Prowansja w stylu wystroju wnętrz

« Wstecz do bloga

Na naszym blogu zdarza nam się wędrować po różnych częściach świata. W końcu zajmujemy się osłonami okien, a okna są widokiem na świat. Nasze blogowe wędrówki łączą się z wystrojem wnętrz i stylami w jakich można je urządzać oraz tym w jaki sposób dobierać do nich osłony okien, tak aby całość była stylowa.

Wędrowaliśmy po różnych miejscach. Ostatnio najczęściej po Skandynawii, która znana jest z harmonii z naturą, naturalności i, wbrew pozorom, ciepła. Dziś czas na piękną Prowansję. Krainę lawendy i urokliwych widoków. Wakacje powoli się kończą, a my chcemy je zatrzymać. Choćby tylko w wystroju wnętrz.

Charakterystyczne cechy wystroju prowansalskiego
Wnętrza, które są projektowane w tym stylu cechuje harmonia. Często mylnie kojarzą się z wszechobecną bielą. I tu niespodzianka – wnętrza w stylu prowansalskim są pewne barw. Wyruszamy zatem w podróż do Prowansji.

Prowansja położona w południowo – wschodniej części Francji, nad morzem Śródziemnym kojarzy się ze słońcem, wakacyjnym klimatem i relaksem. Prowansja to kamienne domy, które buduje się z jasnego wapienia, a następnie (czasami) barwi w kolorach od jasnożółtego do oranżu. Dodatkowy rys nadaje przecieranie wapnem. Podłogi zrobione są z beżowego kamienia lub terakoty w kolorze rudym. W środku jest kolorowo, a inspiracja barwami pochodzi z tego co widać za oknem, bo styl prowansalski charakteryzują delikatne kolory natury.

W Polsce skupiamy się oczywiście na wyglądzie wnętrza. Ten styl najlepiej współgra z większą przestrzenią, ale można go także zaadaptować w mniejszych mieszkaniach. Tło to wspomniane wyżej kolor i materiał podług oraz jasne ściany (w odcieniach wapiennych kamieni). Do tego meble, zrobione z drewna owocowego lub orzechowego. Mogą być w kolorze białym, ale często tu właśnie pojawiają się odcienie żółci, zieleni, niebieskiego, beżu czy szarości. Najbardziej charakterystyczne są przetarcia (tłoczenie lub frezowanie) koloru stylizujące meble na starsze. Dodatkowo mogą pojawiać się na nich rzeźbienia zawsze w motywach roślinnych: gałązki oliwne, lawenda lub winorośl W pomieszczeniach często widać połączenie różnych stylów; krzesła i łóżka w sypialniach z kutego żelaza, w salonach współczesne wygodne kanapy okryte kapami. Na ścianach duże lustra, pokryte patyną. Łazienki z ceramicznymi płytkami, a w miejscach nie narażonych na kontakt z wodą tynki strukturalne. Poprzecierane jasne meble i nie zabudowana armatura; wanna stojąca na ozdobnych nóżkach.

Styl prowansalski to przestrzeń i światło, ale sprawdzi się także na mniejszej powierzchni; optycznie ją powiększy i rozświetli. Trzeba tylko uważać żeby nie przesadzić i nie stworzyć przeładowanej karykatury Prowansji. Sprawdzą się tu minimalistyczne formy mebli nawiązujące do stylu np. delikatną ornamentyką. Do tego dodatki w postaci charakterystycznych tekstyliów, wzorów i ozdobnych detali.

Jeśli chodzi o osłonę okien to najlepiej zastosować takie, które wykonane są z materiałów naturalnych, a więc rolety rzymskie lub żaluzje drewniane. W obu przypadkach w sklepie internetowym Knall to wyboru mamy paletę jasnych kolorów: beże i biele tak charakterystyczne dla tła stylu prowansalskiego. Ewentualnie można rozważyć także kupno rolet materiałowych.

Uzupełnienie wyglądu pomieszczeń
Wystój wnętrz uzupełniają dodatki najczęściej wykonane z gliny, ceramiki, metalu, szkła. Tekstylia to bawełna i len, obowiązkowo z grubym splotem, często kreton i żakard. Na materiałach (obrusów, poszewek itp.) często pojawiają się, podobnie jak na meblach, roślinne motywy ozdobne – kwiaty lawendy, winorośl, oliwki. Kolorystyka utrzymana jest w ciepłych, pastelowych barwach. Szczególnie charakterystyczna jest tu pikowana we wzory kapa (boutis). Jako dodatki dekoracyjne wykorzystuje się po prostu przedmioty używane na co dzień: ceramikę użytkową, dzbanki, misy czy skrzynie. Kropką nad „i" są świeże kwiaty i suszone pęki ziół.

Styl prowansalski przede wszystkim nawiązuje do natury, jej barw i zapachów. Przywodzi na myśl proste przyjemności – dobre jedzenie i wino wypite w towarzystwie przyjaciół. Czy może być coś lepszego?

Blog

Sprawdź również.

Wszystkie artykuły i porady »