Element energooszczędnego budynku jako rolety rzymskie

« Wstecz do bloga

Szukając alternatywy dla rolet kasetowych warto zainteresować się możliwościami, jakie stwarzają rolety rzymskie. Te zwracają na siebie uwagę przede wszystkim ze względu na to, że są ciekawym elementem aranżacyjnym w kolejnych wnętrzach. Trudno jednak nie docenić ich roli także wtedy, gdy mówi się o nich w kontekście elementu wspierającego energooszczędny budynek w realizowaniu stawianych przed nim zadań. Wiele osób nadal uważających, że rolety rzymskie to przede wszystkim alternatywa dla zasłon i firanek, może być zaskoczonych, jak duży potencjał kryje się w tym rozwiązaniu.

Rolety rzymskie – próba definicji

Osoby starające się stworzyć definicję rolet rzymskich, często zwracają uwagę na to, że jest to rozwiązanie łączące oczekiwania wielbicieli klasycznych rolet oraz zasłon i firanek. Pasują do niemal każdego wnętrza, wprowadzając je do salonu lub sypialni nie trzeba przy tym obawiać się, że będą sprawiać wrażenie rozwiązań niedopasowanych stylistycznie. Sięga się po nie przede wszystkim po to, aby zaciemnić pomieszczenie zapewniając sobie w ten sposób spokojny sen i odcięcie od spojrzeń sąsiadów. Trudno jednak mówić o roletach rzymskich i nie wspomnieć o tym, że po zwinięciu rolety materiał układa się fantastycznie stanowiąc ozdobę okien.

Rolety rzymskie na wymiar w firmie Knall produkuje się z naturalnych tkanin. Nadaje im to lekkości, o której trudno jest mówić w odniesieniu do klasycznych zasłon i firan. Ich wygląd jest też zerwaniem z surowością, która sprawia, że wiele osób jest skłonnych zrezygnować z klasycznych rolet. Ocieplają wnętrze czyniąc je bardziej przytulnym. Ich staranne wykonanie sprawia też, że mogą chronić je przed utratą ciepła zimą. Zapewniają nawet 30 procent więcej zaoszczędzonej energii niż okna pozbawione osłon okiennych. Ich zakup może więc być wstępem do oszczędności w przyszłości.

Co wyróżnia rolety rzymskie na tle innych osłon okiennych?

Rolety rzymskie różnią się między sobą na kilka sposobów. Na pierwszy plan wysuwa się to, że tkaniny, z których są szyte, nie zawsze przepuszczają światło w takim samym stopniu. Dostępne są więc nie tylko modele wykonane z najdelikatniejszych tkanin, ale również te, które zwracają na siebie uwagę ze względu na możliwość stworzenia całkowitego zaciemnienia. Te ostatnie cieszą się szczególnym uznaniem w budynkach energooszczędnych. Przyczyniają się przecież do tego, że kolejne pomieszczenia nie nagrzewają się w upalne dni. Przemyślany wybór tkaniny może doprowadzić do tego, że w miesiącach letnich można będzie zrezygnować ze stosowania klimatyzacji.

Warto wspomnieć i o tym, że źródłem zróżnicowania rolet rzymskich jest rozbudowana oferta kolorystyczna. Delikatne tkaniny zwykle mają jaśniejsze odcienie. Gęstsze tkaniny zapewniające doskonałe zaciemnienie są zwykle sprzedawane w odcieniach szarości, czerwieni, beżu, a nawet czerni. Oczywiście, nie jest to reguła. Sama tkanina wcale nie musi być ciemna, aby nie wpuszczać promieni słonecznych do wnętrza. Trudno o lepszą wiadomość dla tych osób, które muszą godzić się z tym, że ich sypialnia będzie, z konieczności, pełnić również funkcję pokoju dziennego.

