Nowoczesna pomoc domowa czyli o automatyce w domu

« Wstecz do bloga

W niepamięć odchodzą czasy, w których dzielna Marysia z filmu „Poszukiwany, poszukiwana" walczyła z codziennymi domowymi obowiązkami przy użyciu różnych urządzeń, które obsługiwała z mniejszym lub większym powodzeniem. Dzisiaj automatyka domowa wychodzi daleko poza różne roboty i urządzenia ułatwiające codzienne domowe obowiązki. Nowoczesna automatyka związana jest z pojęciem takim jak „inteligentny dom"/"smart home" i odnosi się do wielu aspektów funkcjonowania całego domu.

Automatyka domowa oznacza korzyści związane z funkcjonalnością, wygodą, oszczędnościami czy bezpieczeństwem. Współcześnie bardzo często jest planowana na etapie tworzenia projektów architektonicznych, ale różne innowacyjne rozwiązania można wprowadzać także w budynkach już gotowych.

Funkcjonowanie domu

Rosnąca popularność rozwiązań z zakresu automatyki domowej i tworzenia inteligentnych domów wynika przede wszystkim z ogromnej wygody związanej z codziennym funkcjonowaniem domu oraz korzyściami ekonomicznymi. Wynika również z tego, że rozwiązania tego typu przestały być dobrami luksusowymi; dynamiczny rozwój technologii wpłynął na zmniejszenie poziomu cen, a w konsekwencji na to, że klienci chętniej po nie sięgają.

Automatyka domowa to system zarządzania różnymi instalacjami np. klimatyzacją, oświetleniem, alarmami, ogrzewaniem, zraszaczami ogrodowymi, sprzętami AGD RTV, osłonami okiennymi. System można odpowiednio modyfikować i dopasowywać do własnych potrzeb. Zarządzać całością można za pomocą panelu sterowania, pilota lub nawet przy użyciu smartfona (aplikacja) więc łatwiej już być nie może.

Wygoda użytkowania łączy się z codziennym, praktycznym wykorzystaniem automatyki domowej do np. ustawienia oświetlenia, otwarcia bramy czy regulacji ustawienia rolet w zależności od pory dnia i intensywności słońca – a wszystko to robimy z dowolnego miejsca w domu lub poza nim. Automatyka to także wymierne oszczędności. Ustawienia domowych instalacji można tak konfigurować, aby działały w sposób najbardziej optymalny, a co za tym idzie oszczędny – szacuje się, że dzięki temu zużycie energii może spaść nawet o kilkadziesiąt procent. Warto pamiętać także o korzyściach związanych ze zwiększeniem bezpieczeństwa budynku. System pozwala połączyć zabezpieczenia przeciwwłamaniowe i przeciwpożarowe (czujniki, zraszacze, kamery). Ponadto sterowanie z poziomu smartfona daje dostęp do widoku z kamer i wyłączania/włączania alarmu z dowolnego miejsca; konieczny jest tu zasięg Internetu.

Automatyka domowa w Knall

W sklepie internetowym Knall dostępna jest cała zakładka z ofertą automatyki domowej. Poza produktami znajdują się tam także informacje o tym, co warto sprawdzić zanim zdecydujemy się na skorzystanie z danego rozwiązania w gotowym budynku. Dzięki temu nic nas nie zaskoczy przy zakładaniu poszczególnych elementów automatyki.

Wśród dostępnych produktów oczywiście znajdują te, które pozwalają sterować osłonami okiennymi; zewnętrznymi i wewnętrznymi. Dzięki nim można regulować stopień zaciemnienia/ochrony przed nagrzewaniem z dowolnego miejsca, a więc dostosowywać je do panujących warunków atmosferycznych. W ten sposób np. markiza tarasowa zwinie się automatycznie przy silniejszych podmuchach wiatru, a roleta zewnętrzna opuści i ochroni okno w momencie np. gwałtownych opadów gradu.

Oferta obejmuje także systemy kamer i alarmów, które sprawiają, że dom jest bezpieczny podczas naszej nieobecności. Znajdują się w niej również produkty sterujące bramami garażowymi i wjazdowymi.

Blog

Sprawdź również.

Wszystkie artykuły i porady »