Verticale knall – komfort i estetyka w użytkowej przestrzeni publicznej

« Wstecz do bloga

Ochrona wnętrz przed słońcem jest tym, co sprawia, że czujemy się w nich komfortowo. Przyjemny półcień, a co za tym idzie przyjemna temperatura; ponadto intymność przebywania w domowej przestrzeni. Tak, osłony okienne są niezbędnym elementem wystroju wnętrz. Nie tylko chronią je przed nadmiernym nasłonecznieniem, ale są także elementem dekoracyjnym. Odpowiednio dobrane do stylu urządzenia wnętrz podkreślają ich charakter i spójnie dopełniają całości wyglądu.

Osłony okienne spełniają podobne funkcje w przestrzeni publicznej. Przede wszystkim osłaniają przed słońcem, ale wpływają również na estetykę. Wnętrza tego typu także powinny być zadbane, a osłony dobrane do ich wyglądu oraz kolorystyki. Wyobraźmy sobie biura, urzędy, szpitale, sądy, szkoły i uczelnie, biblioteki czy inne miejsca publiczne z niczym nie osłoniętymi oknami. Tym bardziej, że w takich pomieszczeniach okna są duże, a często zajmują całą ścianę. Bez odpowiednich osłon praca lub pobyt w nich byłyby delikatnie mówiąc mało przyjemne.

Jednym z najpopularniejszych sposobów na skuteczną i estetyczną osłonę przed słońcem przestrzeni użyteczności publicznej są velticale. Verticale to pionowe żaluzje wykonane z pasów materiału (lameli) umieszczonych pionowo.

Zalety verticali
Veticale przede wszystkim przeznaczone są do dużych okien, a także szklanych powierzchni będących jednocześnie ścianą budynku. Ich kluczową zaletą jest to, że chroniąc pomieszczenia przed słońcem nie zaciemniają ich całkowicie. Naturalne światło jest przytłumione i nadal można z niego korzystać bez konieczności uruchamiania sztucznego oświetlenia.

W tego rodzaju osłonach pionowe pasy materiału umieszcza się na szynie, która montowana jest do ściany/sufitu. System sterowania jest samohamujący dzięki czemu materiał utrzymuje się w jednej pozycji bez efektu bezwładnego i nieestetycznego zwisania. Przy pomocy mechanizmu sterującego pasy można ustawić w pozycji całkowicie zasłoniętej lub uchylać je pod dowolnym kątem. Można także w całości zsunąć wszystkie pasy na jeden bok okna. Sterowanie ręczne może zostać zastąpione elektrycznym.

Paleta barw materiałów verticali jest rozbudowana, do wyboru są także różne jego struktury. Jasne kolory mają zdolność do optycznego powiększania mniejszych przestrzeni. Natomiast kolorowe i teksturowane mogą podkreślić styl przestronnych pomieszczeń. Dodatkowo należy pamiętać, że verticale można także wykorzystać do tworzenia ścianek działowych. To rozwiązane może się sprawdzić np. w gabinetach lekarskich lub kosmetycznych.

Przy wyborze verticali do pomieszczeń użyteczności publicznej można też wybrać takie, które są wyposażone w atest higieniczny (PZH) oraz atest niepalności (ITB).

Systemy verticali w Knall
W sklepe internetowym Knall oferujemy verticale w systemie Classic. Można w nich wybrać pionowe pasy materiału w dwóch szerokościach; 89mm i 127mm. Różnice w szerokości pasów (lameli) mają znaczenie w odniesieniu do wielkości pomieszczenia, w którym ma być zamontowany vertical oraz sposobu w jaki najczęściej będzie używany. Materiał o szerokości 127mm sprawdzi się przede wszystkim w dużych pomieszczeniach, w których są duże przeszklenia; jeśli chodzi o sposób korzystania z verticali to ta szerokość lameli jest wygodniejsza kiedy częściej będą one tylko odchylanie (bez częstego przesuwania na jedną stronę). Materiał o szerokości 127 mm jest też częściej wykorzystywany do tworzenia ścianek działowych. Z kolei lamele węższe (89mm) lepiej sprawdzą się wtedy kiedy będziemy chcieli często nie tylko odchylać materiał, ale także zsuwać go na jedną stronę.

Blog

Produkty którę mogą Cię zainteresować

Sprawdź również.

Wszystkie artykuły i porady »