Mówiąc o grubości materiałów, z których powstają rolety rzymskie, nie można zapominać o tym, że wpływa ona także na sposób projektowania rolet. Dziś w sprzedaży pojawiają się więc zarówno egzemplarze ze szprosami, jak i bez nich. Szprosy są prętami, które wsuwa się w kanaliki przygotowane w tkaninie. To właśnie one odpowiadają za jej usztywnienie. Nie mają sobie równych zwłaszcza w odniesieniu do grubszych tkanin, od których wymagamy ładnego układania się na oknie. Decyzja o tym, czy lepiej postawić na modele ze szprosami, czy też wolne od nich, jest też uzależniona od tego, z jak dużym oknem mamy do czynienia. Rolety o większych wymiarach będą dobrze wywiązywać się więc ze swoich funkcji przede wszystkim wtedy, gdy zostaną wyposażone w szprosy. W oknach o mniejszej powierzchni można jednak zrezygnować z tego rozwiązania.

Opcje sterowania roletami rzymskimi

Roletami rzymskimi można sterować na jeden z kilku sposobów:

  • System sznurkowy – sprawdza się, gdy roleta jest zawieszona na wyposażonej w rzep szynie, a linki pociągające są zamontowane na specjalnych przelotkach w jej tylnej części. Przeważnie jest stosowany w roletach o mniejszych rozmiarach, zwłaszcza jeśli są wykonane z dość lekkich tkanin. Nie każdy jest jego zwolennikiem przede wszystkim dlatego, że długi sznurek wykorzystywany do sterowania roletą nie prezentuje się estetycznie.
  • System łańcuszkowy – jest znacznie bardziej nowoczesny niż system sznurkowy. W jego skład wchodzi kasetka wykonana przeważnie z aluminium, a w niej – rolki odpowiadające za nawijanie linek rolety. W jednym z końców kasetki umieszczony jest łańcuszek koralikowy i właśnie za jego pośrednictwem odbywa się sterowanie roletą. Co ważne, sama roleta może zostać ustawiona na dowolnej wysokości.
  • System elektryczny – jest najdroższy, wysoko ceni się go jednak przede wszystkim dlatego, że jest wygodny. W zależności od indywidualnych upodobań, sterowanie może odbywać się z wykorzystaniem pilota albo włącznika ściennego. Może też stać się częścią inteligentnego domu. Istnieje zarówno możliwość automatycznego sterowania jedną, jak i kilkoma roletami. Rozwiązanie jest cenione zwłaszcza wtedy, gdy okna znajdują się na dużej wysokości oraz wtedy, gdy mamy do czynienia z oknami o dużych gabarytach.

rolety-rzymskie-we-wnetrzu.jpg (99 KB)

Czy rolety rzymskie pasują do nowoczesnego wnętrza?

Rolety rzymskie są często reklamowane jako alternatywa dla firan i zasłon. Rodzi się więc pytanie o to, czy można je stosować także w nowoczesnych wnętrzach, w których o klasycznych osłonach okiennych nie ma mowy? Okazuje się, że tak. Oczywiście, nie mamy w tym wypadku do czynienia z roletami w ich klasycznym wydaniu, ale z rozwiązaniami, które stają się częścią systemu inteligentnego domu.

Tym, co zwraca na nie uwagę w pierwszej kolejności, jest możliwość poruszania nimi nawet wtedy, gdy fizycznie nie znajduje się w pomieszczeniu. Rolety podnoszą się i opadają, zmienia się też położenie pasów tkaniny względem siebie. Dom z roletami wykorzystywanymi w ten sposób sprawia wrażenie zamieszkanego bez względu na porę dnia. Trudno o skuteczniejsze rozwiązanie podnoszące poziom bezpieczeństwa.

Nie można jednak zapominać także o tym, że rolety elektryczne w inteligentnym domu mogą minimalizować zużycie energii cieplnej. Można wprowadzić przecież ustawienia sprawiające, że ich pozycja będzie się zmieniać automatycznie tak, aby dostosować się do zmiennej temperatury i poziomu natężenia światła. Dzięki temu rolety będą jeszcze lepiej chronić pomieszczenie przed utratą ciepła zimą oraz przed jego nadmiernym nagrzewaniem się latem. Pozwoli to na obniżenie rachunków za ogrzewanie oraz klimatyzację, a jednocześnie podniesie komfort odczuwany przez osoby, które w nim przebywają.

