Poddasze – nie taka znowu tajemnicza przestrzeń

Poddasza mają w sobie coś wyjątkowego. Są bardzo intymną przestrzenią domowników. W projektach niedużych domów umieszcza się na nich sypialnie, pokoje dziecięce, łazienki, garderoby. Przebywając na nich jesteśmy w miejscu do, którego nikt, poza najbliższymi, nie ma wstępu. Poddasze należy tylko do nas.

Z kolei w mieszkaniach poddasze to często otwarta, duża powierzchnia. Nowoczesność, niepowtarzalny styl podkreślający charakter gospodarza – to wizja współczesnego poddasza. To często również miejsce pracy: pracownia fotograficzna lub malarska.

Jednak bez względu na to czy znajdujemy się w domu czy w mieszkaniu, poddasze musi być dobrze doświetlone. Na to pozwalają nam okna dachowe. Doświetlenie oznacza jednak również nagrzewanie i tu zaczyna się opowieść o roletach dachowych.

Dlaczego warto zaciemniać poddasze

Liderami w dziedzinie zarówno okien dachowych, jak i rolet dachowych są marki Fakro i Velux. Dlatego w Knall oferujemy je (rolety) naszym Klientom wiedząc, że w pełni spełnią wymagania związane z jakością wykonania. Ponadto unikamy tu problemu mierzenia rolety – informacje o typie i rozmiarze okna Fakro/Velux umieszczone są na tabliczce znamionowej na ramie.

Rolety do okien dachowych powinny stać się obowiązkowym elementem projektu wykończenia wnętrz poddasza. Dlaczego? Poddasze musi być dobrze doświetlone, zresztą jak każde inne wnętrze. Światło słoneczne dodaje nam energii, sprawia, że lepiej funkcjonujemy. Jednak słońce to również ciepło, które szczególnie wiosną i latem znacznie obniża komfort przebywania na poddaszu. Dach jest przecież najsilniej nasłoneczniony.

Zaciemnienie – pomieszczenia na poddaszu to często sypialnie lub pokoje dziecięce dlatego warto abyśmy zapewnili w nich przyjemny mrok. Dla dzieci w ciągu dnia np. na drzemkę. Dla wszystkich domowników na czas nocnego odpoczynku, szczególnie jeśli mieszkamy w mieście, w którym nawet nocą nie jest ciemno.
Ochrona przed wysoką temperaturą – dach to powierzchnia, która najszybciej i najmocniej się nagrzewa. Rolety zaciemniające sprawiają, że w pomieszczeniach poddasza nawet w upalne dni może panować przyjemny chłód. To ich główna zaleta.

Jeszcze kilka słów o przyjemnej temperaturze latem na poddaszu

Jeśli chcemy jeszcze bardziej podnieść komfort termiczny w pomieszczeniach na poddaszu to, poza zamontowaniem rolet dachowych zaciemniających, powinniśmy pomyśleć o zamontowaniu rolet dachowych zewnętrznych lub markiz zewnętrznych dachowych. Tu w Knall również stawiamy na najwyższą jakość i proponujemy naszym Klientom produkty Fakro i Velux – zarówno jeśli chodzi o rolety zewnętrzne jak i markizy zewnętrzne. Wybieramy Fakro i Velux zdając sobie sprawę, że ochrona przed promieniami słonecznymi obszaru dachu to jeden z najbardziej wymagających tematów w dziedzinie osłon okiennych.

Rolety zaciemniające pomagają utrzymać na poddaszu przyjemną temperaturę w upalne dni. Jednak liderami w tej dziedzinie niewątpliwie są rolety lub markizy montowane na zewnętrz. Okna przepuszczają 80% promieni słonecznych, a skuteczność osłon zewnętrznych opiera się na tym, że promienie słoneczne odbijają tuż przed szybą. Ponadto rolety zewnętrzne chronią też przed hałasem zapewniając ciszę i intymność w pomieszczeniach poddasza. Natomiast markizy dachowe nie zaciemniają całkowicie pomieszczenia ponieważ wykonane są ze specjalnej, wytrzymałej i odpornej na czynniki atmosferyczne siatki. Dodatkowa różnica to cena – markizy dachowe zewnętrzne są tańsze.

Blog