chcemy zachować estetyczny wygląd tego rodzaju osłon to nie powinniśmy ich umieszczać w oknach kuchni czy łazienki (chyba, że pomieszczenia te są bardzo dobrze wietrzone). Naturalny materiał nie lubi wilgoci.

Osłony z materiałów to z kolei wykorzystanie tkanin syntetycznych i naturalnych. Z naturalnych szyte są dekoracyjne zasłony oraz rolety rzymskie. Tu radzimy skorzystać z usług pralni, szczególnie przy dużych rozmiarach osłon i grubszej, ciężkiej tkaninie. Jeśli są one mniejsze to rolety rzymskie można prać zanurzając je w letniej wodzie z delikatnym detergentem, a następne suszyć rozwieszone. Lekkie i mniejsze zasłony natomiast można prać w pralce (zgodnie z instrukcją umieszczoną na materiale).

Z kolei rolety dzień/noc, rolety materiałowe, plisy i fotorolety wykonane są ze specjalnych impregnowanych materiałów syntetycznych, które  ograniczają ilość osiadającego kurzu. Wystarczy je przecierać specjalną miotełką do kurzu, a co jakiś czas można przetrzeć rozwinięty materiał wilgotną (nie mokrą) szmatką namoczoną w letniej wodzie z niewielką ilością antystatycznego detergentu. Tkanina musi pozostać rozwinięta do całkowitego wyschnięcia.

Jak czyścić osłony zewnętrzne

W tej grupie podstawowe kategorie to rolety zewnętrzne, żaluzje fasadowe, markizy tarasowe i balkonowe. Czyszczenie rolet i żaluzji zewnętrznych można powierzyć profesjonalnej ekipie lub zastosować np. myjkę ciśnieniową Karcher (to może sprawdzić się przy domach jednopoziomowych). Na czyszczenie najlepiej poświęcić czas pod koniec sezonu kiedy na zewnątrz jest wciąż ciepło.

Materiał markiz jest impregnowany, tak aby nie przyciągał zabrudzeń. W trakcie sezonu można czystą szczotką usuwać z nich np. liście czy gałązki. Jeśli trochę zmokną należy, po zakończeniu opadów, rozwinąć tkaninę i pozostawić ją do wyschnięcia. Materiał markiz można (po zdemontowaniu) czyścić na mokro – rozłożony przecieramy gąbką zamoczoną w wodzie z detergentem i pozostawiamy do wyschnięcia.

Czyszczenie osłon nie jest skomplikowane, wymaga oczywiście czasu, ale w zamian zatrzymujemy ich estetyczny wygląd na długo.

Blog

Sprawdź również.

Wszystkie artykuły i porady »