Warto wspomnieć o jeszcze jednym atucie rolet rzymskich w nowoczesnym domu. Modele elektryczne, które do niego trafią, mogą być sterowane z dowolnego miejsca za pomocą pilota. Nie trzeba nawet zbliżać się do okna, aby podnosić je i opuszczać, nie trzeba więc obawiać się również, że odrobina nieostrożności z naszej strony doprowadzi do uszkodzenia systemu.

Czy rolety rzymskie będą energooszczędne?

Wybierając osłony okienne takie, jak rolety rzymskie, nie koncentrujemy się wyłącznie na ich funkcji dekoracyjnej. Owszem, jest ona ważna, nie można jednak zapominać o tym, że nie mniej istotne jest to, aby podnosiły komfort domowników. Cel ten można osiągnąć na wiele sposobów, a jednym z częściej pojawiających się w tym kontekście jest pytanie o to, czy rolety rzymskie są energooszczędne. Odpowiedź na nie jest twierdząca.

Oczywiście, oszczędność cieplna gwarantowana przez rolety tego rodzaju nie zawsze jest taka sama. Jest uzależniona od:

  • rodzaju tkanin znajdujących zastosowanie przy ich produkcji,
  • rodzaju sterowania (modele sterowane automatycznie, z elementami tak zwanej automatyki pogodowej zapewnią wyższy poziom ochrony),
  • staranności wykonania.

Ten ostatni aspekt zasługuje zresztą na szczególne podkreślenie. Często możemy usłyszeć, że pewnym niedociągnięciem związanym z roletami jest ograniczona dostępność do tych, które są już gotowe i czekają tylko na zamontowanie. Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązania, choć tańsze, z pewnością nie przysłużą się nam jako te, które zapewniają perfekcyjną izolację cieplną. Tylko staranne wymierzenie długości okien, a następnie przygotowanie rolet z najwyższej klasy tkanin, przyczyni się do tego, że ciepło nie będzie zimą wydostawało się na zewnątrz domu. Rolety na wymiar są często uważane za niepotrzebny wydatek. W rzeczywistości są jednak inwestycją, o której wiadomo, że zwróci się w niedalekiej przyszłości.

Czy rolety rzymskie nadają się do nietypowych okien?

Rolety rzymskie kojarzą się nam przede wszystkim z klasycznymi oknami, jakie zwykle można spotkać w sypialni lub salonie. Okazuje się jednak, że można na nie liczyć także tam, gdzie preferowane są rozwiązania niestandardowe. To idealna opcja w przypadku okien półokrągłych, z którymi mamy do czynienia stosunkowo często. Jedna część tworzonych na wymiar rolet rzymskich ma kształt dopasowany idealnie do tego, jaki posiada rama okienna. Druga część jest podciągana do góry i opuszczana na dół z wykorzystaniem sznurków. Zakrywając łuk sprawia się, że okno nie prezentuje się wewnątrz domu tak oryginalnie, jak na zewnątrz. Wysoka jakość tkanin, z jakich jest wykonany ten rodzaj rolet, może jednak zrekompensować ewentualne straty. Jakby tego było mało, rolety rzymskie na nietypowych oknach sprawiają, że te nie prowadzą do utraty energii cieplnej. Trudno tego nie docenić nie tylko w miesiącach zimowych.

Podsumowanie

Rolety rzymskie są modne, skupiają na sobie wzrok, cechują się wytrzymałością, a do tego są w stanie poprawić termoizolacyjność we wnętrzu. Bez trudu można też dopasować je do stylu w danym pomieszczeniu bez względu na to, jaka jest jego specyfika. Nic więc dziwnego, że już od dłuższego czasu mówi się o nich jako o rozwiązaniach sprawdzających się znakomicie w odniesieniu do nowoczesnych budynków energooszczędnych.

Blog

Sprawdź również.

Wszystkie artykuły i porady »